1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Lokantacılara hijyen eğitimi

Lokantacılara hijyen eğitimi

Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü İşyeri Denetim Birimi tarafından kent merkezinde lokanta işleten esnafa "Turizm ve Hijyen" konulu eğitim...

Lokantacılara hijyen eğitimi

Edirne Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü İşyeri Denetim Birimi tarafından kent merkezinde lokanta işleten esnafa "Turizm ve Hijyen" konulu eğitim verildi. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, hijyenin hizmet sektöründe sürdürebilirliğinin temel koşulu olduğunu söyledi.

Edirne Belediyesi Nikah Salonunda düzenlenen eğitime Edirne Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (EDESOB) Emin İnağ ile çok sayıda lokanta işletmecisi katıldı. Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu tarafından verilen eğitimde turizm ve hijyene dikkat çekildi. Edirne'nin bir turizm şehri olduğuna dikkat çeken Tanrıkulu, başta Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan olmak üzere Edirne Belediyesi olarak turizmi arttırmak için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Servis elamanlarının giydikleri kıyafetlerin de çok önemli olduğunu ifade eden Tanrukulu, "Turistin kentte bakış açısı ilk esnafla ve garsonla başlar. Esnafın ve garsonun giyimi, temizliği, yemek yediği mekanın hijyeni, turiste kent hakkındaki ilk izlenimdir. Oraya gelen müşteri sizin çocuğunuz gibidir. Çocuğunuz gibi müşteriye özen göstermelisiniz. Sağlıklı beslemelisiniz, temizliğe özen göstermelisiniz. Sağlık her şeyden daha önemlidir. Sizler gıda satmıyorsunuz, aslında sağlık satıyorsunuz" diye konuştu.

Hijyenin hizmet sektöründe sürdürebilirliğinin temel koşullardan biri olduğunu anlatan Tanrıkulu, "Ellerimizi durmadan yıkamalıyız. Böylelikle bulaşıcı hastaların yüzde 60'nı ortadan kaldırabiliriz. Sadece bizim temiz olmamız gerekmiyor, sunum yaptığımız materyallerin de temiz olması çok önemli. Garsonların önlükleri her gün yıkanmalı" ifadelerine yer verdi.

İş yerlerinin temizliği hakkında da bilgi veren Tanrıkulu, "Lokantalarda özellikle mutfak temizliği de çok önemli. İş yerinizdeki mutfağınız, evinizin mutfağı gibi hijyenik olmalı" dedi.

Tanrıkulu, sebzelerin nasıl yıkanması hakkında da iş yeri sahiplerini bilgilendirdi.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da daha sonra lokanta esnafıyla kısa bir süre sohbet etti.

Lokantacılara hijyen eğitimi

Lokantacılara hijyen eğitimi

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.