1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. MEB, dezenfektan solüsyonların ardından meslek liselerinde maske üretimine de başladı

MEB, dezenfektan solüsyonların ardından meslek liselerinde maske üretimine de başladı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liseleri, yeni tip korona virüsle mücadele kapsamında dezenfektan solüsyonların ardından maske üretimine de başladı.

MEB, dezenfektan solüsyonların ardından meslek liselerinde maske üretimine de başladı

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liseleri, yeni tip korona virüsle mücadele kapsamında dezenfektan solüsyonların ardından maske üretimine de başladı.

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı meslek liseleri korona virüsten korunmak için kullanılacak maske üretimine başladı. İç piyasada oluşan ihtiyaç doğrultusunda maske bulma sıkıntısı yaşayan vatandaşın taleplerini karşılamak için meslek liseli öğrenciler kolları sıvadı.

Meslek liselerinde temizlik malzemeleri üretiminden sonra korona virüs önlemleri kapsamında maske üretimine de başlanacak. Meslek liselerinde, hem N95 standardında hem de basit cerrahi maskelerden üretilecek. Özellikle piyasada maske bulunmadığı bugünlerde meslek liselerinin bu adımı, önemli bir boşluğu dolduracak.

Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Bakanlık olarak il milli eğitim müdürlükleriyle süreci koordineli şekilde yürüttüklerini belirtti.

44 mesleki ve teknik Anadolu lisesinde tüm illerdeki okulların temizlik ve dezenfeksiyonuyla ilgili ihtiyaç duyulan tüm malzemelerini üretilebildiğini ve okullara ulaştırıldığını ifade eden Özer, şunları kaydetti:

"Okul sayısını Nisan ayında 100'e çıkartmak için de planlama yaptık. Şimdi önemli bir adım daha atıyoruz. Piyasada maske bulunmasında sıkıntı çekiliyor. Sağlık Bakanlığımızla da durumu değerlendirdik. Maske üretimi için gerekli adımı atıyoruz. 14 pilot il belirledik. Bu illerde cerrahi maske üreteceğiz. İstanbul'da 5, Bursa'da 3, İzmir'de 3, Gaziantep'te 3, Adana'da 3, Ankara'da 2, Kocaeli'de 2, Sakarya'da 2, Antalya'da 2, Konya, Hatay, Tokat, Malatya ve Van'da da birer okul olmak üzere 30 okulumuzda cerrahi maske üreteceğiz. Diğer taraftan N95 standardında maske üretmek için İstanbul, Bursa ve Hatay'ı seçtik. Bu illerimizde bir mesleki ve teknik Anadolu lisemizde N95 standardında maske üretebilmek için yatırımlarımızı yapıyoruz. Bu kapsamda İstanbul'da Sultan Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bursa'da Tophane Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve Hatay'da Erol Bilecik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretim yapacağız. Mesleki ve teknik Anadolu liselerimiz tüm kapasitesiyle bu süreçte milletimizin yanında yer alacaktır. Nisan ayında üretimlere başlayacağız."

Kaynak: İHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT