1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Merkel'den Yunan Başbakanına flaş Türkiye cevabı

Merkel'den Yunan Başbakanına flaş Türkiye cevabı

Almanya'ın başkenti Berlin'de liderler Libya için toplanacak. Konferansa çağrılmayan Yunanistan'ın Başbakanı Miçotakis'tan küstah bir çıkış geldi. Miçotakis,konferansta, Ankara ile Trablus hükümeti arasında imzalanan anlaşmanın feshedilmemesi halinde, Berlin'den çıkacak her türlü çözümü veto edeceklerini söyledi.

Merkel'den Yunan Başbakanına flaş Türkiye cevabı

Libya'da ateşkes sağlanması için çalışan Türkiye, Almanya'da düzenlenecek  Libya Konferansına katılacak. Konferansa çağrılmayan Yunanistan'ın Başbakanı Miçotakis, Almanyana Başbakanı Angela Merkel'i aradı ve Ankara ile Trablus hükümeti arasında imzalanan anlaşmanın feshedilmemesi halinde, Berlin'den çıkacak her türlü çözümü veto edeceklerini söyledi ve bu anlaşmanın hukuksuz olduğunu iddia ederek iptal edilmesini talep etti. Merkel'den Miçotakis'in hoşuna gitmeyecek cevaplar geldi. Merkel,Libya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın gündeme gelmeyeceğini, konferansta sadece ateşkesin ele alınacağını söyledi.

LİBYA İÇİN KRİTİK KONFERANS

Libya ile ilgili kritik tarih ise 19 Ocak Pazar yani yarın... Almanya'nın başkenti Berlin'de yapılacak konferans, Libya'da çatışan tarafları bir araya getirecek. Çok sayıda ülkenin davetli olduğu toplantıya UMH katılacağını açıklamıştı.

ALMANYA AÇIKLADI: HAFTER DE KATILACAK

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Bingazi'ye giderek Hafter ile 3 saatlik bir görüşme gerçekleştirdi. Maas, Halife Hafter'in ateşkesi devam ettirmeye hazır olduğunu ve Berlin Konferasına da katılmayı kabul ettiğini söyledi.

Merkel'den Yunan Başbakanına flaş Türkiye cevabı

YUNANİSTAN'IN TÜRKİYE ŞARTI

Öte yandan Miçotakis, konferansta, Ankara ile Trablus hükümeti arasında imzalanan anlaşmanın feshedilmemesi halinde, Berlin'den çıkacak her türlü çözümü veto edeceklerini söyledi ve bu anlaşmanın hukuksuz olduğunu iddia ederek iptal edilmesini talep etti.

MERKEL'DEN YUNAN BAŞBAKANI YIKAN CEVAP

Miçotakis bu şartını/isteğini Almanya Başbakanı Angela Merkel'e de iletti. İkilinin telefon görüşmesini aktaran Yunan basını, Alman Şansölyesi'nin Miçotakis'e, Libya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın gündeme gelmeyeceğini, konferansta sadece ateşkesin ele alınacağını söylediğini yazdı.

KONFERANSA DAVETLİ ÜLKELER

Almanya Başbakanı Angela Merkel, 19 Ocak Pazar günü yapılacak Libya Konferansı için devlet ve hükümet başkanları seviyesinde davette bulunmuştu. Konferansa Türkiye, ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Kongo Cumhuriyeti, İtalya, Mısır, Cezayir'in yanı sıra BM, Avrupa Birliği, Afrika Birliği ve Arap Birliği temsilcilerinin katılacağı, BM nezdindeki meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ve Libya'nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'in de davet edildiği belirtilmişti. 

HABERE YORUM KAT