1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Malatya Pütürge'de 5,7 büyüklüğünde deprem

Malatya Pütürge'de 5,7 büyüklüğünde deprem

Kandilli Rasathanesi verilerine göre Malatya'nın Pütürge ilçesinde 5.7, AFAD verilerine göre ise 5.2 büyüklüğünde deprem meydana geldi.Depremin çevre illerden Elazığ, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep'ten hissedildi.

Kandilli Rasathanesi verilerine göre Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 12.37'de 5,7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem yerin 5.0 kilometre altında meydana geldi. Ayrıca deprem çok sayıda çevre ilde hissedildi.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre deprem 5.2 büyüklüğünde yerin 7,02 kilometre altında kayıt edildi. Öte yandan deprem çevre illerden Elazığ, Diyarbakır, Şanlıurfa, Adıyaman ve Gaziantep'ten hissedildi.

Malatya'nın Pütürge ilçesinde şiddetli deprem

PÜTÜRGE BELEDİYE BAŞKANINDAN İLK AÇIKLAMA

Depreme ilişkin olarak CNN Türk canlı yayınına bağlanarak açıklama yapan Pütürge Belediye Mikail Sülük," Ağır hasarlı binaların olduğu bilgisi aldık. Can kaybı yok" dedi.

MALATYA VALİSİNDEN İLK AÇIKLAMA

Malatya Valisi Aydın Baruş, depreme ilişkin olarak yaptığı açıklamada,"Jandarma ve AFAD ekipleri mahallelerle iletişim kuruyor. Şu ana kadar yansıyan olumsuzluk yok." dedi.

AFAD DEPREME İLİŞKİN İLK AÇIKLAMA

AFAD'dan depreme ilişkin yapılan açıklamada, "Pütürge ilçesinde meydana gelen 5,2 büyüklüğündeki deprem sonrası, an itibarıyla, olumsuz bir ihbarın bulunmadığı bilgisi alınmıştır." denildi.

 

 

BAKAN SOYLU: HASARA YÖNELİK İHBAR YOK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem hakkında Twitter'dan yaptığı açıklamada,"Malatya'nın Pütürge ilçesinde saat 12.37'de 5,2 büyüklüğünde gerçekleşen depremde valiliğimizden aldığımız bilgiler çerçevesinde hasara yönelik ihbar yok.Taramalara AFAD ekipleri ve Jandarmamız tarafından devam ediliyor." ifadesine yer verdi.

HASAR TESPİT ÇALIŞMALARI BAŞLADI

Malatya Valiliğinden depreme ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"(Pütürge merkezli deprem) Mahalle muhtarlıklarından alınan bilgiler ile AFAD, Emniyet ve Jandarma ekiplerince yapılan saha araştırmaları neticesinde herhangi bir can kaybı ve yaralanma olayı meydana gelmediği tespit edilmiş olup, depremin hemen ardından bölgeye sevk edilen İl AFAD Müdürlüğü ve İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü görevlilerince binalarda hasar tespitine yönelik çalışmalara başlanmıştır."

 

 

 

HABERE YORUM KAT