1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Manisa’da adeta yeni bir ilçe inşa ediliyor

Manisa’da adeta yeni bir ilçe inşa ediliyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, Manisa'da TOKİ ve Yunusemre Belediyesi iş birliğiyle Akgedik bölgesinde yapımı süren...

Manisa’da adeta yeni bir ilçe inşa ediliyor

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, Manisa'da TOKİ ve Yunusemre Belediyesi iş birliğiyle Akgedik bölgesinde yapımı süren 5 bin 500 konutluk projenin inşaat alanında ve konutlarda incelemelerde bulundu. Turan, Akgedik'te adeta bir ilçe inşa edildiğini vurgulayarak, proje tamamlandığında TOKİ'nin 30 yıllık tecrübesinin yansıdığı bir yaşam alanının hayata geçeceğini söyledi.

Yunusemre Belediyesinin girişimleriyle TOKİ tarafından Yunusemre ilçesi Akgedik bölgesinde yapımı süren 5 bin 500 konutluk projenin ilk etabının büyük ölçüde tamamlanmasının ardından ikinci etap çalışmaları da aralıksız devam ediyor. TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turan, projenin inşaat alanında incelemelere bulundu. Turan'a Yunusemre Belediye Başkan Yardımcısı Kılıç Kaya ve inşaatı yapan firma yetkilileri eşlik etti.

İnceleme gezisi sırasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Turan, Yunusemre Akgedik bölgesine yapılan projenin hem toplu konut idaresi için hem de Türkiye için örnek proje olduğunu söyledi. Turan, "Buraya ilk gelip gezdiğimizde bu toprak, tarım arazisi değil, kıraç topraklar kamuya ait bir araziydi. Sağolsun Yunusemre Belediyemizin büyük katkılarıyla beraber bu alanı toplu konut idaresine edindirdik. İşte ham bir çorak araziden şuan da 2 bin 700'e yakın konutun, bunun bin 100'ü bitme aşamasında. İnşallah bu yazın vatandaşlar oturmaya başlayacaklar. Diğer bin 500-bin 600 konutta inşallah önümüzdeki baharda oturmaya başlar. Yine bu etabın devamında, toplu konut alanında 5 bin 500'e tamamlanacak konutlar. Bu yıl içerisinde bir paket ihale daha yapacağız. Bittiğinde hem Manisa'da yeni hem de toplu konut idaresinin son dönemde 3-4 yıldır ortaya koyduğu daha düşük katlı, yatay mimari esasla yaptığı, biraz daha yöresel yapı modeliyle inşa ettiği bir model olacak. Yunusemre Akgedik bölgesinde yapılan bu konutlar birkaç yıl sonra inşallah hemen bu yaz içerisinde kullanıma başlayacak. Türkiye'ye, Türkiye'deki şehircilik anlayışına, toplu konut iradesinin bugüne kadar 30 yıllık tecrübesinin de yansıdığı, çok güzel, farklı bir yaşam alanı olarak hayata geçmiş olacak. Bunu şimdi gelip, o çorak araziden bu binaları görmek bizlere ve ekip arkadaşlarımızı da mutluluk veriyor. İnşallah birkaç yıl içerisinde tamamıyla bitmiş olacak. 25-30 bin nüfuslu burada tabiri caizse yeni bir kasaba, Anadolu'da ilçe ölçeğinde bir yer inşa edip bitmiş olacak" dedi.

Maden şehidi aileleri tapularına kavuşuyor

Manisa'nın ilçelerinde de projelerinin devam ettiğini belirten Turan, son olarak Gaziantep Organize Sanayi Bölgesinin katkılarıyla, Soma'da 13 Mayıs 2014 tarihinde maden faciasında hayatını kaybeden 301 maden şehidinin ailesi için yaptırılan konutların bittiğini ve kuralarının çekildiğini hatırlatarak, birkaç hafta içerisinde tapularının dağıtılacağını söyledi.

Manisa’da adeta yeni bir ilçe inşa ediliyor

Manisa’da adeta yeni bir ilçe inşa ediliyor

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT