1. HABERLER
  2. DÜNYA
  3. Küresel ısınmanın sonuçları

Küresel ısınmanın sonuçları

Küresel ısınmanın sonuçları nelerdir? sorusu bu konuda daha fazla bilinçlenmek isteyen vatandaşlar tarafından internette merakla araştırılmaktadır. Biz de siz değerli okuyucular için araştırdık. İşte cevaplar

Küresel ısınmanın sonuçları

Gezegenimizi tehdit eden küresel ısınmanın nelere sebep olduğu sonuçlarının neler olduğu arama motorlarında sıkça araştırılmaktadır. Peki küresel ısınmanın sonuçları nelerdir? Tüm merak edilenler haberimizde.

KÜRESEL ISINMANIN SONUÇLARI NELERDİR?

Küresel ısınma iklim değişikliklerine sebep olarak, şiddetli kasırgalar ve sellere neden olurken, uzun süreli kuraklıklar ile de çölleşmelere neden olmaktadır.

Kutuplardaki buzulların erimesi kıyı kesimlerin tamamen sular altında kalmasına sebep olacaktır. Bu da dünyadaki yaşanabilir alanı daraltacaktır.


Karlı dağlardaki ısı değişimleri nedeniyle sık sık çığlar oluşacak ve çevresindeki yerleşim yerlerine tehlikeye sokacak.

Su kaynaklarının hızla tükenmesi sonucu susuzluk baş gösterecek.

Sıcaklık artışları kuraklık, çölleşme ve orman yangınlarına neden olmaktadır.

KÜRESEL ISINMA NEDİR?

Küresel ısınmayı en açık şekilde;  “Başlıca atmosfere salınan gazların neden olduğu düşünülen sera etkisinin sonucunda, Dünya üzerinde yıl boyunca kara, deniz ve havada ölçülen ortalama sıcaklıklarda görülen artışa verilen isimdir.” tanımlamak mümkündür.

Günümüzde bilim insanları küresel ısınma konusunda hemfikirdirler. Küresel İklim Değişikliği (KİD) insani endüstriyel, tarımsal ve enerji tüketimi gibi faaliyetlerinin sonucu olarak atmosferdeki miktarı ve yoğunluğu artan sera gazlarının neden olduğu küresel ısınmanın neden olduğu iklim değişiklikleridir. Bu iklim değişikleri kuraklık, çölleşme, yağışlardaki dengesizlik ve sapmalar, su baskınları, tayfun, fırtına, hortum vb. meteorolojik olaylarda artışlar gibi belirtilerle kendini gösterir.

Küresel ısınmaya, atmosferde artan sera gazlarının neden olduğu düşünülmektedir. Karbondioksit, su buharı, metan gibi bazı gazların, Güneş'ten gelen radyasyonun bir yandan dış uzaya yansımasını önleyerek ve diğer yandan da bu radyasyondaki ısıyı soğurarak yerkürenin fazlaca ısınmasına yol açtığı düşünülmektedir.

Atmosferdeki gazların gelen Güneş ışınımına karşı geçirgen, buna karşılık geri salınan uzun dalgalı yer ışınımına karşı çok daha az geçirgen olması nedeniyle yerkürenin beklenenden daha fazla ısınmasını sağlayan ve ısı dengesini düzenleyen bu doğal süreç sera etkisi olarak adlandırmaktadır.

Küresel ısınmanın sonuçları

KÜRESEL ISINMANIN NEDENLERİ NELERDİR?

Bilim insanları sıcaklıkları artıran çeşitli etkenler olduğunu kabul ediyor:

Fosil yakıtlar nedeniyle, 1750’lerdeki sanayi devriminden bu yana toplam 2 trilyon ton karbondioksit salındı
Yoğun tarım ve hayvancılık, küresel sera gazı salımının, yüzde 10 ila 12’sini oluşturuyor
Diğer yandan karbondioksit emen bitkiler de ormanların yok olmasıyla azalıyor.

KÜRESEL ISINMANIN ETKİLERİ NELERDİR?

Hava sıcaklıklarının artışı, karbondioksit oranının yükselmesi, buzulların erimesi, fırtınaların artması, kuraklık ve çölleşmenin artışı artık herkesin kabulleneceği netlikte iklim değişikliği gerçeğini ortaya çıkarmıştır (Şekil-70, 71,72).

Bilim adamları özellikle son 100 yılda sanayi devriminin tamamlanması, fosil yakıtlarının artması ve atmosfere salınan karbondioksit başta olmak üzere diğer sera gazların artışı nedeniyle sıcaklıkların artışını buzulların erimesini ve birçok meteorolojik ve hidrolojik anomalileri tespit etmiştir. Yapılması gereken bilim adamlarının hazırladığı en kötü senaryolara Şekil-71’e göre tedbirleri almak ve bunları desteklemektir. Bu olaylarının hızını arttıran en büyük faktör enerji üretimidir, dolayısıyla dünyaya ve çevreye yapılacak kişisel en güzel yardım enerji tasarrufudur.

Küresel ısınmanın sonuçları Küresel ısınmanın sonuçları

İklim değişikliklerinin insanlar üzerindeki etkisiyse gittikçe fazla hissediliyor:

Kuraklık,
Orman yangınları,
Seller,
Buzulların erimesiyle su seviyelerinin yükselmesi,
Okyanusların asitlenmesi,
Ve türlerin soyunun tükenmesi gibi olaylar artıyor.
Birleşmiş Milletlerin iklim uzmanları, küresel ısınma için önlemler alınmazsa, çok ağır ve geri dönülemez sonuçların ortaya çıkabileceği konusunda uyarıyor.

KÜRESEL ISINMA İÇİN NE YAPILABİLİR?

Küresel sera gazı salınımın önemli nedenleri kömür, petrol ve doğalgaz tüketimi. Geri kalanı da tarım ve ormansızlaşma etkiliyor. Sera gazı salınımını önlemek, aza indirmek için birkaç şeye dikkat etmemiz yeterli.  Bazı “hayat düzenlemeleri” ile küresel ısınma konusunda biz de elimizi taşın altına sokabiliriz. İşte o bahsettiğimiz birkaç “hayat düzenlemesi”.

Daha az kömür, petrol ve doğalgaz kullanımı ile işe başlayabiliriz. Kış şartlarında ısınmak büyük ve zaruri bir ihtiyaç bunun biliyoruz ancak en azından çevreye daha duyarlı olarak bu ihtiyacımızı giderebiliriz. Örneğin evlerimizin ısı kaybına karşı yalıtımının sağlanması bile bir fayda sağlar.

Organik gıdalara ağırlık verebilirsiniz. Bu hem sağlığınız için iyi hem de iklime fayda. Azot oksit madde iklim için zararlı; küresel sera etkisinde payı var. Bu gazın salınımına endüstriyel tarımda suni gübre kullanılması da sebep oluyor. Suni gübre kullanımına organik tarımda izin verilmiyor. Bu nedenle daha az azot oksit açığa çıkıyor ve bu da iklimin korunmasına fayda sağlayarak, küresel ısınmanın önüne geçmeye minik ancak büyük bir adım oluyor.

Çelik ve çimento üretimi sırasında karbondioksit açığa çıktığını biliyoruz. Ancak aynı durum ahşap ya da bambu gibi doğal malzemelerde olmuyor. Bilinçli inşaat malzemesi seçerek bile iklimin korunmasına katkı sağlayabiliriz. Reklamlarda “çevre dostu” ibaresinin gerçekten bir anlamı var.

Su kaynaklarımızı da iyi değerlendirmeliyiz. Diş fırçalama, bulaşık yıkama, tıraş olma gibi günlük alışkanlıklarımızı yaparken musluğu açık bırakmamak bile kar. Yani aslında günlük hayatımızda yapacağımız küçük önlemler, konu küresel ısınma olunca çığ gibi büyüyebiliyor. Damlaya damlaya göl olur misali, her gün birine dikkat etsek ve bu bilinci yaysak iklimin, çevrenin ve dahası gelecek nesillerin daha sağlıklı bir ortamda büyülemeleri için küçük ancak önemli bir adım atmış oluruz.

Küresel ısınmanın sonuçları

GÖZLEMLENENE SICAKLIK DEĞİŞİKLİKLERİ NELERDİR?

1880 ile 2012 yılları arasındaki dönemde, ortalama küresel (kara ve su) yüzey sıcaklığı, bağımsız şekilde üretilen veri kümelerine göre 0,65 °C'den 1.06 °C'ye olmak üzere 0,85 °C'lik artış gösterdi.1906 ile 2005 yılları arasındaki dönemde, Dünya'nın ortalama küresel yüzey sıcaklığı 0,74±0,18 °C kadar yükseldi. Bu sıcaklık yükselmesi, İlgili dönemin ikincisi yarısında hemen hemen ikiyüzlülük katlanmış bir biçimde (on yıl başına 0,13±0,03 °C'ye karşılık on yıl başına 0,07±0,02 °C) gerçekleşmişti. Bununla birlikte, küresel ısınma kapsamında, yüzeye yakın atmosferdeki ortalama sıcaklık artışının, iklim sisteminde depolanan ek enerjinin 1970 yılından beri okyanuslara iletildiğinden bahsetmektedir. Bu da buzulların erimesine, kıtalar ile atmosferin ısınmasına yol açmaktadır.

Uydu sıcaklık ölçümü verilerine göre 1979'dan itibaren, alt troposferin ortalama sıcaklığı on yıl başına 0,12 ile 0,135 °C (0,216 ve 0,243 °F) arasında artış gösterdi. İklim vekilleri, 1850 öncesindeki bir veya iki bin yıllık dönemde, Orta Çağ Ilıman Dönemi ve Küçük Buz Çağı gibi bölgesel dalgalanmalara rağmen sıcaklığın görece düzenli olduğunu göstermektedir.

Aletli ölçümlerle tespit edilen sıcaklık artışı, çeşitli bağımsız bilimsel gruplar tarafından belgelenen geniş çaplı gözlemlerle de tutarlılık göstermektedir. Deniz seviyesinin yükselmesi, kar ve buzla kaplı bölgelerde görülen geniş çaplı erime,okyanuslardaki ısı katkısının artışı, özgül nem artışı ve bitkilerin çiçek açması gibi ilkbaharda yaşananların daha erken yaşanması bu gözlemler arasındadır. Bu değişikliklerin tesadüf eseri olma olasılığı neredeyse sıfırdır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
3
1
1
0
1
1
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT