1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Mehmet Öz, ölüm oranını azaltıyor diyerek ilaç müjdesi verdi

Mehmet Öz, ölüm oranını azaltıyor diyerek ilaç müjdesi verdi

Dr. Mehmet Öz, koronavirüs salgınına karşı kullanılan deksametazon isimli ilacın tedavide etkin olduğunu, solunum ve oksijen desteğine ihtiyaç duyan hastalar arasında ölüm oranını azalttığını söyledi.

Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve  kısa sürede pandemiye dönüşen koronavirüs salgınına karşı aşı ve ilaç çalışmaları sürerken ABD'de yaşayan dünyaca ünlü Türk Doktor Mehmet Öz, sevindiren bir haber verdi.

Mehmet Öz, koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında kullanılacak olan deksametazon isimli ilaç hakkında umut veren açıklamalarda bulundu.Öz yaptığı açıklamada, “Koronavirüsün ilacı olarak söylenen deksametazon ile ilgili size mükemmel bir haberim var, bunu sizinle paylaşmak istiyorum. Oxford Üniversitesi uzmanlarının koronavirüs tedavisinde etkili olduğunu söylediği ilaç ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) açıklama geldi. Bu tedavi özellikle oksijen desteği ya da solunum cihazına ihtiyaç duyan hastalar arasındaki ölüm oranını azaltan ilk uygulama, büyük bir ilerleme” dedi.

Mehmet Öz, ölüm oranını azaltıyor diyerek ilaç müjdesi verdi

ÖLÜM RİSKİ ORANINI DÜŞÜRÜYOR

 “Yapılan araştırmada 2 bin koronavirüs vakası üzerinde denendi ve sonuçta bunu kullanmayan diğer 4 bin hastayla karşılaştırıldı" diyen  Öz sözlerini şöyle sürdürdü:

"İlacın hastalığa karşı çok önemli etki gösterildiğini ortaya çıkardı. Oxford Üniversitesi verilerine göre ilacın solunum cihazına bağlı hastaların ölüm riski oranı yüzde 40’tan yüzde 28’e düştü. Oksijene ihtiyaç duyulan hastalardaysa bu oran yüzde 25’ten yüzde 20’ye indirdi. Araştırma başındaki Profesör Pete Horby konuyla ilgili, bu şimdiye kadar ölüm oranını azaltan tek ilaç, ölüm oranını önemli ölçüde azaltıyor, büyük bir sonuç”

Mehmet Öz, ölüm oranını azaltıyor diyerek ilaç müjdesi verdi

"MASKE VE SOSYAL MESAFEYE DİKKAT EDİN"

Dr. Mehmet Öz koronavirüs salgınına ilişkin her bireyin kendisini koruması gerektiğinin altını çizerek şunları söyledi:

“İlaç ucuz o yüzden tüm dünyada rahatlıkla kullanılabilinir. Ben de bu önemli gelişmeyi sizle paylaşmaktan dolayı çok mutluyum. Kovid-19 tedavisi için tüm ülkeler yoğun bir şekilde çalışıyor. Lütfen bu süreçte siz de vatandaş olarak üzerinize düşeni yapın maske takın ve sosyal mesafeye dikkat edin’ 

Mehmet Öz, ölüm oranını azaltıyor diyerek ilaç müjdesi verdi

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT