1. YAZARLAR
  2. Fatma Fidan
  3. Kurban Bayramında Beslenmeye dikkat!
Fatma Fidan

Fatma Fidan

Beslenmeye Adım Adımm
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurban Bayramında Beslenmeye dikkat!

Kurban Bayramında Beslenmeye Dikkat!

Bayramda ailelerin bir araya gelmesi, eş dost akraba ziyaretleri, ziyaretler için özel hazırlanan yiyecekler öğün saatleri, porsiyon ölçüleri, beslenme düzenini büyük ölçüde etkiliyor.
 Kontrolsüz ve düzensiz beslenilerek geçirilen bu özel günler; kolesterol, kalp- damar hastalıkları, karaciğer yağlanması gibi rahatsızlıklara neden olabileceği gibi var olan sağlık problemlerinin ilerlemesine neden olabilir. Bu yüzden özellikle kronik hastalıkları olan kişiler porsiyon kontrolü, yiyecek seçimi ve pişirme yöntemlerinde daha dikkatli davranmalıdır.
Yanlış alışkanlıkların başında kurban etlerinin kesildikten hemen sonra tüketilmesidir. Etler sindirimi zor besinlerdir. Kurban eti kesildiği zaman onda ölüm sertliği denen bir olay olur. Hayvan eti strese girdiği için daha sert olur ve çözülmesi uzun zaman alır. Normal bir etin sindirimi 4 saat sürerken, yeni kesilmiş bir etin sindirimi 8 saati bulur. Yani yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluklara yol açar. Bu nedenle ilk gün kurban etleri hemen tüketilmemelidir.  En az 24 saat bekletildikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemleriyle pişirerek tüketilmelidir. 
Pişirme sırasında yağ ilavesi yapılmasına gerek yoktur. Etler çok yüksek ısılarda pişirilmemelidir. Etlerde dikkat edilecek diğer husus etin yanmamasına ve et ile ateşten arasında en az 15 cm mesafede ateşten uzak tutularak pişirilmesidir. Ateşe yakın pişen ve yanan etlerde besin değerinde kayıpların olmasına ve dumanın içinde yer alan zararlı maddelerin ete geçmesine ve yanan etlerde kanserojen maddeler artar ve bu da hastalıklara yol açmasına neden olur.
Et tüketimi dışında diğer besin gruplarına 
( süt, yoğurt, sebze- meyve, tam tahıl grubu ) da yer verilmelidir.
Bayramda vazgeçemediğimizden biri de tatlılardır. Şerbetli tatlılar ve ağır hamurlu tatlılar yerine sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir. Gün için öğün atlanmamalı azar azar sık sık 2-3 saat arayla beslenmeye önem verilmelidir. Kişinin kilosuna göre günde 2-2,5 litre (10 – 12 bardak ) su tüketmeye özen gösterilmelidir.
Bol kavurmalı, bol baklavalı bayramlarda, aklınıza gelmek dileğiyle..
Sağlıklı beslenmeler.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT