Lübnan'da sokaklardaki kaos durulmuyor! Ekonomik kriz protesto edildi

Lübnan'da başkent Beyrut ve Trablusşam'da halk yerel para biriminin dolar karşısında sert düşüşünü protesto ediyor. Gösterilerde, ekonomik krize ve yolsuzluklara karşı rejimin düşmesi taleplerini vurgulayan kalabalık gösterici grubu, istekleri yerine getirilene dek sokaklardaki eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

Lübnan'da sokaklardaki kaos durulmuyor! Ekonomik kriz protesto edildi

Lübnan'nın başkenti Beyrut ve bir diğer büyük kentlerden biri olan Trablusşam'da ekonomik krizi protesto etmek üzere toplanan kalabalık grup, başkent Beyrut'a toplanarak ülke içerisindeki yolsuzluk iddialarını kınadı. Kuzeydeki Beyrut'un merkezinde bir araya gelen binlerce gösterici, hayat pahalılığı ve Lübnan parasının  döviz karşısındaki değer kaybını protesto etti.Devam eden ekonomik krizin etkileri sonucu doların perşembe günü 4 bin Lübnan lirasından 6 bin liranın üzerine çıkmasının ardından başlayan protestolar cumartesi günü de başkent Beyrut, Trablusşam, Beka, Sayda, Sur ve Nebatiye kentlerinde  devam etti.thumbs-b-c-1dd1b7c655f487ade74c5be8c9ffb157-1.jpg

 

YOLSUZLUK İDDİASI 

Yerel para birimi Lübnan lirası, Merkez Bankası kuru sabit tutsa da karaborsada her geçen gün değer kaybetmeye devam ediyor. Resmi kurda bir ABD doları 1500 Lübnan lirası olmasına rağmen birkaç gün önce karaborsada 6000 lirayı geçmişti. Hükümetin müdahalesiyle dolar yeniden 4500 liraya geriledi.

Yolsuzluk yapanların yargılanması, ülkeden haksız yere kaçırılan paraların geri getirilmesi ve rejimin düşmesi taleplerini seslendiren kalabalık gösterici grubu sözcüsü istekleri yerine getirilene dek sokaklardan çekilmeyeceklerini ifade ederek eylemlerine devam edeceklerini duyurdu.

 

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