Maymun çiçeği konusunda korkulacak bir durum yok! "Teorik olarak Covid'deki gibi evlere kapanma durumu beklemiyoruz"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafında yapılan, ülkemizde ilk Maymun Çiçeği vakası görüldüğüne dair yapılan açıklama sonrası gözler uzmanlar tarafından yapılacak açıklamalara yöneldi. Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Esra Ergün Alış tarafından yapılan virüse ilişkin açıklamalara haberimizde yer verdik.

Maymun çiçeği konusunda korkulacak bir durum yok! "Teorik olarak Covid'deki gibi evlere kapanma durumu beklemiyoruz"

Henüz Covid-19'un yaralarını bile saramamışken tüm dünyayı kavuran yeni bir virüsle daha karşı karşıya kalındı. Monkeypox adı verilen Maymun Çiçeği virüsü, pek çok ülkeye yayıldıktan sonra Türkiye'ye de sıçradı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yapılan “Bir hastamızda maymun çiçeği hastalığı tespit edildi. Hasta 37 yaşında, bağışıklık sistemi yetersizliği var. Kendisi tecrit edilmiş durumda. Temaslı takibi yapıldı, başka bir vakaya rastlanmadı. Bilindiği gibi, bu hastalık solunum yoluyla değil, yakın fiziksel temasla bulaşıyor” açıklaması sonrası gözler uzmanlara çevrildi.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Esra Ergün Alış Covid-19'dan farklı olan Maymun Çiçeği virüsü hakkında açıklamalarda bulundu.Maymun çiçeği konusunda korkulacak bir durum yok!

"EVLERE KAPANMAYI GEREKTİRECEK BİR DURUM BEKLEMİYORUZ"

Bir süredir gündemi meşgul eden Maymun Çiçeği virüsüne dair ülkemizdeki ilk vakanın açıklanmasıyla birlikte pek çok kişi endişelenmeye başladı. Virüs ile ilgili açıklamalar yapan Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Esra Ergün Alış, “Maymun çiçeği virüsü, çiçek hastalığı grubundan olan bir virüs ailesinden yayılan bir hastalık. Ciltte suçiçeği benzeri, içi su dolu kabarık lezyonlar oluşturuyor. Bunun yanı sıra lenf bezlerinde şişkinlik ateş, ağrılar gibi bulgular da oluşturabilen bir hastalık. En büyük bulaşma yolu; ciltte temas. Cinsel yolla bulaş da olabiliyor. Bir diğer risk de bu hastaların bakımını sağlayan kişilerin hastaların çamaşır, nevresim gibi eşyalarıyla temasta bulunması. Bu bizim için özellikle sağlık personeli için önemli. Hasta kişilerin bakımlarını sağlayan kişilerin çarşaf, nevresim o tarz şeyleri değiştirirken eldiven, önlük, kişisel koruyucu ekipmanlar kullanımı önemli. Aslında ölümcüllük oranı çok düşük bir hastalık. Tedavi süresinde de 1958’den beri görülen bir hastalık olduğu için çeşitli ülkelerde zaman zaman salgınlar da yapmış. Salgını, olması gerekenden fazla görülen hastalık olarak tanımlayabiliriz. Pandemi ise birden fazla ülkelerde hatta kıtalarda görülebilen hastalık bu anlamda, kelime anlamıyla bir pandemi kabul edebiliriz. Fakat buradaki insanların merak ettiği, aklına takılan soru Covid’deki gibi evlere kapanmayı gerektiren bir hastalık olur mu, teorik olarak bunu beklemiyoruz” ifadelerine yer verdi.Maymun çiçeği konusunda korkulacak bir durum yok!

"İLGİLİ ÖNLEMLER GÜNDEME GELİP, PAYLAŞILACAKTIR"

Virüsün, Covid semptomlarından farklılık gösterdiğini ve bulaşma şekillerinin de aynı olmadığını belirten Dr. Alış, “Öncelikle bulaşma yollarının farklılığı nedeniyle ayırt ediliyor, maymun çiçeği virüsünde lezyonlar önce görülen alandan yüzden veya ellerden başlıyor. Burada başladıktan sonra bulaştırıcılık oluyor, dolayısıyla kişi kendisinde bir şey çıktığı zaman artık bulaştırıcı kabul edip hemen kendini izolasyona alabiliyor. Fakat Covid’de ne yazık ki kişinin kendinde hiçbir bulgu olmasa da bulaştırıcılık günler öncesinden başlayabildiği için kişi onlarca, hatta yüzlerce kişiye bile bulaştırmış oldu. İkinci avantajlı noktası maymun çiçeği virüsünün, virüs farklılıkları. Maymun çiçeği virüsü bir DNA virüsü, korona ise bir RNA virüsü. DNA virüsleri mutasyon açısından çok daha az riskli, kararlı yapıda olan, tedavilere de genel olarak iyi yanıt veren virüsler. Fakat korona virüsün içinde bulunduğu RNA ailesi ise mutasyonlara çok daha açık. Tedavi geliştirmesi, aşı geliştirilmesi çok daha zor olan grupta yer alıyor. Covid damlacık, nefes ve solunum yoluyla bulaşıyordu o yüzden de alanlar çok daha önemliydi. İnsanların iç içeliği durumu çok daha önemliydi, bu da ikisinin arasında çok önemli bir fark. Fakat maymun çiçeği virüsünde temas gerektirdiği için damlacık yoluyla bulaş kabul edilmediği için bulaştırıcılığının kontrol altına alınabileceğini düşünüyoruz. Şu an ülkede görüldüğü için biz acaba ne oluyor diyoruz. Bugün Sağlık Bakanımız sayın Fahrettin Koca maymun çiçeği virüsünün Türkiye’deki ilk vakasını açıkladı. Bundan sonrasıyla ilgili önlemler tekrar gündeme gelip, paylaşılacaktır. Öncesinden yapılan çalışmalar aşılar, geliştirilmiş ilaçları mevcut. Kişi kendisinde böyle bir lezyon gördüğü anda ki şanslı diğerinde; koronada tanımlayamamış olabilirdi bulgularını, cildinde içi sıvı dolu bir lezyon veya bulgu gördüğünde kendisini izolasyona alırsa zaten önüne geçmiş olur” açıklamalarında bulundu.Maymun çiçeği konusunda korkulacak bir durum yok!

"GEREKLİ ÖNLEMLER ALINMALI"

Düzenli olarak aşı olma tavsiyesinde bulunan Dr. Alış, henüz Covid'in bile bitmediğini belirterek, “Salgın bitmedi, resmi anlamda bitmiş olarak herhangi bir yerde kabul edilmedi. Sadece biz de değil tüm dünyada da devam ediyor. Aşılanma süreçlerine tam uymazsak, aşılara riayet etmezsek ve gerekli önlemleri almazsak olmaz, henüz Covid bitmedi” ifadelerine yer verdi. (İHA)

0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN