1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Mardinli çiftçilerin hayal ettiği projenin imzaları atıldı

Mardinli çiftçilerin hayal ettiği projenin imzaları atıldı

Dicle Kalkınma Ajansı'nın büyük destek verdiği "Gıda Analiz Laboratuvarı" projesinin mutabakat toplantısı yapıldı.

Mardinli çiftçilerin hayal ettiği projenin imzaları atıldı

Dicle Kalkınma Ajansı'nın büyük destek verdiği "Gıda Analiz Laboratuvarı" projesinin mutabakat toplantısı yapıldı. Toplantıda imzaların atılmasıyla çiftçilerin asırlık hayali 2 yıl içinde gerçekleşmiş olacak.

Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA), "Güdümlü Proje Desteği" kapsamında Kızıltepe Ticaret Borsası ile işbirliği çerçevesinde geliştirilen "Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi" projesinin mutabakat toplantısı yapıldı. DİKA Genel Merkez binasında yapılan mutabakat toplantısına Kızıltepe Belediye Başkanı Kaymakam Ahmet Odabaş, DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Kızıltepe Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nezir Yıldız, Kızıltepe Zahireciler Derneği Başkanı Mehmet Şerif Öter, ticaret odaları başkanları ve bazı kurumların daire başkanları katıldı. Toplantıda konuşan Kızıltepe Belediye Başkanı Kaymakam Ahmet Odabaş, projenin tarım kentine hayırlı olmasını temenni etti. Odabaş, "İlçemizde ticaret kapasitesinin geliştirilmesi ile ilgili uygulanacak projede kalkınma ajansımızın yaklaşık 2 milyon TL'ye yakın bir desteği olacak. Mardin ve özellikle Kızıltepe ilçemiz bir tarım kentidir. Ürünün tarlada pazarlanabilmesi için harikulade bir proje hazırlanmış. İnşallah en kısa zamanda hayata geçer ve çiftçimizin de yüzünü güldürür. Hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyorum" dedi.

Proje hakkında bilgi veren DİKA Genel Sekreteri Yılmaz Altındağ, Mardin'de üretilen tarımsal ürünlerin büyük çoğunluğunun ihraç edilmesine karşın, ilde gıda analizine yönelik bir laboratuvar altyapısı bulunmadığından ürünlerin tahlil için Mersin'e gönderildiğini belirtti. İhraç edilen ürünlerin kontrol aşamalarında yaşanan sıkıntılara değinen Altındağ, "İhraç edilen ürünlerin kontrol aşamalarında yaşanan olası sorunlar ve yeniden analiz gerektiren durumlarda bazen 24 saatte sonuç alınamıyor. Bu sanayi için çok uzun bir süre olduğundan ciddi bekleme kayıpları meydana geliyor. Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi projesi, Kızıltepe Ticaret Borsası'nın "Yeni Hizmet Binası ile Modern Ticaret Borsası Altyapısının Kurulması" projesi ile entegre bir şekilde uygulanması öngörülmektedir. Ajans olarak, bu bileşen kapsamında modern bir bina oluşturarak borsanın laboratuvar, müzayede salonu, elektronik satış sistemi ile çiftçi eğitimine yönelik eğitim salonu ve konferans salonu kısımlarını projelendirmek kaydıyla destekleyecektir. Projenin güdümlü proje desteği kapsamındaki Ajans bütçesi 2 milyon TL olup, uygulama projesinin çıktılarına göre bu miktar revize edilebilecektir" diye konuştu.

İki yıl sürmesi proje için arazinin hazır olduğunu, bunun da projeyi hızlandıracağını belirten Altındağ, projenin Organize Sanayi Bölgesi'ni de (OSB) ilgilendirdiğini söyledi. Bu tür projelerinin artarak devam edeceğini kaydeden Altındağ, çiftçinin ürününü tarlada satabilecek seviyeye getirileceğini belirtti. Altındağ, yapılacak Ticaret Borsası'nın sadece Mardin'e değil, Batman, Siirt ve Şırnak'a da hitap edeceğini kaydetti.

Yapılan konuşmaların ardından "Mardin Gıda Analiz ve Ticaret Kapasitesinin Geliştirilmesi" projesinin imzaları atıldı. Projelerin imzalarını DİKA adına Genel Sekreter Yılmaz Altındağ ve Kızıltepe Ticaret Borsası adına da Meclis Başkanı Nezir Yıldız attı.

Mardinli çiftçilerin hayal ettiği projenin imzaları atıldı

Mardinli çiftçilerin hayal ettiği projenin imzaları atıldı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.