1. HABERLER

 2. EĞİTİM

 3. MBSTS sınav tarihi ne zaman2020? Hangi gün? DİB-MBSTS sınavı saat kaçta?

MBSTS sınav tarihi ne zaman2020? Hangi gün? DİB-MBSTS sınavı saat kaçta?

MBSTS sınav tarihi ne zaman2020? Hangi gün? DİB-MBSTS sınavı saat kaçta? soruları bu sınava girecek olanlar tarafından araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenleri derledik. İşte tüm detaylar...

MBSTS sınav tarihi ne zaman2020? Hangi gün? DİB-MBSTS sınavı saat kaçta?

DİB-MBSTS sınavına girecek olanlar internette sınav zamanını araştırmaya başladı. Peki MBSTS sınav tarihi ne zaman2020? Hangi gün? DİB-MBSTS sınavı saat kaçta? Tüm merak edilenler haberimizde...

MBSTS SINAVI NE ZAMAN 2020?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin gerçekleştireceği sınav 4 Nisan 2020 tarihinde yapılacak. Sınavla ilgili yeni bir gelişme olduğu takdirde kurum tarafından yeni bir bilgilendirme yapılacak.

MBSTS SINAVI SAAT KAÇTA 2020?

Sınav, saat 14.45’te başlayacak ve 90 dakika sürecektir. Adaylar, saat 14.30’dan sonra sınav binalarına
alınmayacaklardır. 

MBSTS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR 2020 ?

ÖSYM’den yapılan son açıklamada sınav için başvuru ücreti olarak 170 TL’nin belirlendiği bilgisi paylaşıldı. Ödemeler kurumun anlaşmalı bankaları üzerinden yapılabileceği gibi ÖSYM’nin kartlı ödeme sistemi üzerinden de gerçekleştirilebilecek.  Ücretler 24 Şubat 2020 tarihine kadar yatırılabilecek.

MBSTS sınav tarihi ne zaman2020? Hangi gün? DİB-MBSTS sınavı saat kaçta?

MBSTS BAŞVURULARI NE ZAMAN 2020 ?

Diyanet İşleri Başkanlığı Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı 2020 başvuruları 18 Şubat'ta (bugün) başlayacak, 24 Şubat'ta sona erecek.

MBSTS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden) yapacaklardır.

ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan adaylar başvurularını, Başvuru Merkezlerinden yapacaklardır. Başvuru Merkezlerinin adresi ÖSYM’nin internet sayfasında yer alacaktır. Başvuru Merkezleri tarafından başvurular, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alınacaktır.

ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylar, başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile) veya mobil uygulamalarından veya diledikleri bir Başvuru Merkezlerinden yapacaklardır. Posta yoluyla başvuru alınmayacak, elden yapılmak istenen başvurular kabul edilmeyecektir. Sadece elektronik ortamda yapılan başvurular geçerli olacaktır.

MBSTS sınav tarihi ne zaman2020? Hangi gün? DİB-MBSTS sınavı saat kaçta?

MBSTS SINAV KONULARI NELER?

MBSTS sınav tarihi ne zaman2020? Hangi gün? DİB-MBSTS sınavı saat kaçta?

MBSTS sınav tarihi ne zaman2020? Hangi gün? DİB-MBSTS sınavı saat kaçta?

MBSTS SINAVINDA BULUNDURULMASI YASAK OLAN EŞYALAR NELERDİR?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına;

 • Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (halka alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing (taşsız, metal top veya sivri uçlu) hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla,
 • Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik cihaz, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,
 • Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,  
 • Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,
 • Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,
 •  İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla 

 
gelmeleri kesinlikle yasaktır (Engelli/sağlık sorunu olan adaylardan sınava engeli/sağlık sorunu nedeniyle bir araç gereç vb. ile girmesi gerekenlerin, bu kılavuzun “ENGELLİ/SAĞLIK SORUNU OLAN ADAYLAR VE SAĞLIK DURUMU/ENGEL BİLGİ FORMUNUN DOLDURULMASI” maddesini dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.)

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve/veya dedektörle aranacak olup, yukarıda belirtilen araç gereç vb. eşyalarla sınava gelen adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacaktır.

Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav öncesinde, sınav sırasında veya sınavdan sonra bu tür araç gereç ve eşyaları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. ÖSYM gerekli gördüğü takdirde sınav günü sınav binalarında sinyal kesici kullanabilecektir. Sınav binaları/salonları ÖSYM tarafından kurulacak güvenlik kameraları ile izlenebilecektir. Görevlilerin tutanakları yanı sıra kamera kayıtları da gerektiğinde delil olarak kullanılacaktır.

Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.  

Tüm adaylar, 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine ve ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan sınav uygulamalarına ilişkin güvenlik tedbirlerine uymak zorundadır.  

MBSTS sınav tarihi ne zaman2020? Hangi gün? DİB-MBSTS sınavı saat kaçta?

MBSTS SINAVININ GEÇERLİ SAYILMASI İÇİN NE GEREKLİDİR?

Bir adayın sınavının geçerli sayılarak cevap kâğıdının değerlendirilmesi için adayın;  

 •  Sınava, atandığı salon/sırada girmesi,
 • Sınav başlamadan önce Sınava Giriş Belgesini sınav görevlilerine teslim etmesi,
 •  Kopya çekme veya çekilmesine yardım etme girişiminde bulunmaması,
 • Cevaplarını sınav süresi içinde cevap kâğıdının ilgili alanına işaretlemiş olması,
 • Cevap kâğıdına T.C. Kimlik/Y.U. Numarasını ve soru kitapçığı numarasını doğru olarak yazıp kodlaması,
 •  Soru kitapçığı ile cevap kâğıdına yazması, işaretlemesi gereken tüm bilgilerinin doğru ve eksiksiz olması,
 • Sınav sorularını, sınavın cevaplama süresi başlatıldıktan sonra okumaya başlaması,
 •  Sınav süresi bittikten soruları okumaması ve cevap kâğıdında işaretlemeye devam etmemesi,  
 •  Sınav sonunda soru kitapçığını (sayfaları eksiksiz olarak) ve cevap kâğıdını sınav görevlilerine teslim etmesi,
 •  Salonda sınav kurallarına ve sınav görevlilerinin uyarılarına uyması

ve diğer sınav kurallarına uyması zorunludur. Bu kurallara uymayan adayların sınavları iptal edilecektir.

Belgeleri eksik veya geçersiz olduğu hâlde salon görevlileri tarafından yanlışlıkla sınava alınan veya sınav kurallarına uymadıkları hâlde sınav düzenini bozmamak için salondan çıkarılmayarak sınava devam ettirilen adayların sınavları, sınav tutanakları ve kamera kayıtları incelenerek geçersiz sayılır. Sınav tutanaklarında herhangi bir kayıt veya tespit olmaması, kamera kayıtlarının incelenmesi neticesi tespit edilen kural dışı davranışlar sebebiyle adayın sınavının geçersiz sayılmasına engel teşkil etmez. Sınav görevlisinin kusur veya ihmali söz konusu olduğunda kamera kayıtları esas alınır. Kusur veya ihmali bulunan sınav görevlileri hakkında ilgili mevzuat doğrultusunda ayrıca işlem yapılır.

Sınav günü sınavın yapıldığı bina ve salonlarda görev yapan Sınav Görevlilerinin adaylara, aday yakınlarına ya da başka üçüncü şahıslara herhangi bir tutanak veya rapor verme sorumluluğu yoktur. 

HABERE YORUM KAT