1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. Lise tercihleri ne zaman? LGS tercih robotu ile LGS tercihleri nasıl yapılır 2021? MEB ve e-Okul öğrenci giriş ekranı

Lise tercihleri ne zaman? LGS tercih robotu ile LGS tercihleri nasıl yapılır 2021? MEB ve e-Okul öğrenci giriş ekranı

Milyonlarca öğrencinin kaderini belirleyecek olan LGS sınavlarında gözler tercihlere çevrildi. Öğrenci ve veliler Lise tercihleri ne zaman? LGS tercih robotu ile LGS tercihleri nasıl yapılır 2021? sorularının yanıtlarını arıyor. İşte MEB ve e-Okul öğrenci giriş ekranı...

Lise tercihleri ne zaman? LGS tercih robotu ile LGS tercihleri nasıl yapılır 2021? MEB ve e-Okul öğrenci giriş ekranı

Öğrencilerin heyecanla beklediği LGS tercihleri için heyecan dorukta... Hayallerindeki okullara yerleşmek isteyen öğrenciler tercih sürecini bekliyor. Bu kapsamda akıllara bazı soru işaretleri takıldı. Peki Lise tercihleri ne zaman? LGS tercihleri nasıl yapılır 2021? MEB ve e-Okul öğrenci giriş ekranı ve tercih sürecine dair merak edilenler...

LİSE TERCİHLERİ NE ZAMAN? 

Milyonlarca öğrencinin heyecanlı bekleyişi sona erdi. Lise tercihleri bugünden itibaren başladı. Tercih başvuruları bugünden itibaren 16 Temmuza kadar yapılabilecek. Yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2021'de açıklanacak. Öğrenciler, LGS tercihleri ile birlikte kendi puan ve yüzdelik dilimine ideal olan okulları tercih listesine yazacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanıma açılan  tercih robotu ile öğrenciler  istedikleri yüzdelik dilim aralıklarında hem il hem de ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili detaylı bilgileri görebilecek.

Lise tercihleri ne zaman? LGS tercih robotu ile LGS tercihleri nasıl yapılır 2021? MEB ve e-Okul öğrenci giriş ekranı

LGS TERCİH ROBOTU İLE LGS TERCİHLERİ NASIL YAPILIR 2021? MEB VE E-OKUL ÖĞRENCİ GİRİŞ EKRANI

Merkezi yerleştirme, merkezi sınavla öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları/proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yapılacak. Öğrenciler sınavla öğrenci alan okullar listesinden 10 okula kadar tercih yapabilecek. Tercih yapmak isteyen adaylar tercih başvuru ekranı aracılığıyla, adımları takip ederek tercih işlemlerini tamamlayabilirler.

E-OKUL LGS TERCİH EKRANI İÇİN TIKLAYIN

E-OKUL TERCİH ROBOTU İÇİN TIKLAYINIZ

YEREL YERLEŞTİRME NASIL YAPILACAK?

Kılavuza göre, "8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı" kriteri merkezi yerleştirme ve yerel yerleştirme kriterlerinden çıkartıldı.

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde yerleştirme, sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğü, sırasıyla 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğü, tercih önceliği ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yapılacak.

Yerel yerleştirmede ise okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri ve okul başarı puanları gibi kriterler göz önünde bulundurulacak.

Lise tercihleri ne zaman? LGS tercih robotu ile LGS tercihleri nasıl yapılır 2021? MEB ve e-Okul öğrenci giriş ekranı

TÜM ÖĞRENCİLER YEREL YERLEŞTİRME TERCİHİ YAPACAK

Öğrenciler, merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullar, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere üç grupta tercih yapabilecek.

Sınava giren ve merkezi sınav puanına sahip öğrenciler dahil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorunda olacak. Yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapılmaması durumunda, öğrencilere merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.

Özel ortaöğretim kurumlarına ve yetenek sınavı ile öğrenci alan okullara kesin kayıt işlemini tamamlamış öğrenciler, tercihte bulunamayacaklar.

Merkezi sınava girmeyen öğrenciler ise yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ve pansiyonlu okullar olmak üzere iki grupta tercih yapabilecek.

SONUÇLAR 26 TEMMUZ'DA AÇIKLANACAK

Bakanlığın takvimine göre, özel ortaöğretim kurumlarının kayıt işlemleri, yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların iş ve işlemleri ile kayıtları bugünden itibaren 16 Temmuz'a kadar tamamlanacak.

Özel öğretim kurumlarına kayıt işlemini tamamlayan öğrencilere tercih ekranı açılmayacak. Öğrenciler, tercih süresi içerisinde kayıtlarını iptal ettirmeleri durumunda tercihte bulunabilecekler.

Yerleştirme sonuçları, 26 Temmuz 2021 tarihinde "http://www.meb.gov.tr" adresinden ilan edilecek.

Lise tercihleri ne zaman? LGS tercih robotu ile LGS tercihleri nasıl yapılır 2021? MEB ve e-Okul öğrenci giriş ekranı

2 BİN 91 LİSEYE MERKEZİ SINAV PUANIYLA ÖĞRENCİ ALINACAK

Türkiye genelinde 2 bin 91 liseye merkezi sınav puanına göre öğrenci yerleştirilecek.

Bu kapsamda, sınavla öğrenci alan okullara toplam 177 bin 500 öğrenci alınacak. Anadolu liselerine 59 bin 216, fen liselerine 37 bin 190, sosyal bilimler liselerine 10 bin 142, Anadolu imam hatip liselerine 36 bin 982, mesleki ve teknik Anadolu liselerine 33 bin 970 kontenjan ayrıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT