1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Maltepe Erzurumlular Vakfı Hizmete Açıldı

Maltepe Erzurumlular Vakfı Hizmete Açıldı

Maltepe Erzurumlular Vakfı Hizmete Açıldı
      Dernek ve vakıf çatısı altında kültürel etkinliklerle güzel birliktelikler sergileyen Erzurumlular, İstanbul Anadolu Yakası'nda Maltepe'de yeni yapılan vakıf binasının açılışında bir araya geldiler. Sağlık Bakanı Dr. Recep Akdağ ve ünlü medya yapımcısı Acun Ilıcalı'nın da katıldığı törende çok amaçlı hizmet binasına kavuşmuş olmanın mutluluğu yaşandı.
 
DADAŞLAR'IN YENİ BULUŞMA MERKEZİ MALTEPE
 
      Maltepe'de faaliyet gösteren Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı tarafından yapımı bir süredir devam eden yeni vakıf binasının açılışı, Sağlık Bakanı Dr. Recep Akdağ'ın kurdelasını kestiği, üst düzey protokol katılımı ile gerçekleşti.
 
      Açılışa siyaset, sanat, iş dünyası, sivil toplum kuruluşlarının ve Erzurumluların ilgisi oldukça fazla olduğu dikkat çekti.
 
      Suha Dengizek Başkanlığında geçtiğimiz yıl Ekim ayında görev alan vakıf yönetimi tarafından karkas inşaat halinde ele alınarak modern bir vakıf binası haline getirilen Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakfı görkemli bir törenle hizmete açıldı.
 
     İstiklal Marşı okunmasının ardından yapılan dualar eşliğinde kurban kesilerek Bakan Akdağ tarafından açıldı.
 
BAŞKAN ŞAHİN, TABLO HEDİYE ETTİ
 
      Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin, açılış esnasında vakıf adına Suha Dengizek Başkana " Hayırlı olsun" diyerek güzel bir el işlemesi tablo hediye etti.
 
      Program sunuculuğunu Erzurumlu sanatçı Yavuz Değirmenci yaparken, davetli sayısının bir hayli fazla olması dikkat çekti.
 
ÜST DÜZEY KATILIM OLDU
 
      Açılışa, Sağlık Bakanı Dr. Recep Akdağ, Ak Parti İstanbul Milletvekili İdris Güllüce, M. Belma Satır, Osman Boyraz, Oktay Saral,
 
      Eski milletvekillerinden Mehmet Sekmen, Mustafa Ilıcalı, Mahmut Dede, Sarıyer Kaymakamı Ömer Karaman, Maltepe Kaymakamı Ahmet Okur, İstanbul İl Emniyet Müdür Yardımcısı Veysel Tipioğlu, Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı, Kartal Belediye Başkanı opr. Dr. Altınok Öz, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem,
 
      Sarıgazi Belediye Başkanlığı yapan şimdi İstanbul İl Genel Meclisi Üyesi Kemal Ayyıldız, Maltepe eski belediye başkanı
 
      Fikri Köse, Sağlık İl müdürü Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, eski bürokratlarımızdan Ekrem Önal, Av. Necati Bölükbaşı, İstanbul Erzurumlular Dayanışma Vakıf Başkanı A. Hadi Atalar, Beyoğlu Erzurum Vakfı Başkanı Aydın Ayyıldız, Kartal Erzurumlular Vakıf Başkanı İlhami Özer, Pendik Erzurumlular Derneği Başkanı Bünyamin Özbek, Oltulular Platform Başkanı Fatih Hiçdurmaz, Erzurum Dernekler Federasyonu Başkanı Murat Taşlıçay, İston Genel Müdürü Ahmet Ağırman, Sağlık Yatırımları Genel Müdürü Serdar Taflan, Cumhuriyet Savcı Adnan Çimen, Hakim Erdoğan Yücel, Akademisyenlerden ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Yeditepe üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fikrettin Şahin, Yrd. Doç. Dr. Kenan Şebin, Yavuz selim Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. İsmail Kartal, Ahmet Şimşek Eğitim Kurumları sahibi Ahmet Şimşek, medya dünyasından Acun Ilıcalı, Gazeteci -Yazar Fikri Akyüz, Burhan Topal, Yağız, Yavuz Değirmenci, Ayaz gibi Erzurum'lu sanatçılar renk katarken, Erzurumspor şampiyon olduğu dönemde forma giyen efsane takımdan futbolcular Kürşat Karataş, Atilla Çebi, Alirıza Salcı, Furkan Şükürcü ilgi odağı oldular.
 
