1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. Marina Konut Fiyatlarını Uçurdu

Marina Konut Fiyatlarını Uçurdu

Marinayla yıldızı parlayan ve İstanbul'un hızla değerlenen ilçeleri arasında bulunan Tuzla'da fiyatlar artmaya devam ediyor.

Marina Konut Fiyatlarını Uçurdu

Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme Plus Bankalar Departmanı Yöneticisi Günay Akalın, resmi kaynaklara göre Tuzla'nın 2000 yılında nüfusu 123.716 kişi iken 2014 yılında 221.620 kişiye ulaştığı belirtiyor. 15 yıllık zaman zarfında %79,14, son beş yılda ise nüfus artışının %21,9 düzeyinde gerçekleştiğini ifade eden Akalın, bunun en önemli nedenlerinin yapılması planlanan altyapı çalışmaları ile ilçenin şehir merkezine bağlantısının kolaylaşması ve bölgede konut yatırımlarının hız kazanması olduğunu kaydediyor.
TUZLA MARİNA BÖLGEYE ATILIM KAZANDIRDI

Araştırmaya göre Cami mahallesinde inşa edilmiş olan Tuzla Marina Projesi, ilçeyi gelişim grafiğinde en üst noktaya taşıyor. Türkiye'nin en büyük marinaları arasında bulunan Tuzla Marinası; Viaport Marina Otel, alışveriş merkezi, tema park, akvaryum, business center ve 750 tekne kapasiteli marinasıyla ülkenin ilk ve tek altı fonksiyonlu projesi olarak adlandırılıyor. Akalın, denizin üzerine konumlanacak otel ve binlerce deniz canlısının yer aldığı Türkiye'nin en uzun tüneline sahip akvaryumun ise 2016 yılında hayata geçirileceği belirtiyor.
CAMİ, POSTANE-İSTASYONDA KONUT FİYATLARI EL YAKIYOR

Marina yapımından birinci derecede etkilenen bölgede, marina yapımının başlangıcından tamamlanmasına kadar olan süreçte konut fiyatlarında %80-90'ları bulan değer artışı tespit ediliyor. Marina yapımının en çok etkilediği bölge olan Cami Mahallesi’ndeki kira getirisinde de aynı oranda artış görülüyor. Marina cepheli 1.650 TL/ay kira getirili 3+1 daire geçen yıl 440.000 TL değerindeyken, marinanın tamamlanmasından sonra kira getirisi 2.220 TL/aya, satış değeri ise 800.000 TL’ye yükselmiş bulunuyor. Akalın, bölgede yapılan araştırmalara göre önümüzdeki bir yıl içinde %30-%40 değer artışı daha öngördüğünü belirtiyor.

Postane-İstasyon mahallesinde de durum farklı görünmüyor. Marina yapımının birinci derecede etkilediği bir diğer bölge olan bu mahallelerde, konut fiyatlarında geçen yıla kıyasla %30 artış görülüyor. EVA Gayrimenkul'ün araştırması, son bir ay içinde değer artışının daha hızlı olduğunu ortaya koyuyor. Bir ay önce 1.300 TL/ay kira getirili 3+1 daire 520.000 TL’ye alıcı bulurken, bir ay sonra kira getirisi 1.800/ay TL'ye, satış değeri ise 620.000 TL'ye yükselmiş bulunuyor.
YAYLA MAHALLESİ YÜZDE 70 ORANINDA DEĞERLENDİ

Marinanın ciddi ölçüde etkilediği mahalleler arasındaki Yayla mahallesinde konutların genel olarak %60 ila %70 oranında değerlendiği tespit ediliyor. Marina yapımına başlandığında 320.000-350.000 TL aralığında alıcı bulan 145 m² 3+1 dairelerin, marina bitiminde 550.000 TL’den satışının gerçekleştiği belirleniyor. Söz konusu dairelerin kira getirisi ise 1.000 TL’den 1.600 TL’ye yükselmiş bulunuyor. Akalın, yaklaşık %60 oranında değer artışı yaşanan mahallede konut birim metrekare değer aralığının 1700 TL/m² ila 5300 TL/m², kira birim metrekare değer aralığının ise 7 TL/m² ila 20 TL/m² arasında olduğunu söylüyor.
EVLİYA ÇELEBİ'DE ARTIŞ İSTENİLEN ORANDA DEĞİL

