1. YAZARLAR
  2. Kubilay Öztürk
  3. Lütfen Normalleşelim
Kubilay Öztürk

Kubilay Öztürk

Gazeteci/Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Lütfen Normalleşelim

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın merakla beklenen pandemi açıklamasından sonra ticari hayatımız tam olmasa da önemli ölçüde normale döndü fakat sosyal hayatımızın normale dönmesi için daha çok uzun süre beklememiz gerekecek gibi.

Eşsiz dostsuz yaşadığımız Ramazan sofralarında iftar etmek, sonrasında pandemi şartları dolayısıyla kimseyle kucaklaşma imkanı olmadan bayram yapmak. Bizim gibi sıcak kanlı bir milletin bu şekilde yaşamak zorunda kalması oldukça sıkıntılı bir durum oldu.

Ne yazık ki, salgın psikolojisi halkın iliğine kemiğine işledi ve aramıza 1.5 metrelik sosyal mesafeden çok daha büyük mesafeler girdi. Bizim gibi yaşı ilerlemiş insanlar için bu durum huzursuz edici ve asla kanıksayabileceğimiz bir durum değil elbet. Asıl acı olan genç kuşağın durumu olsa gerek. Çünkü onlar korkarım ki, bu durumu kendi normalleri olarak kanıksayacaklar ve bizim yaşadığımız sohbet, muhabbet ortamlarından iyice uzak kalacaklar. Bir de her an ellerinde olan sanal iletişim araçlarıyla sosyalleştiklerine inanmaları gerçek dostlukları da yaşamalarına engel olacak gibi. Bu durum nasıl aşılır veya aşılabilir mi kestirmek hiç de kolay değil.

Bizleri yoktan var eden Allah, kutsal kitabımız Kur-an'da bizi bazen açlıkla, bazen yoklukla, bazen insan nefsinin hoşuna gitmeyecek şeylerle imtihan edeceğini belirtiyor. Bizler de iman etmiş insanlar olarak şu an yaşadıklarımızın da bir imtihandan ibaret olduğunu biliyoruz. Elbette bu günler de geçecek biliyoruz. Zira sürekli rahatlık olmadığı gibi sürekli sıkıntı da olmaz. Allah en yakın zamanda atlatabilmeyi nasip eylesin. Ne var ki, şunu da iyi bilmek lazım -ki bunu da Allah beyan ediyor. Bizim başımıza gelen olumsuzluklar yine biz insanların kendi ellerimizle ortaya koyduklarımızın sonucudur. İşte bu yüzdendir ki, yaşadıklarımıza dair biraz da nefis muhasebesi yapmak ve hem nefsimize hem neslimize hem de yaşadığımız topluma faydalı insanlar olmak yolunda Allah'ın merhametini cezbedecek fiillerle yoğrulmamız gerekiyor.

Yaşadığımız toplumsal sıkıntıların bir an evvel önemli ölçüde azalması dileğiyle...

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT