1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Mehmet Ceyhan'dan okul açıklaması: En zor karar verilecek konu bu

Mehmet Ceyhan'dan okul açıklaması: En zor karar verilecek konu bu

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgının iki sene önceden bitme ihtimalinin çok yüksek olduğunu belirterek, okulların açılmasına ilişkin de, "Bence en zor karar verilecek konu bu" dedi.

Mehmet Ceyhan'dan okul açıklaması: En zor karar verilecek konu bu

Koronavirüs salgını sürerken 31 Ağustos'ta açılmasına planlanan okulların açılmasına günler kala Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan önemli açıklamalarda bulundu. Ceyhan, Türkiye'de dahil tüm ülkelerde okulların açılmasına yönelik uygulamaların en zor karar olduğunu ifade etti.

Koronavirüs salgının yakalanan çocukların hastalık belirtisi göstermediğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan,"Okullardaki dezavantaj bulaşan çocukların çoğu hafif ve belirtisiz geçirdiği için farkına varamıyorsunuz. O çocuk evde daha riskli ağır seyredebilecek, yaşı yüksek, kronik hastalığı olan birine bulaştırdığı zaman anlayabiliyorsunuz bu da tedbir almanızı geciktiriyor. Hangi okul olduğunu bulup tedbir aldığınızda bulaşın üzerinden ay geçmiş oluyor. O yüzden okulların açılması her ülkede en zor karar verilen konulardan biri. Bir ülkede salgın başladığında ilk kapatılan yerlerden biri okul oluyor. Türkiye'yi düşünürseniz 18 milyon kişiden bahsediyoruz. Bunları kontrol etmek kolay değil" diye konuştu.

Mehmet Ceyhan'dan okul açılması: En zor karar verilecek konu bu

EĞİTİM İÇİN 3 FARKLI MODEL

Okulların açılmasıyla birlikte uygulanacak olan koronavirüs tedbirlerine ilişkin de konuşan Ceyhan, belli tedbirleri almanın kolay olmadığını söyledi. Ceyhan şunları kaydetti:

"Sayın Milli Eğitim Bakanının konuşmalarından anladığım kadarıyla karma eğitim uygulanacak gibi görünüyor. Bilim Kurulu önerilerinde 1 metre bir mesafeden bahsediliyor. Bu hiç güvenli olmayan bir mesafe. 1.5 metreden aşağısı tehlikeli. Hele de bir de çocuk maskesini çıkaracaksa bu mesafenin 2 metre olması lazım. Sınıfların çok iyi bir şekilde havalandırılması lazım. Sınıflara giriş çıkışların çok iyi bir şekilde kontrol edilmesi lazım. Bu da ancak sınıfları ikiye, üçe bölerek karma eğitimde bir kısmı internetten bir kısmı okulda yüz yüze yapılabilir. Fakat anne baba çalışıyorsa o çocuklar okul saati dışında ne yapacağı belirsizleşiyor. Birçok zorluğu olan ve karar vermekte zorlanılan bir konu. Şu anda dünyada ülkelerin tartıştığı konular arasında birinci sırada."

Mehmet Ceyhan'dan okul açılması: En zor karar verilecek konu bu

"SALGININ İKİ SENEDEN ÖNCE BİTME İHTİMALİ ÇOK YÜKSEK"

Okulların açılış tarihi için erken diyemediklerini belirten Ceyhan, bu tarihten sonrasının daha iyi olacağının garantisi olmadığını söyleyerek şunları söyledi:

"Virüsün mutasyon riski var. Salgının iki seneden önce bitme ihtimali çok yüksek. Bir dönem ara verilmesi de çok zor. Çocukları evde bırakacak olan çalışan anne ve baba açısından o da zor. Üzerine çok çalışılması gereken bir konu. Bunun için Milli Eğitim Bakanlığından, Sağlık Bakanlığından, Çalışma Bakanlığından eğitim ve tıp fakültelerinden grupların çok sıkı bir şekilde çalışıp bir arada karar vermesi gereken bir konu. Bence en zor karar verilecek konu bu" diye konuştu."

Bölge Gündem
Editör Ekibi
HABERE YORUM KAT