1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Meclis Üye Listeleri Belli Oldu
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Meclis Üye Listeleri Belli Oldu

30 mart 2014 yerel seçimlerine az bir süre kala siyasi partiler belediye başkanlarını açıkladık dan sonra merakla beklenen meclis üye listelerini de son gün olan 18 şubat saat 17.00 a kadar il ve ilçe seçim kurullarına teslim ettiler.Partilerin titiz bir şekilde çalışıp ince eleyip sık dokuyup partilileri küstürmeden  küskünlükleri, dargınlıkları en aza indirmek için yoğun bir çaba gösterdiler. Ama her zaman olduğu gibi küsenlerin partilerinden ve listelerinden  istifa edenlerin  haberleri gelmeye başladı.

Açıklanan Listelere baktığımda bu bölgede Pendik, Tuzla, Kartal olmak üzere Ak Parti Kartal listesini çok dengeli buldum. Adaylık sürecinde aday olan birçok aday adayı listeye girmiş hem de en Ön sıralardan.Anlaşılan birlik ve beraberlik listesi oluşturulmuş.

Ak Partinin Pendik listesi çok ilginç, bir çok eski meclis üyesi gitmiş, yerlerine yeni isimler konmuş. Listede kalan eski  isimlerden birkaçına da itiraz  var. Anlayacağınız biraz küskünlükler, dargınlıklar oluşmuş  ama durmak yok yola devam diyenler çok.

Ak parti  Tuzla da ise eskilerden, başkan Şadi Yazıc’ının ekibinden hariç kimse kalmamış gözüküyor,belikli listeye başkan Şadi Yazıc’ın eli değmiş  bir çok yeni isim girmiş.  Küskünlerin bir kısmı ,  BBP ‘den Tuzla belediye başkan adayı olan eski  belediye başkanı Mehmet Demirci önderliğinde BBP  sine katıldı. Ak Parti Tuzla’da  da biraz kırgınlık var ama onlarda da durmak yok yola devam diyenler çoğunlukta.

Gelelim cumhuriyet halk parti sine   CHP,   Pendik, Tuzla ,Kartal'da yoğun liste tartışmaları yaşandı. Özellikle üç ilçe de de belediye başkanı ile ilçe başkanları arasında liste savaşları yaşandı. Her başkanların cebinde ayrı, ayrı meclis üye listeleri vardı. Yoğun tartışmaların sonucunda il ve ilçe seçim kurullarına listeler verildi ama tartışmalar hala devam ediyor. Ardı, ardına bir birlerini suçlayan açıklamalar var. Bunları yazarken aklıma daha önce CHP adına şöyle bir şey duymuştum! Onu aktarayım size.

Geçmiş zamanda, cumhuriyet halk partili  birkaç  yönetici , İstanbul boğazda bir konuyu tartışmak için bir restoran’a gitmişler, garson gelmiş "efendim ne yerdiniz diye sormuş" partilerden biri garson’a "yemeğe gerek yok  birazdan biz  birbirimizi yiyeceğiz" demiş başlamışlar gülüşmeye,bu biraz ona benziyor sanırım.

Saadet partisinin listelerine baktığımız ise , her zaman gördüğümüz gibi mütevazilik  "görev istenmez görev verilir" söylemi ön plana çıkmış.  Burada bir  küskünlük,  bir liste mücadelesi yok anlayacağınız.

Milliyetci hareket partisi ise, gazetemiz basıma gittiğinde daha açıklanmamıştı listeleri  elimize ulaşmadığı için bir değerlendirme fırsatı bulamadım .

Açıklanan tüm  siyasi parti meclis üyesi adaylık listelerin milletimize hayırlı hizmetler sunan  listeler olmasını temenni ederim .

saygılarımla

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
1 Yorum