Marinanın nispeten daha az etkilediği mahallelerden Evliya Çelebi mahallesinde konut artışları genel olarak Tuzla ilçesindeki artışlara paralel tepki vermiş bulunuyor. Ancak EVA Gayrimenkul'un gerçekleştirdiği araştırmaya göre artışın istenilen düzeyde olmadığı ortaya konuluyor. Akalın, Evliya Çelebi'de konut birim metrekare değer aralığının 1300 TL/m² ila 4400 TL/m², kira birim metrekare değer aralığının ise 7 TL/m² ila 18 TL/m² arasında olduğunu kaydediyor.
AYDINLI'DA ARTIŞ BEKLENTİSİ 5 YIL İÇİNDE

Havalimanına yakınlığıyla bilinen Aydınlı'da tıpkı Tepeören ve Akfırat mahallelerinde olduğu gibi marinanın yapımından sonra dikkate değer bir artış olmadığı görülüyor. EVA Gayrimenkul'un çevrede yaptığı araştırmaya göre bölgede talebin arzın altında kaldığı ve ancak 5 sene içerisinde talebin de artışına paralel olarak konut fiyat artışının başlayabileceği ileri sürülüyor. Akalın, satışa sunulmuş olan gayrimenkul değerlerine göre bölgedeki konut birim metrekare satış değerinin 1400 TL/m² ila 4300 TL/m², kira birim metrekare değer aralığının ise 6 TL/m² ila 18 TL/m² arasında değiştiğini belirtiyor.
AFIRAT VE TEPEÖREN'E FAZLA TALEP YOK

Marinaya en uzak konumda bulunan bölgedeki konut fiyatlarının diğer mahalleler ile kıyaslandığında oldukça alt düzeyde kaldığı görülüyor. Bölgenin şehir merkezinden uzak, sessiz bir ortamda yaşamayı arzu edenler tarafından halen tercih edildiğini belirten Akalın, satışta olan konut değerlerine göre konut birim metrekare değer aralığının 2000 TL ila 9000 TL/m², kira birim metrekare değer aralığının ise 6 TL/m² ila 21 TL/m² arasında olduğunu söylüyor.
MİMAR SİNAN VE ŞİFA'DA CİDDİ ARTIŞ VAR

Marinaya uzak konumda olmasına rağmen konum olarak D-100 karayoluna yakın konumda yer alması sebebiyle bu bölgelerde gayrimenkul değerleri oldukça artmış bulunuyor. Akalın, yapılan incelemede halihazırda konut birim metrekare değer aralığının 1000 TL/m² ila 3500 TL/m², kira birim metrekare değer aralığının ise 4 TL/m² ila 15 TL/m² arasında değiştiğini söylüyor. Bununla birlikte Akalın, bölgede yapılan yeni konut projelerinin konut birim metrekare değer aralığının açılmasına neden olduğunu kaydediyor.
AYDINTEPE VE İÇMELER DE DEĞERLENİYOR

Marinaya yuzak konumda olmasına rağmen D-100 karayoluna yakın konumda yer alan yerleşim alanları nedeniyle bu bölgelerde de de gayrimenkul değerleri oldukça artmış bulunuyor. Akalın, mevcut durumda satışta olan sunulan konut değerlerine göre konut birim metrekare satış değer aralığının 1100 TL/ m² ila 4300 TL/m², kira birim metrekare değer aralığının ise 4 TL/m² ila 15 TL/m² aralığında olduğunu ifade ediyor. Öte yandan Akalın, bölgede kentsel dönüşüm projesi kapsamında yapılan yeni konut projelerinin konut birim metrekare değer aralığının açılmasına neden olduğunu belirtiyor.
ORHANLI VE ORTA'DA ARTIŞ ÇOK DÜŞÜK

Marinaya en uzak konumda bulunan bu mahallelerde ise fiyatların diğer bölgelerle kıyaslandığında çok düşük kaldığı gözleniyor. Marinanın yapılması ve Tuzla’nın genel anlamda marka değeri kazanmasına bağlı olarak %5’lik bir değer kazanımından söz ediliyor. Fakat bölgedeki yapılarda zaman zaman imar bakımından problemlerle karşılaşılması ve merkeze çok uzak konumda bulunması bölgeye olan talebin artmasına engel oluyor. Akalın, bölgede yapılan araştırma neticesinde konut birim metrekare değer aralığının 1200 TL/m² ila 4500 TL/m², kira birim metrekare değer aralığının 4 TL ila 17 TL/m² düzeyinde olduğunu kaydediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.