ACUN ILICALI'YA SEVGİ SELİ
 
      Erzurumluların medya dünyasında sevilen siması ünlü yapımcı Acun Ilıcalı, etkinlikte sevgi seline uğradı.
 
DENGİZEK, VAKIF BİNAMIZ TAMAM ŞİMDİ HİZMET ZAMANI
 
      Erzurumlular Eğitim Kültür ve Yardımlaşma Vakıf Başkanı Süha Dengizek yaptığı konuşmada, "Vakıf binamız 1100 m2 olup altı katlıdır. Giriş katı Oltu taşı el işçiliği ürünlerin satışının yapıldığı ve bekleme salonu, bodrum katı folklör ve spor faaliyetlerinin yapıldığı, 2. katımız Kadın Kolları faaliyetleri kütüphane ve mescit 3 katımız gençlik kolları ve yönetim katı, 4 katımız herefene toplantılarının ve cenazesi olanlar taziye evi olarak 3 gün boyunca hizmet verecek, en üst katımız da denize nazır teras katımız mevcuttur.
 
      Ben bu vakıf yerinin alınmasında yapılmasında büyük emek sarfeden bizlere böyle bir eser bırakan Ali Şahsuvaroğlu ve eski yöneticilerimize ve teşekkür ediyorum. Ayrıca kendilerini Erzurum ve Erzurumluya hizmet için adayan Dadaş kavramını içinde yaşatan hisseden herkese, yiğit cesur yönetici arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.
 
      Bizler göreve geldiğimizde vakfın ismindeki Maltepe ibaresini kaldırdık sadece Maltepe değil tüm Erzurumlulara hizmet etmek istiyoruz. Vakfımız sadece Erzurumlulara değil milli manevi havayı teneffüs etmek isteyen herkese açıktır.
 
VAKIF FAALİYETLERDEN BAHSETTİ
 
      Gençlik kollarımızın faaliyetlerinde Kuran kursu, İngilizce, Uzak doğu sporları, erkek bar oyunları, futbol okulu bu konuda bir ayrıntıdan bahsetmek istiyorum, Erzurumspor'un efsane kadrosunda forma giymiş şu an için 6 çok değerli futbolcu kardeşlerimizin nezareti ve desteğiyle futbol okulu faaliyetlerimiz olacak.
 
      Kadın kollarımızın çalışmaları içinde emekli öğretmen kadromuz nezaretinde lise ve üniversiteye hazırlık desteği vermektedir. El işi yemek pasta bilgisayar resim ve bayan folklor kursları ücretsiz olarak devam etmektedir.
 
      Vakfımızın amaçları içinde Erzurum'un eski kültürünü yaşatmak istiyoruz. Bu sene vakıf binamızın yapımı maddi olarak bizleri zorladığından dolayı burs konusunu önümüzdeki seneye ve en az 150 - 200 adet öğrenciye burs vermek için gerekli çalışmaları yapacağız.
 
      Ben son olarak şunu söylemek istiyorum hemşerilerimizi burada görmüşken vakıfçılık işi vebal işidir. Bizlere destek verin hep beraber çalışalım projeleriniz varsa paylaşalım, kültürümüze sahip çıkalım.
 
ALLAH, BAYRAK VE MEMLEKET SEVDALISIYIZ
 
      Bizim yönetim olarak tek bir amacımız gayemiz var. Erzurum Erzurumluya hizmet etmek başka gayemiz yok. 3 tane sevdamız var Allah'ımıza sevdalıyız ay yıldızlı bayrağımıza sevdalıyız birde memleketimize sevdalıyız. Rabbim bunlara hizmet etmeyi bize nasip eylesin diyorum hepinize tekrar katılımlarınızdan dolayı şükranlarımı sunuyorum hepinizden Allah razı olsun. Bizleri bugünümüzde yalnız bırakmayan herkese teşekkür ederiz" dedi.
 
BAKAN Akdağ, EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER
 
      Sağlık Bakanı Dr. Recep Akdağ, yaptığı konuşmasında, "Değerli hemşerilerim hepinize en derin saygı ve muhabbetlerimi takdim ediyorum, bugün sizlerle birlikte bulunmak benim için büyük bir şeref sağ olun var olun. Biraz önce Suha Beyin içinden gelen konuşmasında önemli mesajlar verdi. Bizim öyle güzel bir şehrimiz var ki şehr-i mübarek olarak anılmaktadır. Nereye giderseniz hangi şehre giderseniz Erzurum ve Erzurum insanı için hep güzel sözler duyarsınız.
 
      Bu milletin kadim kültürü inanca manevi değerlere bağlı olarak yaşamak şehrin kendisine has cemaat kültürünü yansıtması açısından ayakta tutmak yaşatmak çok önemlidir. Erzurumlular vakfının değerli yöneticilerine sizlerin huzurunda teşekkür ediyorum. Memleket dışında yaşayan Erzurumlulara hizmet eden böyle vakıfların önemi çok büyüktür.
 
TAZİYE MEKANI ÇOK HAYIRLI BİR İŞ OLMUŞ
 
      Erzurum dışında yaşayanları, Erzurum'a daha fazla gelmeye ziyaret etmeye de bekliyoruz. Başka şehirlerde insanlar çeşitli sebeplerle bir araya geliyorlar, ticari, siyasi sebeplerle cemiyetlerle bir araya gelinebilir. Fakat bunların içinde vakıflar gibi çatılar altında bir araya gelmenin ayrı bir önemi var. Hele Suha Bey öyle güzel bir hayırlı işten bahsetti ki özel taziye katı yapıldığını söyledi. Ne kadar hayırlı bir iş olmuş. Taziye evleri ülkenin güneydoğusunda çok yaygın, Erzurum'da genelde evlerde taziye verilir. İstanbul gibi metropol şehirlerde böyle bir taziye mekanının bulunması taziye günlerinde de kardeşlerimizin bir araya gelmesini sağlayacak.
 
      Bizler Erzurumlular olarak vatanımızın en önemli temsilcileriyiz. Bu kardeşlik duygularını sevgiyi saygıyı geliştirmek en önemli işimiz olmalıdır. Birbirimize muhabbet edeceğiz ki Allah'ında rızasını kazanalım, tekrar emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, Allah razı olsun" dedi.
 
KURDELA KESİMİNİN ARDINDAN VAKIF BİNASI GEZİLDİ
 
      Giriş katında açılan Oltu taşı hediyelik ürünler satış reyonu ilgi çekti. Vakfın Başkanı Suha Dengizek, Sağlık Bakanı Akdağ'la beraber her katı gezerek vakıf hakkında bilgi verdi. Vakfın herefene katında hazırlanan kokteylde sohbet edildi.
 
CAĞ KEBAP YEMEYE CAĞ'DA ETE GİDİLDİ
 
      Vakfın açılışından sonra Bakan Akdağ ve beraberinde açılışa iştirak edenler Maltepe sahilde yeni açılan Cağ'da et adlı lezzet noktasına gelerek cağ kebap eşliğinde Erzurum üzerine sohbet ettiler.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.