1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. LGS sonuçları açıklandı mı ? Ne zaman açıklanacak 2020?

LGS sonuçları açıklandı mı ? Ne zaman açıklanacak 2020?

20 Haziran Cumartesi günü yapılan Liselere Geçiş Sınavı'nın (LGS) sonuçları sınava giren öğrenciler tarafından araştırılıyor. Hafta sonu yapılan sınavın ardından soru kitapçıkları ve cevap anahtarları kısa sürede erişime açıldı. Peki LGS sonuçları açıklandı mı ? Ne zaman açıklanacak 2020? LGS sonuçları nereden bakılır?

LGS sonuçları açıklandı mı ? Ne zaman açıklanacak 2020?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından her yıl yapılan LGS sınavı bu yıl da gerçekleşti. Sınav bitiminin ardından öğrenciler merakla puanlarının açıklanacağı tarihi bekliyor. Yetkililer sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihi belirledi. İşte detaylar...

LGS sonuçları açıklandı mı ? Ne zaman açıklanacak 2020?

LGS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından sınav soru ve cevap anahtarının yayımlanmasının ardından 2020 LGS sonuç tarihi de bir kez daha gündeme geldi. LGS sınav sonuçları açıklandı. Adaylar sonuçlarına https://www.meb.gov.tr internet adresinden erişebilecek. Öğrencilere sınav sonuç belgesi posta yoluyla gönderilmeyecek.

SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI NASIL ALINIR?

Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yayımlandı. Öğrencilerin bu yıl sınav çıkışında kitapçıklarını alamaması nedeniyle sınavın bitimiyle birlikte yayımlanan LGS soruları ve cevap anahtarı, PDF dosyası üzerinden görüntülenebiliyor.

SÖZEL SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN

SAYISAL SORU KİTAPÇIĞI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN

SINAVIN GEÇERSİZ SAYILACAĞI DURUMLAR NELER? 

-Başvuru şartlarını taşımadığı hâlde öğrencinin sınava girmesi,

-Cevap kâğıdının, sınav evrakı dönüş zarfından çıkmaması, eksik çıkması veya zarar görmüş olması,

-Öğrencinin herhangi bir öğrenciden ya da dokümandan kopya çektiğinin veya kopya verdiğinin sınav görevlilerince tespit edilmesi,

-Cevap kâğıdının okunmasını engelleyecek gereksiz karalamalardan dolayı optik okuyucu tarafından okunamaması,

-Geçerli kimlik belgesinin ibraz edilmemesi,

-Başka öğrencinin sınav evrakının kullanılması,

-Öğrencinin yerine başkasının sınava girmesi,

-Öğrenci tarafından sınav evrakına zarar verilmesi (soru kitapçığını ve/veya cevap kâğıdını yırtmak, teslim etmemek ve benzeri) durumlarında Millî Eğitim Bakanlığı Merkezî Sistem Sınav Yönergesi’nde belirtilen sınav kuralları ihlal edildiği için sınav görevlilerince hazırlanmış tutanaklar da dikkate alınarak öğrencinin sınavı geçersiz sayılacaktır.

LGS sonuçları açıklandı mı ? Ne zaman açıklanacak 2020?

PUAN HESAPLAMA NASIL YAPILACAK?

LGS'de puan hesaplaması yapılırken kullanılacak ağırlık katsayıları belli oldu. Türkiye, Matematik, Fen Bilimleri derslerinin ağırlık katsayıları 4 olarak hesaplanacak. İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ve yabancı dilin ise ağırlık katsayıları 1.

Merkezi Sınava katılacak olan öğrencilerin puanı, aşağıdaki işlem basamaklarına göre tek puan türünde hesaplanacaktır.

a. Sözel ve sayısal bölümlere ait alanların her bir alt testi için doğru ve yanlış cevap sayıları belirlenir.

b. Her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunur.

c. Her bir alt testin ortalaması, ilgili testin ham puanları toplamının öğrenci sayısına bölümü ile elde edilir.

ç. Her bir alt testin standart sapması, ilgili alt testin ham puanları, ortalaması ve sınava giren öğrenci sayısı kullanılarak hesaplanır. Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu ‐2020 Sayfa

d. Öğrencilerin her bir alt testine ait standart puanı (SP), o teste ait ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50'ye, standart sapmasını 10'a getiren bir dönüştürme işlemi sonunda elde edilir.

e. Her alt test için hesaplanan standart puanlar, Tablo-2’de verilen katsayılar ile çarpılarak her bir alt testin ağırlıklı standart puanları bulunur.

f. Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinden muaf olan öğrencilerin Yabancı Dil ve/veya Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ağırlıklı standart puanı, bu öğrencilerin o testler dışındaki diğer testlerin ağırlıklı standart puan toplamının, bu testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puan toplamına bölümünün, o testlerden alınabilecek en yüksek ağırlıklı standart puanla çarpılması ile elde edilir.

g. Testlerin ağırlıklı standart puanları toplanarak, Toplam Ağırlıklı Standart Puan (TASP) bulunur. ğ. Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun Merkez Sınav Kurulu kararı ile belirlenmesi sonucunda, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların doğru seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, 9/12/2016 tarihli ve 29913 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 02/12/2016 tarihli ve 6764 sayılı Millî Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 69’uncu maddesiyle, 17/2/2011 tarihli ve 6114 sayılı Kanunun 7’nci maddesinin ikinci fıkrasına eklenen “Sınavlarda iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.” hükmü gereğince değerlendirme yapılacaktır.

ı. Oturumlardan herhangi birine katılmayan ya da herhangi bir oturumda sınavı iptal edilen öğrenciler için MSP hesaplanmaz.

LGS sonuçları açıklandı mı ? Ne zaman açıklanacak 2020?

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT