1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Merkezefendi’de ‘Engelsiz yaşam’ çalıştayı başladı

Merkezefendi’de ‘Engelsiz yaşam’ çalıştayı başladı

Merkezefendi Belediyesi tarafından düzenlenen "Engelsiz yaşım" çalıştayı başladı.

Merkezefendi’de ‘Engelsiz yaşam’ çalıştayı başladı

Merkezefendi Belediyesi tarafından düzenlenen "Engelsiz yaşım" çalıştayı başladı.

Denizli Valisi Ahmet Altıparmak'ın Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu'na özel teşvikiyle Merkezefendi Engelliler Sarayı hayata geçirilmesi için çalıştay başladı. "Merkezefendi'de engelsiz yaşam için buluşuyoruz" adıyla Denizli'deki kurum ve kuruluşlarla toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya Denizli Vali Yardımcısı İsmail Soykan, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Merkezefendi İlçe Milli Eğitim Müdürü Adem Kılınç, Pamukkale İlçe Milli Eğitim Müdürü Reşat Erdoğan, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcıları Hasan Kılıç, Yusuf Görgüç ve Ayhan Mazıoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, GEKA, KOSGEB, İŞ-KUR, İl Halk Sağlığı, İl Sağlık Müdürlüğü, Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği, Halk Eğitim Merkezi, Rehabilitasyon Araştırma Merkezleri ve Özel Eğitim Kurumlarının tamamının temsilcileri katıldı.

Başkan Subaşıoğlu incelemelere kendisi de gitmişti

Gerçekleştirilen toplantıda Merkezefendi Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Merkezefendi Engelliler Sarayı'nın istişaresi yapılıyor. Ortak bir akıl üretme anlamında büyük önem taşıyan çalıştayda kurum ve kuruluşların temsilcileri Merkezefendi Engelliler Sarayı için fikirlerini sunuyor. Merkezefendi Engelliler Sarayı'nın içinde kuaför atölyesinden resim atölyesine, müzik atölyesinden, otel, kat hizmetleri atölyesine, halı atölyesinden dikiş nakış atölyesine kadar daha birçok iş atölyeleri engelli bireyler için hazırlanacak. Engelli vatandaşlar buralarda zaman geçirerek topluma kazandırılacak. Bu projeyle ilgili de Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, proje ekibiyle birlikte İstanbul'a ve Antalya'ya giderek engelli merkezlerinde önemli incelemeler yapmıştı.

Subaşıoğlu: "Çok detaylı bir proje olacak"

Başkan Subaşıoğlu, "Bugün işin sadece startını veriyoruz. Geçtiğimiz ay içerisinde Gümüşçay ile Gültepe Mahallelerimizin arasında şuan yarı inşaat halinde bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden Merkezefendi Belediyesi'ne 49 yıllığına tahsisini yaptırdığımız yaklaşık 4 bin metrekare kapalı alanı olan bu binamız bu iş için tahsis edilecek. Öyle detaylı bir proje ki sadece Merkezefendi Belediyesi'nin tek başına bu projenin altından kalkabilmesi mümkün değil. Biz Merkezefendi Belediyesi olarak maddi anlamda tüm gücümüzü kullanacağız, asla kamu kurumlarımızdan maddi katkı beklemiyoruz. Fedakârlık bekliyoruz, manevi katkı bekliyoruz engelliler sarayının işletilmesi noktasında bize tecrübeleriyle yardımcı olmalarını bekliyoruz. Engelliler sarayı içerisinde Gençlik ve Spor Bakanlığının yurtdışından özel olarak getirtmiş olduğu, özel spor aletlerinin bulunduğu bir mekân var. İnşallah Merkezefendi Belediyesi olarak sizlerin katkılarıyla bizde aynısını yapacağız. İçine kuaför atölyesinden resim atölyesine, müzik atölyesinden otel, kat hizmetleri atölyesine, halı atölyesinden dikiş nakış atölyesine kadar içerisinde birçok iş atölyelerinin bulunduğu bambaşka bir proje. Bu projeyle ilgili biz ilk yatırımları yaptıktan sonra asıl parayı işletmesine ve cari giderlerine harcayacağız. Engellilerle ilgili mutlaka servis imkânı sağlayacağız. Halk eğitimden personel desteği alacağız. İŞ-KUR'dan, KOSGEB'ten, GEKA'dan ve diğer kamu kuruluşlarından çok büyük bir destek göreceğimize inanıyoruz" dedi.

"Çevre illere de hitap edecek"

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Merkezefendi Engelliler Sarayı'nın çevre illere de hitap edeceğini anlattı. Subaşıoğlu, "Bu projeyi istediğimiz biçimde şekillendirebilirsek ve ölçeklendirebilirsek tüm Denizli'ye ve çevre illere hitap edecek bir proje olarak düşünüyoruz" diye konuştu.

Vali Yardımcısı Soykan'dan teşekkür

Vali Yardımcısı İsmail Soykan da "Hayat risklerle doludur. Hayatımız boyunca birçok risklerle karşılaşıyoruz. Hepimizin birer engelli adayı olduğunu unutmamak gerekiyor. Engellilerin hayatını düzenlemek için çalışmalar yapmamız gerekiyor. Başkanımızın bunları görerek harekete geçmiş olduğunu görüyoruz. Çok fazla araştırmalar yapılmış. Bu çalışmalardan dolayı başkanımız Subaşıoğlu'na çok teşekkür ediyorum" dedi.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Yardımcısı Gökhan Çakırlı ise "Merkezefendi Belediyesi sınırları içerisinde engelsiz yaşam merkezimiz var ve 46 engellimize burada yatılı bakım hizmeti vermekteyiz. Evde bakım hizmetleri kapsamından yardımlarımız var. Merkezefendi Belediyesinin yapmış olduğu bu çalışma gündüz bakım alanında bir ilk ve ihtiyacımız olan bir çalışma. Merkezefendi Belediyesinin yapmış olduğu bu proje adına başta Sayın Başkanımıza teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından katılımcılar istişare toplantısına geçti.

Merkezefendi’de ‘Engelsiz yaşam’ çalıştayı başladı

Merkezefendi’de ‘Engelsiz yaşam’ çalıştayı başladı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.