1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Mehmet Ceyhan korkuttu! Tanı konmamış 200 bin civarında vaka olabilir

Mehmet Ceyhan korkuttu! Tanı konmamış 200 bin civarında vaka olabilir

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Mehmet Ceyhan,"Şu anda Türkiye'de yaklaşık 200 bin civarında tanısı konmamış; ama virüs bulaştıran kişi olduğunu tahmin ediyoruz. " dedi.

Mehmet Ceyhan korkuttu! Tanı konmamış 200 bin civarında vaka olabilir

Koronavirüs salgınında binli rakamlarda seyreden vaka sayılarının dün itibariyle 1.212'ye kadar yükselmesi dikkat çekti. Salgın tüm hızıyla sürerken Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ceyhan, bazı illerde taziye ziyareti nedeniyle artan vaka sayılarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kalabalıkları engellemek gerektiğine vurgu yapan Ceyhan,"Bu kalabalıklaşmalar ne kadar çok sayıda insanın bir araya gelmesiyle olursa o kadar tehlikeli. 10 kişilik bir topluma virüs taşıyan biri girerse 2-3 kişiye bulaştırır; ama binlerce insanın olduğu kalabalığa girerse orada birkaç yüz kişiye bulaştırır. Bunlara mutlaka sayı sınırlaması koyulması gerekir. Örneğin; 'arkadaş-akraba toplantılarına 10 kişi' dersiniz, 'bir taziye evlerine aynı anda 15 kişi girebilir' dersiniz, 'bir asker uğurlama törenine en fazla 20 kişi katılabilir' dersiniz. Bu sınırlamaları koymak size birden bire patlama şeklinde bir yerden çok sayıda vaka çıkmasını engeller." dedi.

Mehmet Ceyhan korkuttu! Tanı konmamış 200 bin civarında vaka olabilir

"SAHİLLERDEKİ KALABALIKLAR HEP TEHLİKELİ"

Sözlerini sürdüren Ceyhan, şunları söyledi:

"Şu dönemde gerek sahillerdeki kalabalıklar gerek bu kutlamalar bunlar hep tehlikeli. Sizin orada koronavirüs vakası olduğunu bilmenize gerek yok. Orada mutlaka bir pozitif vaka varmış gibi düşünerek davranmanız lazım. Şu anda Türkiye'de yaklaşık 200 bin civarında bu şekilde tanısı konmamış; ama virüs bulaştıran kişi olduğunu tahmin ediyoruz. Bunlardan biri ya da birkaçı o grupta olabilir" 

"BAYRAMIN ETKİSİNİ BİR KAÇ AYDA GÖREBİLİRİZ"

Ceyhan,"İnsanların zannettiği gibi 'bir kalabalıklaşma oluyor, kuluçka süresi yani 1-2 hafta sonra vakalar patlıyor' şeklinde olmuyor genellikle. Genellikle bu, aylara yayılıyor. Örneğin; Kurban Bayramı'nın etkisini  bu ay ve önümüzdeki birkaç ay içinde görebiliriz. Sahillerdeki kalabalıklaşmalarda genellikle genç insanlar var. Bunları çoğu virüsü aldığında belirti göstermediği için biz bunlara tanı koyamıyoruz. O insan gidiyor, ikinci defa sağlıklı insan grubuna bulaştırıyor, yine görmüyoruz. 3'üncü, 4'üncü, 5'inci ve 6'ncı derken bir bakıyorsunuz riskli grupta birilerine bulaştırmaya başlamış. Biz mesela 2 ay sonra Kurban Bayramı'nda başlayan bir bulaşın etkisini görüyoruz. O yüzden bundan sonra Kurban Bayramı'ndaki görüntülerin etkileri devam edecektir, diye düşünüyorum" diye konuştu.

Mehmet Ceyhan korkuttu! Tanı konmamış 200 bin civarında vaka olabilir

"ARTIŞ DÖNEMİ BEKLİYORUZ"

Hiçbir pandeminin yaz gelince bitmediğini söyleyen Ceyhan şunları kaydetti:

"Bunların hepsi yıkıcı etkiyi yaz aylarında yapmış. Kış aylarında artış göstermesinin en büyük nedeni özellikle kapalı ortamlarda kalabalıklaşmaların artması. Burada okullar ve iş yerlerinin devreye girmesi büyük rol oynuyor. Bunların devreye girmesiyle bir artış dönemi bekliyoruz. Bu ikinci büyük bir dalga şeklinde olur mu, bunu pek sanmıyorum" 

Mehmet Ceyhan korkuttu! Tanı konmamış 200 bin civarında vaka olabilir

ABD'Lİ OYUNCUNUN KOVİD-19 NEDENİYLE SAÇLARININ DÖKÜLMESİ

ABD'li oyuncu Alyssa Milano'nun koronavirüs nedeniyle saçlarının dökülmesini de değerlendiren Prof. Dr. Ceyhan, her gün yeni belirtilerin yayınlandığını söyledi. Bu konulara dikkatli yaklaşmak gerektiğini söyleyen Ceyhan,"İstatistiksel anlamı olması lazım. Birkaç gün önce de bir hıçkırık yayımlandı. Bunların birçoğu koronavirüsle ilintili. Şöyle ilintili; koronavirüs bağışıklık sisteminin anormal çalışmasına yol açıyor. Saç dökülmesinin önemli nedenlerinden biri de immünolojik nedenlerdir. Eğer saç hücrelerine de antikor gelişirse bu şekilde belirtiler de ortaya çıkabilir, aynen böbreklerde, karaciğerde, deride, birçok organda fonksiyon bozuklukları çıktığı gibi. Bu da koronavirüs ile ilişkili olabilir. Ama bu bir koronavirüs belirtisi midir, onu mutlaka istatistik testler ile değerlendirmek lazım. 1 vakalık, 2 vakalık belirtileri biraz gözlemlemek lazım." ifadelerini kullandı.

Mehmet Ceyhan korkuttu! Tanı konmamış 200 bin civarında vaka olabilir

HABERE YORUM KAT