1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Malatya’da şehitler anıldı

Malatya’da şehitler anıldı

Malatya'da düzenlenen programla Çanakkale'den 15 Temmuz'a kadar tüm şehitler, anıldı.

Malatya’da şehitler anıldı

Malatya'da düzenlenen programla Çanakkale'den 15 Temmuz'a kadar tüm şehitler, anıldı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi tarafından "Çanakkale'den 15 Temmuz'a Ağıtlar ve Şiirler" konulu bir dinleti programı düzenlendi. MABESEM Saz ve Söz Sanatçılarının yaptığı dinleti, duygu dolu bir gece yaşattı. Büyükşehir Belediyesi Sanat Galerisi Salonunda gerçekleştirilen programa Büyükşehir Genel Sekteri Ercan Turan, daire başkanları, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Levent İskenderoğlu ile kalabalık vatandaş topluluğu katıldı. Çanakkale Türküleri ile şehitleri anlatan çok sayıda şiirin okunduğu gecede adeta duygu seli yaşandı. Programda, Malatyalı gençler şehitlere selam durdu. Program sonunda Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, sanatçılara çiçek takdim etti.

"Malatya, her zaman önemli bir yer olmuştur"

Tük Milletinin tarih boyunca çağlara, kıtalara yön verdiğini anlatan Ercan Turan "Dünyanın kaderinin belirlenmesinde önemli roller üstlendik. 451'de Atilla, Avrupa'ya girmiş ve Avrupa'yı şekillendirmiş. Avrupa, kendini Atilla üzerinden tanımlamış. 700 yılında Bilge Kağan; Çinliler, varlıklarını, milli bilinçlerini bizim üzerimizden tanımlamış. 1453 yılında Avrupa medeniyetini tetikliyorsunuz, bugünkü Avrupa'yı oluşturuyorsunuz. 1711'da yine Ruslarla benzer durumlar yaşanıyor. Geliyorsunuz 1915'e; Avustralya'nın tarihi yok ama tek tarihi var; Çanakkale Savaşı; müthiş bir Türk dostluğu var. Onların tarihini de şekillendirmişiz. Bu, dünyada hiç kimseye nasip olmayacak Allah'ın bir lütfu" dedi.

15 Temmuz'daki hain darbe girişimine de değinen Turan, "Dost gibi görünenler ne yaptılar, hainler ne yaptılar? Bu ilerlememizden, gelişmemizden rahatsız olanlar, kabuğumuzu kırmamızdan korkanlar, dünyaya yeniden bir şekil vereceğimizi görenler buna engel olmak istediler. Biz biliyoruz ki şehitler ölmez. Bunun için ölümden korkmuyoruz, şehit olmaktan korkmuyoruz" ifadelerini kullandı. Turan, Malatyalıların çok değerli bir gene sahip olduklarını da belirterek, "Arapgir'de Cevat Çobanlı Paşa var, Çanakkale'de Müstahkem Mevki Komutanı. Rüyasında, boğaza nereye mayın koyması gerektiğini Peygamber Efendimiz gösteriyor. Kurtuluş Savaşında İnönü var. 15 Temmuz'da da nice yiğitler Malatya'da inanılmaz bir direniş gösterdiler. Malatya her zaman önemli bir yer olmuştur. Şehitlerimizin ruhu şad olsun" diye konuştu.

Malatya’da şehitler anıldı

Malatya’da şehitler anıldı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT