1. HABERLER

 2. EĞİTİM

 3. MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak? Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?

MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak? Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?

MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak 2020? DÜB-MBSTS sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak 2020? soruları başvuru yapanmlar tarafından araştırılmaya başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenleriaraştırdık. İşte detaylar...

MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak? Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?

DİB-MBSTS sınavına girecek olanlar internette sınav yerlerini araştırmaya başladı. Peki MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak 2020? DÜB-MBSTS sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak 2020?  Tüm merak edilenler haberimizde...

MBSTS SINAV YERLERİ NE ZAMAN BELLİ OLACAK 2020?

MBSTS sınav yerlerinim ne zaman açıklabacapı henüz belli olmadı. Bu konuda bir bilgi olur olmaz haberimizde olacaktır.

MBSTS SINAV  BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR 2020?

Sınava girecek adaylar, 170,00 TL olan sınav ücretini, 18-25 Şubat 2020 tarihleri arasında yatıracaklardır.

MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak? Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?

MBSTS SINAV  BAŞVURU ÜCRETİ HANGİ BANKAYA YATIRILACAK 2020?

Sınav ücreti ÖSYM hesabına;

 • Akbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Albaraka Türk Katılım Bankasının tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Finansbank’ın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası’nın tüm şubeleri, ATM ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Halkbank ATM, internet bankacılığı ve şubeler
 • ING Bank’ın tüm şubeleri ve internet bankacılığı (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Vakıf Katılım Bankası’nın tüm şubeleri ve ATM (KKTC’den başvuracak adaylar hariç)
 • Ziraat Bankası sadece internet bankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM’den ücret yatırılmaz.) aracılığıyla yatırılabilecektir.

Bankalar, hizmet binasında veya azami 50 metre uzağında para yatırmalı ATM cihazı bulunan şubelerde gişe tahsilatı yapmayıp bu şubeye gelen adayı para yatırmalı ATM’lere yönlendirebileceklerdir. Adaylar sınav ücretini, ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile TL olarak da yatırabileceklerdir.

MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak? Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?

MBSTS SINAVI NE ZAMAN 2020?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi’nin gerçekleştireceği sınav 4 Nisan 2020 tarihinde yapılacak. Sınavla ilgili yeni bir gelişme olduğu takdirde kurum tarafından yeni bir bilgilendirme yapılacak.

MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak? Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?

MBSTS SINAVI SAAT KAÇTA 2020?

Sınav, saat 14.45’te başlayacak ve 90 dakika sürecektir. Adaylar, saat 14.30’dan sonra sınav binalarına
alınmayacaklardır. 

MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak? Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?

MBSTS BAŞVURULARI NE ZAMAN 2020?

Sınava başvurular, 18-24 Şubat 2020 tarihleri arasında alınacaktır. Geç başvuru günü, 5 Mart 2020 tarihidir.

BAŞVURU EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak? Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?

MBSTS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden) yapacaklardır.

ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) bulunmayan adaylar başvurularını, Başvuru Merkezlerinden yapacaklardır. Başvuru Merkezlerinin adresi ÖSYM’nin internet sayfasında yer alacaktır. Başvuru Merkezleri tarafından başvurular, resmi iş gününde ve resmi iş saatleri arasında alınacaktır.

ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı (*) bulunan adaylar, başvurularını, bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve aday şifreleri ile) veya mobil uygulamalarından veya diledikleri bir Başvuru Merkezlerinden yapacaklardır. Posta yoluyla başvuru alınmayacak, elden yapılmak istenen başvurular kabul edilmeyecektir. Sadece elektronik ortamda yapılan başvurular geçerli olacaktır.

MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak? Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?

MBSTS SINAVINDA BULUNDURULMASI YASAK OLAN EŞYALAR NELERDİR?

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmayacağından adayların sınav binalarına;

 • Çanta, cüzdan, cep telefonu, saat (kol saati ve her türlü saat), kablosuz iletişim sağlayan bluetooth vb. cihazlarla; kulaklık, kolye, küpe, yüzük (halka alyans hariç), bilezik, broş ve diğer takılarla; anahtarlık, her türlü araç anahtarı, plastik ve metal içerikli eşyalarla (başörtü için kullanılan boncuklu/boncuksuz toplu iğne, para, anahtarlıksız basit anahtar, ulaşım kartı, basit tokalı kemer, basit tel toka ve basit piercing (taşsız, metal top veya sivri uçlu) hariç), her türlü elektronik/mekanik cihazla ve çağrı cihazı, telsiz, fotoğraf makinesi vb. araçlarla, her türlü plastik ve güneş gözlüğü dâhil cam eşyayla (şeffaf/numaralı gözlük hariç), banka/kredi kartı vb. kartlarla,
 • Cep bilgisayarı, saat, sözlük işlevi olan elektronik cihaz, hesap makinesi vb. her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlarla,
 • Her türlü delici ve kesici alet, ateşli silah ve benzeri teçhizatla,  
 • Kalem, silgi, kalemtıraş, her türlü müsvedde kâğıdı, defter, kitap, ders notu, sözlük, dergi, gazete vb. yayınlar, pergel, açıölçer, cetvel, hesap makinesi vb. araçlarla,
 • Şeffaf pet şişe içerisinde bandajı çıkarılmış su hariç içecek, yiyecek vb. gıda/tüketim maddeleriyle,
 •  İlaç, alçı, sargı bezi, koltuk değneği vb. sağlık malzemeleri ve araçlarla 

 
gelmeleri kesinlikle yasaktır (Engelli/sağlık sorunu olan adaylardan sınava engeli/sağlık sorunu nedeniyle bir araç gereç vb. ile girmesi gerekenlerin, bu kılavuzun “ENGELLİ/SAĞLIK SORUNU OLAN ADAYLAR VE SAĞLIK DURUMU/ENGEL BİLGİ FORMUNUN DOLDURULMASI” maddesini dikkatlice incelemeleri gerekmektedir.)

MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak? Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?

Sınavların yapıldığı binalara girişte adayların ve sınav görevlilerinin üstleri emniyet görevlileri tarafından elle ve/veya dedektörle aranacak olup, yukarıda belirtilen araç gereç vb. eşyalarla sınava gelen adaylar kesinlikle sınav binalarına alınmayacaktır.

Sınavın yapıldığı bina içerisinde sınav öncesinde, sınav sırasında veya sınavdan sonra bu tür araç gereç ve eşyaları taşıdığı tespit edilen adayın sınavı geçersiz sayılacaktır. ÖSYM gerekli gördüğü takdirde sınav günü sınav binalarında sinyal kesici kullanabilecektir. Sınav binaları/salonları ÖSYM tarafından kurulacak güvenlik kameraları ile izlenebilecektir. Görevlilerin tutanakları yanı sıra kamera kayıtları da gerektiğinde delil olarak kullanılacaktır.

Bina girişinde yoğunluğa yol açılmaması için adayların çanta ve benzeri eşyalarını sınava girecekleri binalara getirmemeleri, sınava metal aksesuar içermeyen sade bir kıyafetle gelmeleri, sınavdan en az 1 saat önce sınavın yapılacağı bina önünde hazır bulunmaları sınav salonlarına zamanında alınabilmeleri açısından son derece önemlidir.  

Tüm adaylar, 26 Eylül 2012 tarihli ve 28423 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan “Adayların ve Sınav Görevlilerinin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerine ve ÖSYM’nin internet adresinden yayımlanan sınav uygulamalarına ilişkin güvenlik tedbirlerine uymak zorundadır.  

MBSTS sınav yerleri ne zaman belli olacak? Sınav giriş belgeleri ne zaman yayımlanacak?

MBSTS NEDİR?

Diyanet İşleri Başkanlığı sınav yönetmeliğinde ye alan detaylarda; "Görevlilerin bilgi seviyelerini ölçmek ve mesleki bakımdan göreve iyi şekilde hazır bulunmalarını sağlamak amacıyla yılda bir Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı (MBSTS) yapılıyor.

Bu sınav Başkanlıkça yapılabileceği gibi başka kamu kurum veya kuruluşlarına da yaptırılabilir. Sınavın yeri ve zamanı ile sınavda sorulacak sorular Başkanlıkça belirlenir ve sınavı yapacak kuruma bildirilir. Başkanlıkça gerekli görülmesi halinde sınav soruları ÖSYM'ye veya üniversitelere de hazırlatılabilir." hükmü yer almaktadır.

HABERE YORUM KAT