1. HABERLER
  2. YEREL
  3. Mehmet Metin Tavukçu’nun 2. şiir kitabı "Simetrik Can Alıcı Diriliş" yayınlandı

Mehmet Metin Tavukçu’nun 2. şiir kitabı "Simetrik Can Alıcı Diriliş" yayınlandı

Pendik Belediyesi Basın Yayın Koordinatörü Mehmet Metin Tavukçu, 1998 yılında çıkardığı “Ayşe gül!” isimli şiir kitabından sonra “Simetrik Can Alıcı Diriliş” adını verdiği ikinci şiir kitabını yayınladı.

Mehmet Metin Tavukçu’nun 2. şiir kitabı "Simetrik Can Alıcı Diriliş" yayınlandı

Pendik Belediyesi Basın Yayın Koordinatörü Mehmet Metin Tavukçu’nun, ikinci şiir kitabı çıktı. İçerisinde İnanç, aşk, fedakarlık, vefa, hasret, vuslat, çile, mutluluk, ölüm gibi birçok kavramı barındıran kitap şimdiden büyük ilgi görmeyi başardı. Hem ulusal basında hem de yerel basında büyük ilgi gördü.

YENİ DÖNEM

Tavukçu, “Ayşe gül!” (1998) adlı eserinin ardından yayınlanan “Simetrik Can Alıcı Diriliş” kitabında, yeni bir döneme giriş yapmış bulunuyor.

Ritim ve ahengi etkili bir biçimde kullandığı gözlenen, şiirlerini serbest ölçü ve hece ölçüsüyle kaleme alan Tavukçu'nun; mısralarına yüklediği çoklu anlamlar dikkat çekiyor.

Şairin bazı şiirlerinde, okuyucuyu denizlerin vazgeçilmezi 'martı' ile empati kurmaya ve özdeşleştirmeye çalışmış olması da, eserine özel bir nitelik kazandırıyor.

Kitaba adını veren “Simetrik Can Alıcı Diriliş” şiirinde, Ademoğlu’nun yaşam serüvenini irdeleyen ve anlamlandırmaya çalışan Mehmet Metin; edebiyata ve şiire ilgi duyan her kesimden okuyucunun, bu kitapta kendi yaşamlarından benzerlikler bulacaklarını umduğunu ifade ediyor.

NEDEN MARTI?

Martı türlerinin tıpkı insanlarda olduğu gibi farklı fıtrat ve hissiyat taşıdığını düşünen Tavukçu, Richard Bach’ın “Martı Jonathan Livingston” eserinden etkilendiğini ifade ederek “Bunu sadece martı ile sınırlamak, diğer kuşlara haksızlık olur. Martı figürünün sanat ve edebiyat alanında önemli bir unsur ve ilham kaynağı olduğunu düşünenlerdenim. Özellikle İstanbul gibi bir şehirde yaşayanlar için durum martının bir hayli lehine. Martı'nın şiirlerimde vazgeçilmez değil ama ön plana çıkan bir unsur olduğunu söyleyenler hayli fazla. Sanırım ilk kitaptan üzerime yapıştı ama rahatsız değilim” diyor.

Şairin kitaplarına www.saramalkitabevi.comwww.kitapyurdu.com, www.kidega.com ve www.dr.com siteleri üzerinden ulaşmak mümkün.

resized-e888a-2bd6f418mtmt.jpg

MEHMET METİN TAVUKÇU KİMDİR?

Mehmet Metin Tavukçu 21 Mart 1973’te, yani bir şiir gününde İstanbul Kadıköy’de dünyaya geldi. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Tavukçu, Akşam Gazetesi’nin 90’lı yıllardaki kuruluşunda bir süre muhabir olarak çalıştı. Uzun yıllardır Pendik Belediyesi’nde görev yapan, Mehmet Metin Tavukçu; Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü görevlerinde bulundu. Halen Pendik Belediyesi’nde Basın Yayın Koordinatörü olarak çalışma hayatını sürdüren Tavukçu, evli ve iki çocuk babasıdır.

10401963-721159244647886-5637682949058270165-n.jpg

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
4
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT