1. YAZARLAR
  2. Mahir Doğan
  3. Local SEO (Yerel SEO) ve Google My Business
Mahir Doğan

Mahir Doğan

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Local SEO (Yerel SEO) ve Google My Business

SEO yazı dizimizin son yazısında bölgesel hizmet veren işletmelerin dikkat etmesi gereken konuları ele alalım istedik.

İşletmenizin sadece İstanbul içine hatta İstanbul’un birkaç ilçesine hizmet veren bir işletme olduğunu varsayalım. Arama motorlarının doğal arama sonuçları içerisinde sizinle aynı işi yapan Türkiye’nin dört bir yanındaki işletmelerle rekabet etmek durumunda kalırsınız. Eğer etkili bir SEO çalışması web siteniz üzerinde yapılmazsa aynı işi yaptığınız yüzlerce işletmenin sonuçları arasında kaybolur gidersiniz.

Google’ın ilk etapta sadece Adwords (Google Reklam Ağı Hizmeti) müşterilerine sunmuş olduğu bölgesel arama sonuçları içerisinde görüntülenme imkanının daha sonra Google My Business hizmetiyle tüm işletmelere sunmasıyla birlikte aslında daha da rahat bir hal almaya başladı Local SEO dediğimiz kavram.

Bu nedenle mutlaka işletmenizi Google My Business (Google Benim İşletmem) hizmetine kayıt ettirmeniz bölgesel arama sonuçlarında sizinde ön plana çıkmanıza fayda sağlayacaktır.

İşletme kaydınızı yaparken;

Google hesabınız (gmail adresi) ile Google My Business uygulamasında oturum açın.

İşletmeniz ile ilgili tüm bilgileri eksiksiz bir biçimde girin. ( Adres, telefon numarası, çalışma günleri ve saatleri, firmanızın faaliyet alanı, yaptığınız işi yada firmanızı tanıtan bir tanıtım yazısı, firmanıza ait bir kapak resmi, hizmet verdiğiniz yerlerin işletmenize olan mesafesi)

Tüm bilgiler girildikten sonra doğrulama süreci için yaptığınız girişleri onaylayarak belirtilen adresinize posta yoluyla yaklaşık 2-3 haftalık bir zaman içerisinde ulaşacak olan doğrulama kodunuz ile işletme kaydınızı tamamlayabilirsiniz.

Doğrulama kodunuzu girip yerel işletme yayınınızı başlattıktan sonra artık ziyaretçilerinizden değerlendirme puanı ve yorumlar toplayarak yerel arama sonuçlarında ilk sıralara yerleşme çabası göstermeniz gerekecek. Bunun için düzenli olarak yerel işletme profilinize yaptığınız işi, firmanızı tanıtan görseller eklemek ve tanıtım yazıları yazmak faydalı olacaktır. Web sitenizin tasarım olarak mobil uyumlu olması da sıralama durumunuza etki edecek faktörlerden biridir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.

mahir.dogan@dogandesign.net
www.mahirdogan.kim

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
2 Yorum