1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Malcolm X, Başakşehir’de konuşuldu

Malcolm X, Başakşehir’de konuşuldu

ABD'de ırkçılığa karşı en etkili mücadeleyi veren siyahi aktivistlerden Malcolm X'in hayatı, Başakşehir Belediyesi'nin düzenlediği panelde konuşuldu.

Malcolm X, Başakşehir’de konuşuldu

ABD'de ırkçılığa karşı en etkili mücadeleyi veren siyahi aktivistlerden Malcolm X'in hayatı, Başakşehir Belediyesi'nin düzenlediği panelde konuşuldu.

Amerika'da siyahilere karşı uygulanan ırkçılığa karşı duruşu ve verdiği mücadeleyle ismi akıllara kazanan Malcolm X, Başakşehir Belediyesi'nin düzenlediği panelde konuşuldu. Mücadelesi, hayatı ve İslamiyeti ABD'de temsil edişi ile örnek gösterilen ve insan hakları savunuculuğunu üstlenen Malcolm X'in hayatını konu alan panelin moderatörlüğünü İsmail Erdoğan yaparken, İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk ve yazar İsmail Kılıçarslan konuşmacı olarak katıldı.

"Malcolm X, gençlerin örnek alabileceği bir şahıs"

Malcolm X'in gençlerin örnek alabileceği birisi olduğunu belirten İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Recep Şentürk, "Müslümanların özellikle gençlerin örnek alabileceği bir isim Malcolm X. Demokratik mekanizmalar içerisinde Müslümanların haklarını nasıl savunmalarını gerektiğini ve bundan nasıl sonuç alabileceklerini ortaya koyan bir şahsiyettir. Kendisi bir taraftan da İslamiyet'in Amerika'da gerçek manada yayılmasına öncülük yapmıştır. Gerçek İslam'ın Kur'an-ı Kerim'de, Peygamberimizin hadislerinde olan İslam'ın evrensel İslam olduğunun, hem siyahların hem beyazların Müslüman olabileceğini savunmuş. Allah'ın insanları renklerine bakmaksızın kardeş yarattığına inanmış, görmüş, bunu öğrenmiş. Bunu keşfettikten sonra da bu mesajı bütün dünyaya yaymaya çalışmıştır" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'yi boğmaya çalışıyorlar"

Türkiye'nin dünyada maruz kaldığı davranışın Malcolm X'e yapılanla benzer olduğunu söyleyen yazar İsmail Kılıçarslan ise, "Türkiye şimdilerde dünyada nasıl davranmaya çalışıyorsa Malcolm X de Amerika'da 1960'larda tam olarak öyle davranmaya çalışmıştır. Davranamamıştır aslında, şu anda da Türkiye davranamıyor diyebiliriz. Malcolm X'e ne yaptılarsa aynısını Türkiye'ye yapmaya, boğmaya çalışıyorlar. Mesele biraz da bundan ibaret. Tarih yeniden kendini tekrar eden bir çemberse 1960'larda Türkiye neresiydi diye sorarsanız Malcolm X'ti diye cevap veririm" dedi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.