1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. MEB açıkladı: Okullar için yeni karne dönemi

MEB açıkladı: Okullar için yeni karne dönemi

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) okullara karne düzenlemesi getirildi. Düzenleme kapsamında ilkokul ve ortaokul karnelerinin elektronik ortamda erişime açılacağı, liselerde ise ikinci dönem için karnelerin basılı ortamda düzenlenmeyeceği bildirildi.

MEB açıkladı: Okullar için yeni karne dönemi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından okullara karne düzenlemesi getirildi. Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl derslerin yapılmaması öğrenci ve velilerin kafasında bir çok soru işareti oluşturmuştu. Bunlardan em önemlileri de sene sonu karnelerinin nasıl ve ne zaman verileceği,  liselerde sınıf geçme, sorumluluk sınavları, karne, yurt dışı öğrencilerle ilgili yanıtsız kalan sorular.. İşte tüm bu merak edilen hususlara yayınlanan genelge ile açıklık getirildi. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla 2019-2020 eğitim öğretim yılı yıl sonu işlemlerine ilişkin illere yazı gönderildi.

MEB açıkladı: Okullar için yeni karne dönemi

Buna göre, 2019-2020 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle yüz yüze eğitim yapılamadan uzaktan eğitim ile tamamlanacak. Bu eğitim öğretim yılına ilişkin iş ve işlemler öğrencilerin birinci dönem puanı ve devamsızlık durumu dikkate alınarak yapılacak.

Salgın nedeniyle ikinci dönemde yurt dışından dönmüş olanlardan denklik belgelerini temin edenler, birinci ve ikinci dönem puanlarının bulunmaması esas alınarak 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere bütün derslerden başarılı sayılacak.

Tüm derslerden başarılı olan öğrenciler ile başarısız dersleri bulunanlardan yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler sınıfını doğrudan geçecek. Alt sınıflar da dahil, başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın doğrudan sınıfını geçemeyen öğrenciler ise baraj, ders ayrımı yapılmaksızın sorumlu olarak bir üst sınıfa geçecek.

Sorumluluk sınavları, okul yönetimlerince gerekli tedbirler alınarak, 22-30 Haziran'da gerçekleştirilecek.

STAJ BİTİRME SINAVINA GİRECEKLER

Yazıda, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 12'nci sınıf öğrencilerinden 40 iş günü staj yapması gerektiği halde stajlarını yapamayanlar muaf sayılarak, yapılacak ilk sorumluluk sınavları döneminde staj bitirme sınavına alınacağı da bildirildi.

KARNELER NASIL OLACAK?

MEB, ilkokul ve ortaokullarda karnelerin elektronik ortamda velilerin ve öğrencilerin erişimine açılacağını açıklamıştı.

Liseler için de 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının birinci dönem puanı tüm öğrenciler için yıl sonu başarı puanı olarak kabul edilecek. Bu nedenle liselerde, 2019-2020 eğitim ve öğretim yılının ikinci dönemi için tekrar karne düzenlenmeyecek. 

Ancak "teşekkür", "takdir", "onur" ve "üstün" başarı belgeleri ile diplomalar düzenlenecek.

22 HAZİRAN'DA DAĞITIMA BAŞLANACAK

Kovid-19 salgını nedeniyle yığılmalara meydan vermemek için okul müdürlüklerince yapılacak planlama çerçevesinde öğrenci yoğunluğu dikkate alınarak 22 Haziran'dan itibaren gün ya da haftalara yayılarak diploma ve takdir, teşekkür gibi belgelerin dağıtımı yapılabilecek.

 

Bölge Gündem Editör Ekibi
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT