1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Levent Yamanel: Vakalar artarsa okullar açılmayabilir

Levent Yamanel: Vakalar artarsa okullar açılmayabilir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, vaka sayılarının kontrol edilemez duruma gelmesi durumunda okulların açılmayabileceğini söyledi. Yamanel, vaka sayılarının bu doğrultuda gitmesi durumunda 15 gün içinde günlük vaka sayılarında 500'ü görebileceklerini söyledi.

Levent Yamanel: Vakalar artarsa okullar açılmayabilir

Koronavirüs salgınında artan vaka sayılarının kademeli olarak az da olsa düşmesi ve okulların açılması hakkında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi (GATA) Yoğun Bakım ve İç Hastalıkları Uzmanı ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel değerlendirmelerde bulundu.

31 Ağustos tarihinde açılması planlanan okullara ilişkin olarak  Prof. Dr. Levent Yamanel, şunları söyledi:

"Vaka sayılarımız çok artar, kontrol altına alınmayacak düzeylere çıkarsa o zaman okullar açılmayabilir. Zaten okullar için de hibrit modeller var biliyorsunuz. Yani yarısı evde yarısı okulda gibi bir eğitim düzeni söz konusu olabilir. Mesela 10 ders var, 5’i evde, 5’i okulda gibi. Bizim için daha uygun olacaktır. Temas olasılığını daha aza indirecektir, bu nedenle de Milli Eğitim Bakanlığımız da bu yönde çalışıyor. 1 metrelik sosyal mesafe sınıflarda yeterli olacaktır. Ama okulun kapalı alanını düşünerek ona göre yapılan bir çalışma mevcut. Tabii belki vardiyalı eğitim de söz konusu olabilir, sabah-öğlen gibi veya üç vardiya gibi önlemler gelebilir" 

thumbs-b-c-e4c0002d2dd0ac0285ffb3db077004b6.jpg

"BİRİNCİ DALGAYI ATLATMAMIZ İÇİN 100'LÜ SEVİYELERİN ALTINA İNMEMİZ GEREKİYOR"

Prof. Dr. Levent Yamanel, vaka sayılarının böyle gitmesi halinde 15 gün içinde günlük vaka sayılarında 500'ü göreceklerini söyleyerek şunları kaydetti:

"Daha iyi daha güzel şeyler konuşuruz o zaman. Dünyada sonbahar aylarında ikinci dalga bekleniyor. Türkiye hala birinci dalgayı yaşıyor. Biz daha birinci dalganın plato fazındayız. Yani birinci dalganın bitişi için, birinci dalgayı atlatmamız için 100’lü seviyelerin altına da inmemiz gerekiyor, ikinci dalgayı o zaman konuşabiliriz. Yazın 100’ün altına inebilirsek tabii ki çok avantajlı oluruz. Çünkü o zaman sağlık sistemimiz ikinci dalga için daha dinç olacaktır" 

20200527-2-42647134-55342755.jpg

DSÖ'NÜN VİRÜSÜN HAVADAN BULAŞMA İHTİMALİ OLDUĞUNU AÇIKLAMASI

Dünya Sağlık Örgütü’nün Kovid-19'un havadan bulaşma ihtimalini kabul etmesine de değinen Prof. Dr. Yamanel, koronavirüsün damlacık enfeksiyonu olduğunu ve damlacıkların bir süre havada kaldıktan sonra yere düştüğünü hatırlattı. Prof. Dr. Yamanel son olarak şu ifadeleri kullandı:

"Bu havada kalan damlacık koridorlarında tabii insanların bunları almaları mümkün. Bu nedenle özellikle kapalı alanlarda havalandırmaya çok dikkat etmek lazım. Ama tabii ki klimaların kullanımında da hava akımları oluşabilir. Yine damlacığın uzun süreli uzun mesafeler de gitmesi mümkün olabilir. Tabii hava akımı oldukça damlacıkların yere düşmesi gecikebilir. Bu nedenle de havada asılı kalma durumu da söz konusu olabilir. Bunun ‘ne kadar kalır’ı çok ortaya konmuş bir şey değil. 5-10 dakika mı yoksa saatler mi sürüyor tam olarak ortaya konmuş değil. O nedenle hava akımı oluşturan cihazları özellikle kontrollü kullanmak gerekiyor" 

Levent Yamanel: Vakalar artarsa okullar açılmayabilir

10 TEMMUZ KORONAVİRÜS TABLOSU

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca'nın da Twitter'dan paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, dün 48 bin 787 test yapıldı, 1003 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 23 hasta vefat etti, 1493 kişi iyileşti.

Toplam test sayısı 3 milyon 881 bin 410, vaka sayısı 210 bin 965, vefat sayısı 5 bin 323 olarak kayıtlara geçti.

Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1182, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 402, toplam iyileşen hasta sayısı ise 191 bin 883 oldu.

Levent Yamanel: Vakalar artarsa okullar açılmayabilir

"1000'İN ALTINA ÇOK YAKINIZ"

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından son verilere ilişkin yaptığı paylaşımda, şunları kaydetti:

"Yeni tanı konan hasta sayısında 25 Haziran'da başlayan düşüş devam ediyor. 1000'in altına çok yakınız. Fakat bu azalmaların yavaş, yükselişlerinse ani olduğunu unutmayalım. Artışlar ve düşüşler, maske ve mesafe kuralına uyumdaki artışa veya azalmaya bağlı."

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT