1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KYK burs ve kredi miktarı artırıldı, müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi

KYK burs ve kredi miktarı artırıldı, müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi olarak desteklemek amacıyla ödenen 2017-2018...

KYK burs ve kredi miktarı artırıldı, müjdeyi Cumhurbaşkanı Erdoğan verdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi olarak desteklemek amacıyla ödenen 2017-2018 eğitim öğretim dönemi burs ve kredi miktarları artırıldı. Öğrencilerin merakla beklediği müjdeli haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından yüksek öğrenim gören öğrencileri maddi yönden desteklemek amacıyla ödenen 2017-2018 eğitim öğretim dönemi burs ve kredi miktarlarına zam yapıldı. Beslenme yardımı da artırılırken, üniversite öğrencilerinin merakla beklediği müjdeli haberi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Burs ve kredi ödemeleri lisans öğrencileri için aylık 425 liradan 470 liraya, yüksek lisans öğrencileri için aylık 850 liradan 940 liraya, doktora öğrencileri için ise aylık bin 275 liradan bin 410 liraya yükseltildi. Böylelikle 2002 yılında 45 lira olan Burs ve Öğrenim Kredisi, yüzde 944 artışla 470 liraya yükselmiş oldu.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunda yurtlarda barınan öğrencilere verilen beslenme yardımı da artırıldı. Beslenme yardımı günlük 9,5 liradan 11 liraya yükseltildi. 2002 yılında 50 kuruş olan beslenme yardımı, 2017 yılında 11 TL'ye yükseltilerek yüzde 2200'lük bir artış sağlandı. Geçen yıl eylül ayından bu yana sabah kahvaltısı için 3, akşam yemeği için 6,5 lira olmak üzere günlük 9,5, aylık ise 285 lira olan beslenme yardımı, yeni eğitim-öğretim yılında sabah kahvaltısı için 3,5, akşam yemeği için 7,5 lira olmak üzere günlük 11, aylık ise 330 lira olarak belirlendi.

Şehit ve gazi çocuklarına 21 lira beslenme yardımı

Yurtlarda ücret ve güvence bedeli alınmadan barındırılan şehit ve gazi çocukları ile anne ve babası vefat etmiş öğrenciler ve devletin koruması altındaki öğrencilerin beslenme ücretleri de 21 liraya yükseltildi. Beslenme yardımı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yer alan yurtlarda da sabah kahvaltısı için 4, akşam yemeği için 8 lira olmak üzere günlük 12 lira uygulanacak.

Açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı

2017-2018 eğitim öğretim dönemi kredi ve burs konusundaki değişiklikleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, canlı yayın konuğu olduğu bir televizyon programında açıkladı. Kredi ve burslar ile beslenme yardımının artırıldığı müjdesini veren Erdoğan, lisans öğrencileri için aylık 470 lira, yüksek lisans öğrencileri için aylık 940 lira, doktora öğrencileri için ise aylık bin 410 lira burs/kredi ödemesi yapılacağını ifade etti. Erdoğan, beslenme yardımının da 330 liraya çıkartıldığını kaydetti. Göreve geldikleri 2002 yılında üniversite öğrencilerine 45 lira burs verildiğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunu daha sonra 425 liraya çıkardıklarını belirterek şunları söyledi:

"Bu yıl lisans öğrencilerine kredi burs 470 lira oldu. Böyle ödenecek. Ayrıca geçen yıl 285 lira olan yurtlarımızda kalan öğrencilerimize beslenme yardımı, bu yıl bu da 330 liraya çıkartıldı. Kredi burs rakamı yüksek lisans öğrencileri için 470 lira, doktora öğrencileri için ise bin 410 liradır. Bakın nerelerden nerelere geldik. Şimdi yüksek lisans öğrencileri için 940 lira olan, doktora öğrencileri için ise bin 410 lira olan bu rakamlar adeta böyle yani sadece kendini geçindirmek gibi değil, aile geçindirir gibi bir duruma geldi. Şu anda hükümetimizin aldığı bu karar sebebiyle de kendilerine milletim, şahsım adına teşekkür ediyorum. Bunu da ilk defa bu akşam böylece açıklamış oluyoruz."

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.