1. HABERLER
  2. EKONOMİ
  3. Meğer ciddi sağlık sorunlarına yol açıyormuş! Uzmanından "Temizlenmemiş tükürük bezi taşları enfeksiyona yol açabilir" uyarısı

Meğer ciddi sağlık sorunlarına yol açıyormuş! Uzmanından "Temizlenmemiş tükürük bezi taşları enfeksiyona yol açabilir" uyarısı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Altın, tükürük bezleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Uzman isim, "Temizlenmemiş tükürük bezi taşları, boyunda şişliklere ve yemeklerden sonra ağrıya neden olabiliyor" dedi.

Meğer ciddi sağlık sorunlarına yol açıyormuş! Uzmanından "Temizlenmemiş tükürük bezi taşları enfeksiyona yol açabilir" uyarısı

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Altın, temizlenmemiş tükürük bezi taşlarının, boyunda şişliklere ve yemeklerden sonra ağrıya neden olabildiğini belirtti. Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Altın, tükürük bezi taşı ve tedavi yöntemi sialendoskopi hakkında bilgi verdi. Sağlığımız ve besinlerin sindirilmesi gibi konularda önemli rol üstlenen tükürüğün tükürük bezleri tarafından salgılandığını belirten Dr. Altın, uyarılarda bulundu.

"HAYATİ FONKSİYONLARI BULUNUYOR"

Dr. Altın, "Hayati fonksiyonları bulunan tükürük bezleri enfeksiyon ve tükürük taşları oluşumu gibi hastalıklar görülebilir. Nadiren de apse tehlikesi oluşturabilir. Çoğunlukla sıvı kaybına yol açan hastalıklar ya da az su içmek gibi nedenlerle oluşan taşlar tükürük kanallarını tıkar ve akımını engeller. Yemek yerken ya da sonrasında çene altında, boyunda ağrı ve şişme hastalığın belirtilerindendir. Bu tür şikayetleri olanların vakit kaybetmeden kulak burun boğaz uzmanına başvurması gerekir."

"TEDAVİSİ GECİKTİRİLMEMELİ"

Altın, tükürük bezi taşı tedavisinin ertelenmemesi gerektiğini belirterek, "Tedavisi geciktirilen tükürük bezlerindeki taşlar büyümeye devam ediyor. Bu sebeple tedavi geciktirilmemeli. Tedavi yöntemi olarak ise dünya genelinde önerilen çok daha güvenli ve çok daha az riskli olan sialendoskopi yöntemini öneriyoruz." ifadesini kullandı.

"BOYUNDA ŞİŞLİK VE AĞRIYA NEDEN OLUYOR"

Bu cerrahi operasyonun kozmetik açıdan hastaların boynunda herhangi bir kesik izi bırakmadığını kaydeden Altın, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Sialendoskopi yöntemiyle tanısı konulan ve tedavisi yapılabilen en sık rastlanılan patolojiler taşlar ve kanal darlıklarıdır. Sialendoskopiden önce tükürük bezi taşlarının tedavisinde boyuna kesi yaparak tükürük bezinin tamamen çıkarılıyordu. Bu da boyunda iz kalması ve ağız hareketlerinde görevli sinirin yaralanma riski ile karşılaşma durumunu ortaya çıkarıyordu. Sialendoskopi ile bu riskler bertaraf ediliyor. Tükürük bezi çıkarılmadan sadece taşlara müdahale ediliyor. Operasyon sonrası ağız içerisinde ödem tarzı şişlikler birkaç saatte kayboluyor."

KAYNAK: Anadolu Ajansı

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT