1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KYK borcu olanlar için yeni formül!

KYK borcu olanlar için yeni formül!

AK Parti kaynaklarından alınan bilgilere göre üniversite döneminde verilen öğrenim kredisinin kaldırılması planlanırken, geri ödemesiz burs hakkı kazanan öğrenci sayısının da artırılması planlanıyor. Kredi borcunu ödeyemeyen öğrenciler için ise borca uygulanan gecikme cezası ve faizleri kaldırılacak.

Binlerce öğrencinin üniversite döneminde aldığı ancak öderken sorun yaşadığı öğrenim kredisinde önemli gelişmeler yaşanabilir. Kredi ödemelerinde sorun yaşayanlar için borca uygulanan gecikme faizi ve faizleri silinecek, ayrıca borcun ana parası taksitlendirilecek. Ayrıca kredi uygulamasına son verilmesi planlanırken burs verilecek kişi sayısının artırılması hedefleniyor.

GÖZLER MECLİSTE

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, öğrenim kredi borçlarıyla ilgili çalışma yapıldığını ve geri ödemeli kredi uygulamasına son verileceğini açıklamasından sonra, borcu olan beş milyon gencin gözü Meclis'e çevrildi. Öğrenim kredisinden faydalanan beş milyon civarındaki kişiden 400 bine yakınının borcunu ödeyemediği belirtiliyor. Buna göre; ödenmeyen borcun ana parası da yaklaşık 2,1 milyar lira. Gecikme cezası ve faizlerle birlikte bu rakam altı milyar lirayı aşıyor. Ödenmeyen borçlara aylık yüzde 1,40 oranında gecikme faizi uygulanıyor. Bu sebeple borçlar, alınan kredinin iki, üç katına çıkıyor.

BURS ALAN SAYISI İKİ KATINA ÇIKARILACAK

AK Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, öğrenim kredilerinin yeniden yapılandırılmasına ilişkin çıkarılacak düzenlemeyle öncelikle borcunu ödeyemediği için hakkında kanuni işlem başlatılan 280 bin civarındaki kişi hakkındaki icra takipleri kaldırılacak, borca uygulanan gecikme cezası ve faizleri silinecek. Borcun ana parası ise taksitlendirilecek. Ödeyecek gücü olmayanlara işe girene kadar erteleme hakkı getirilecek. Bu süre içinde gecikme faizi işletilmeyecek. Ayrıca; önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren geri ödemeli kredi uygulamasına son verilecek, ancak ihtiyacı olan öğrencilerin mağdur edilmemesi için geri ödemesiz verilen burs sayısı iki katına çıkarılacak. 2019-2020 eğitim-öğretim yılında 150 bin öğrenci geri ödemesiz burs hakkı kazandı. Bu sayının 300-350 bine çıkacağı ifade ediliyor.

KREDİ ALAN SAYISI AZALDI

Öğrenim kredilerinin mezun olduktan iki sene sonra ödeme yükümlülüğü bulunuyor. Ödenmemesi durumunda ise hem gecikme cezası hem de gecikme faizi uygulanıyor. Bu yüzden çok sayıda öğrenci kredi alma hakkı kazanmasına rağmen yüksek geri ödeme tutarları yüzünden öğrenim kredisi almaktan vazgeçiyor. 2019-2020 eğitim-öğretim yılında, 690 bin 270 öğrenciye öğrenim kredisi çıktı. Ancak bu öğrencilerin yarısından fazlası taahhütname imzalamadı. Taahhütname onaylayan öğrenci sayısı 332 bin 258'de kaldı.

BURS VE KREDİ TUTARI OCAK 2020'DE 550 LİRA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilere verilen aylık 500 liralık burs ve kredi tutarının Ocak 2020'den itibaren 550 liraya yükseltileceğini açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT

18 Yorum