1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. MEB duyurdu: LGS tercihleri 5-16 Temmuz'da yapılacak!

MEB duyurdu: LGS tercihleri 5-16 Temmuz'da yapılacak!

Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığı 2021 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzunu yayımladı. Kılavuza göre lise tercihleri 5-16 Temmuz tarihleri arasında alınacak.  Yerleştirme sonuçları da 26 Temmuz 2021'de açıklanacak.

MEB duyurdu: LGS tercihleri 5-16 Temmuz'da yapılacak!

Son dakika... Milli Eğitim Bakanlığınca yayımlanan 2021 LGS tercih ve yerleştirme kılavuzuna göre adaylar tercihleri 5 Temmuz Pazartesi günü yapmaya başlayacak ve 16 Temmuz saat 17.00'de tercih işlemleri sonlanacak.

MEB, yerleştirme sonuçlarının da 26 Temmuz'da "http://www.meb.gov.tr" adresinden ilan edileceğini duyurdu.

Yüzdelik dilimlerine göre tercih robotu güncelledi. Adaylar, güncel robotu kullanarak yüzdelik dilim aralıklarında il ve ülke düzeyinde okul listelerini ve okullarla ilgili ayrıntılı  bilgileri görebilecek. Robotta ayrıca okul türleri, il, ilçe ve 2020 yıllına ait yüzdelik dilimlerine göre arama da yapılabilecek. 

MEB duyurdu: LGS tercihleri 5-16 Temmuz'da yapılacak!

MERKEZİ YERLEŞTİRMEDE 10 TERCİH HAKKI! 

Merkezi yerleştirme, LGS puanı ile öğrenci alan fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, özel program ve proje uygulayan eğitim kurumları/proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercihler doğrultusunda LGS puanı üstünlüğüne göre yapılacak.

Öğrenciler sınav puanı ile öğrenci alan 10 okulu tercih listesine ekleyebilecek. 

MEB duyurdu: LGS tercihleri 5-16 Temmuz'da yapılacak!

YEREL YERLEŞTİRMELER NASIL OLACAK?

Bu yıl '8'inci sınıfta özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı' kriteri merkezi yerleştirme ve yerel yerleştirme kriterlerinden çıkartıldı.

LGS puanı ile öğrenci okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde sırasıyla Okul Başarı Puanı (OBP) üstünlüğüne, sırasıyla 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflardaki Yılsonu Başarı Puanı (YBP) üstünlüğüne, tercih önceliğine ve öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana bakılarak yerleştirme yapılacak.

Yerel yerleştirme de de okulların türü, kontenjanı, bulundukları yere göre oluşturulan ortaöğretim kayıt alanı ile öğrencilerin ikamet adresleri ve okul başarı puanları gibi kriterlere bakılarak yerleştirme işlemleri yapılacak. 

MEB duyurdu: LGS tercihleri 5-16 Temmuz'da yapılacak!

TÜM ÖĞRENCİLERE YEREL YERLEŞTİRME TERCİH HAKKI!

LGS'ye katılan ve merkezi sınav puanına sahip olan öğrenciler dahil tüm öğrenciler yerel yerleştirme ile öğrenci alan okul tercihinde bulunmak zorundadır. Öğrenci, yerel yerleştirme ile öğrenci alan okullar ekranından tercih yapmazsa, merkezi sınavla öğrenci alan okullar ile pansiyonlu okullar tercih ekranı açılmayacak.

LGS TERCİH VE YERLEŞTİRME KILAVUZU 

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT