1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Mehmet Ceyhan: Okula giden öğrenciler, öğretmenler virüs taşıyan insanlar olacak

Mehmet Ceyhan: Okula giden öğrenciler, öğretmenler virüs taşıyan insanlar olacak

Okulların açılmasına kısa bir süre kala son durum hakkında değerlendirmelerde bulunan Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Mehmet Ceyhan, Türkiye'nin şu andaki virüs yükü ile o döneme girerse öğretmen, öğrenci ve diğer görevlilerin virüs taşıyan insanlar olacağını söyledi.

Mehmet Ceyhan: Okula giden öğrenciler, öğretmenler virüs taşıyan insanlar olacak

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof.Dr. Mehmet Ceyhan, MEB'in yayınladığı iş takvimine göre  31 Ağustos'ta açılacak okullarda uygulanacak koronavirüs tedbirlerine ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Ceyhan, okulların açılacağı dönemde bir başka olumsuz faktörün de insanların tatilden dönmesi olacağını belirterek, "Türkiye şu andaki virüs yükü ile o döneme girerse mutlaka okula giden öğrenciler, öğretmenler ve diğer görevlilerde virüs taşıyan insanlar olacak. Burada başka önleyici yöntem yok, mutlaka maske ve sosyal mesafe olması lazım. Kabul etmek gerekir ki okullarda yaş aşağı doğru inince çocukların maske takması çok zor. Bir de 8 saat boyunca maske takılamaz. Mutlaka teneffüslerde çocukların yanlarında kimse olmadan havalanmaları sağlanmalı" dedi.

Mehmet Ceyhan: Okula giden öğrenciler, öğretmenler virüs taşıyan insanlar olacak

"OKULLARI AÇMAZSANIZ BİRÇOK PROBLEM ORTAYA ÇIKIYOR"

Prof. Dr. Ceyhan, Sağlık Bakanlığı'nın okullarda uyulması gereken kurallara ilişkin yayımladığı genelgeye değindi. Ceyhan genelgede 2 farklı yerde 2 mesafenin belirtildiğini belirterek "En az 1 metre mesafe olacaktır' deniyor. 1 metre riskli bir mesafe, en az 1,5 metre olmalı. Bir başka yerinde de '4 metrekareye 1 kişi şeklinde ayarlama yapılmalı' deniyor. O zaman da 2 metre oluyor mesafe. Bu genel anlamda bütün okulun bahçesi dahil bir hesap mıdır, tam anlaşılmıyor. Okulları belli bir tarihe erteleseniz o tarihte durumun daha iyi olacağına dair garanti veremiyorsunuz. Okulları açmazsanız anne ve babaların işe gitme durumu başta olmak üzere birçok problem ortaya çıkıyor. Tam gün yerine yarım gün eğitim önerseniz özellikle küçük çocukların o yarım günde nereye gidecekleri problem olabiliyor" ifadelerini kullandı.

Mehmet Ceyhan: Okula giden öğrenciler, öğretmenler virüs taşıyan insanlar olacak

'BİR KISIM DERSLER ONLİNE YAPILSIN' ÖNERİSİ

Bazı derslerin internet üzerinden online yapılabileceği önerisinde bulunan Prof. Dr. Ceyhan şunları söyledi:

" Yoğunluk mutlaka azaltılmalı. Bir kısım dersler online, dolayısıyla okulun yarı süresi boşaltılırsa geri kalan yarı süresi de ikiye bölünerek 40 kişilik sınıflarda 20'şer 20'şer gibi o mesafenin mümkün olduğu kadar sağlanmasına çalışmak lazım. Hatta yarım yarım değil de 3'te 1'i okulda yapılacak şekilde yaparsanız; çünkü tamamen online ders için eğitimcilerin fikirlerini takip ediyorum, çok olumlu bakmıyorlar. En azından okula gitme alışkanlığı devam etsin, diye 3'te 1'i yaparsanız kalanı 3'e bölersiniz 45 kişilik sınıfı 15 kişi olarak bir araya getirebilirsiniz. Eğer bu şekilde bir tedbir almadan açarsanız 'sosyal mesafe sağlanamayacak' demektir, maskeyi çocuklar da düzgün takamazsa 'oradan bulaş olacak' demektir" 

Mehmet Ceyhan: Okula giden öğrenciler, öğretmenler virüs taşıyan insanlar olacak

"NE YAPARSANIZ YAPIN RİSK ARTACAKTIR"

Henüz kuzey yarım küre ülkeleri yaz tatili döneminde olduğu için bunları açıp deneyim kazanmış ülke de olmadığını anlatan Prof. Dr. Ceyhan, ne yapılırsa yapılsın riskin artacağını belirterek şunları kaydetti:

"Herkes bunları yaşayarak görüyor. Salgının seyri dünyada istenilen gibi olmadığı için herkes okulların açılacağı döneme daha az vaka yükü ile girileceğini hesapladı; ama gördük ki öyle olmadı, beklenenden daha fazla vaka yükü ile giriliyor. Maske takılmıyorsa en az 2 metre olmalı. Genelgede var ama bu sanıyorum daha da detaylandırılacaktır. Yüksek sesle konuşulmayacak, teneffüslerde temaslı oyunlar engellenecek, yemek verilmesi çok uygun değil gibi bazı tedbirler alınacaktır. Ama ne yaparsanız yapın risk artacaktır"

KORONAVİRÜS SALGININ TÜRKİYE'DEKİ SON DURUMU

Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan ve Bakan Fahrettin Koca'nın Twitter'dan paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, dün 52 bin 193 test yapıldı, 1086 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu. Son 24 saatte 16 hasta vefat etti, 2 bin 315 kişi iyileşti.

Toplam test sayısı 3 milyon 682 bin 673, vaka sayısı 206 bin 844, vefat sayısı 5 bin 241 olarak kayıtlara geçti. Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1130, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 395, toplam iyileşen hasta sayısı da 182 bin 995 oldu.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü: Bayram sonrası gelecek rakamlardan endişeliyim

Bakan Koca, son verilere ilişkin, "Vaka sayılarımızda azalma sürüyor. Dikkatli olmalıyız: Azalmalar yavaş, artış hızlı gerçekleşiyor. 1000'i aşan günlük yeni vakalarımızın sebebi, kurallara uyulmamasıdır. Bugünkü 16 can kaybına önlenebilir sebepler yol açtı. Salgına karşı kaç kişiyiz?" değerlendirmesinde bulundu.

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT