1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Lenfoma kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? | Lenfoma kanseri neden olur? Ölüm oranı?

Lenfoma kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? | Lenfoma kanseri neden olur? Ölüm oranı?

Lenfoma ya da diğer adıyla lenf kanseri, iki gruba ayrılan bir kanser türü olup tekrar etme riski yüksek bir hastalık çeşididir. Öldürücü boyutlara varabilen Lenfoma kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? | Lenfoma kanseri neden olur? Ölüm oranı? Detaylar haberimizde...

Lenfoma kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? | Lenfoma kanseri neden olur? Ölüm oranı?

Lenf kanseri olarak da bilinen lenfoma, vücudun savunma hücreleri olan lenfositlerin kanserli hücreye dönüşmesi sonucu kontrolsüz olarak büyümesine sebep olarak ölümcül sonuçlar doğurabilen bir rahatsızlık çeşididir. Vücudumuzu enfeksiyonlara karşı koruyan lenf bezlerimizde meydana gelen bu rahatsızlık, son zamanlarda merak konusu oldu. Peki Lenfoma kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? | Lenfoma kanseri neden olur? Ölüm oranı? İşte tüm detaylar...

LENFOMA KANSERİ NEDİR?

Lenfoma, lenfositlerde (T hücreleri veya B hücreleri) başlayan kanser türüdür. Bunlar, bağışıklık sisteminin bir parçası olan hastalıklarla mücadele eden beyaz kan hücreleridir. Lenfomada, lenf nodlarında, lenf damarlarında ve vücudun diğer organlarında anormal sayıda lenfosit meydana gelir.

Lenfoma vücudun mikroplarla savaşma ağı olan lenfatik sistemin kanseridir.

Lenfatik sistem lenf nodlarını (lenf bezlerini), dalağı, timus bezini ve kemik iliğini kapsar. Lenfoma tüm bunları ve vücuttaki diğer organları etkileyebilir.

Lenfomanın birçok türü vardır. Temel kategorileri şunlardır:

Hodgkin lenfoma
Hodgkin dışı lenfoma

Hangi tedavinin sizin için en iyi seçenek olduğu lenfomanın türüne ve şiddetine bağlıdır. Lenf Kanseri Tedavisi kemoterapi, immünoterapi ilaçları, radyasyon tedavisi veya kemik iliği naklini içerebilir.

Lenfoma kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? | Lenfoma kanseri neden olur? Ölüm oranı?

LENFOMA KANSERİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Lenfomaların pekçok farklı türünde farklı belirtiler ortaya çıkabilmekle beraber bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Ağrısız, büyüyen ve çoğalan lenf bezleri
  • Sebebi bilinmeyen ateş,
  • Açıklanamayan kilo kaybı,
  • Rahatsız edici gece terlemesi,
  • Sürekli yorgunluk,
  • Öksürük, solunum problemi ve göğüs ağrısı,
  • Karında şişlik, şişkinlik, dolgunluk hissi veya ağrı,
  • Kaşıntı

Bir kişide yukarıdaki belirtilerin olması, o kişide mutlaka lenfoma var anlamına gelmemektedir. Mikrobik hastalıklar ve diğer sağlık problemleri de bu bulgulara neden olabilir. Ancak belirtiler 2 hafta içinde düzelmez ise doktora başvurularak nedeninin araştırılması tavdiye edilir.

Lenfoma kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? | Lenfoma kanseri neden olur? Ölüm oranı?

LENFOMA KANSERİ NEDEN OLUR?

Doktorlar lenfomaya neyin sebep olduğu konusunda emin değildir.

Lenfoma, lenfosit olarak adlandırılan hastalıklarla savaşan bir akyuvarın genetik kodunda bir mutasyon geliştirmesi ile ortaya çıkar.  Bu mutasyon hücreye hızlı şekilde çoğalmasını söyleyerek çoğalmaya devam eden birçok hastalıklı lenfosite yol açar.

Mutasyonlar diğer hücreler ölürken bu hücrelerin yaşamaya devam etmesini de sağlar.  Bu, çok fazla sayıda hastalıklı ve etkisiz lenfositin lenf düğümlerinizde bulunmasına ve lenf nodlarının şişmesine sebep olur.

Kronik lenfositik lösemi riskinizi artırabilecek faktörler aşağıdakileri içerir:

Yaş: Kronik lenfositik lösemi tanısı konulan çoğu kişi 60 yaşının üzerindedir.
Irk: Beyazların kronik lenfositik lösemiye yakalanmaları diğer ırklara mensup bireylerden daha olasıdır.

Ailede kan ve kemik iliği kanseri öyküsü: Ailede kronik lenfositik lösemi veya diğer kan ve kemik iliği kanserlerinin öyküsü riskinizi artırabilir.

Kimyasallara maruziyet: Vietnam Savaşı sırasında kullanılan Portakal Gazı dahil olmak üzere belirli herbisitler ve insektisitler artmış kronik lenfositik lösemi riskiyle ilişkilendirilmiştir.

Lenfoma kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? | Lenfoma kanseri neden olur? Ölüm oranı?

LENFOMA KANSERİ TEDAVİSİ

Lenfomada tedavi kararını etkileyen faktörler arasında; lenfomanın tipi, hastalığın evresi, büyüme ve yayılma hızı, hastanın yaşı, hastanın diğer sağlık problemleri sayılabiliyor.

Yavaş ilerleyen ve belirtisi olmayan kimi çeşit lenfomlarda hasta, hastalığın ilerlemesi, belirtilerin ortaya çıkması ve tedavi gerekliliğinin doğması açısından düzenli aralıklarla kontrol ediliyor. Belirtileri olan yavaş seyirli lenfomalarda; kemoterapi, biyolojik tedaviler (monoklonal antikorlar) ve radyoterapi kullanılabiliyor.

Hızlı seyirli lenfoma tedavisinde genellikle kemoterapi ve biyolojik (monoklonal antikorlar) tedaviler tercih ediliyor. Gerektiği durumda radyoterapi tedaviye eklenebiliyor.

Hastalık tedaviye dirençli olduğunda ya da tedaviden sonra hastalık tekrarının (nüks) geliştiği durumlarda kullanılan tedavi şekilleri ise; kemoterapi, biyolojik tedaviler, radyoterapi, yüksek doz tedavi ve kök hücre veya kemik iliği nakilleri.

Lenfoma tedavisi tamamlandıktan sonra, hastalar nüks olasılığı açısından, ilk 2 yıl daha sık olmak kaydı ile 5 yıla kadar yakın takipte tutuluyorlar.

Lenfoma kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? | Lenfoma kanseri neden olur? Ölüm oranı?

Sigara, alkol gibi zararlı alışkanlıklardan uzaklaşarak düzenli egzersiz ve sağlıkli besinler tüketmek gibi yaşam tarzı değişiklikleri, lenfomalardan korunma noktasında tavsiye ediliyor.

LENFOMA KANSERİ ÖLÜM ORANI?

Hematolojik kanserler dünyada görülen kanserlerin görülme sıklığı açısından beşinci, kansere bağlı ölüm sıklığı açısından ise ikinci sırada yer alıyor. Hematolojik kanserler arasında en sık görülen ise Lenfoma, Multipl Myelom ve Çocukluk Çağı Kanserleri olarak sıralanıyor.

Dünyada yılda 160.000 çocuk, Türkiye'de ise 3.000 kadar çocuk kanser tedavisi görmektedir. Kanser, çocuklarda yetişkinlere oranla çok daha nadirdir ama yine de enfeksiyonlar, kalp hastalıkları ve kazalardan sonra 4. en sık ölüm sebebidir.

Çocuklarda kanser yetişkinlere oranla 100 kez daha az görülür. Türkiye'de ve tüm dünyada çocukluk çağında en sık görülen hastalık lösemidir. İkinci sıklıkta yurdumuzda lenf bezi kanserleri (Hodgkin ve Hodgkin-dışı lenfoma) görülür. Onu sırasıyla sinir sistemi tümörleri, nöroblastom, Wilms tümörü ve yumuşak doku sarkomu (rabdomiyosarkom) izler. Kemik, deri, göz ve karaciğer tümörleri ise daha nadirdir.

Lenfoma kanseri nedir? Belirtileri nelerdir? | Lenfoma kanseri neden olur? Ölüm oranı?

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT