1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mersin’de yaban hayvanları için doğaya yiyecek bırakıldı

Mersin’de yaban hayvanları için doğaya yiyecek bırakıldı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şubesi, Erdemli ilçesinin yüksek kesimlerinde zor iklim şartlarında yiyecek sıkıntısı çeken yaban hayvanları için...

Mersin’de yaban hayvanları için doğaya yiyecek bırakıldı

Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şubesi, Erdemli ilçesinin yüksek kesimlerinde zor iklim şartlarında yiyecek sıkıntısı çeken yaban hayvanları için doğaya yiyecek ve yem bırakıldı.

Toros Dağları'nın eteğinde Evdilek Mevkii yakınlarında gerçekleştirilen faaliyete Erdemli Orman İşletme Müdürlüğü ile avcılık dernekleri de destek verdi. Doğaya kanatlı hayvanlar için haşlanmış buğday, diğer hayvanlar içinde pazar artıkları ve ekmek bırakıldı.

Doğal hayatı korumak için çalışmaların aralıksız sürdürüldüğünü belirten Doğa Koruma ve Milli Parklar Mersin Şube Müdürü Ahmet Çörtük, "Biz doğa koruma ve milli parklar olarak, yoğun geçen kış şartlarında yiyecek bulmakta etkilenen yaban hayvanlarına yiyecek takviyesi yapmaktayız. Bu faliyetlerle aynı zamanda farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Av ve yaban hayatının sürdürülebilirliğinin sağlanması için bu yoğun kış şartlarında yemleme faaliyeti gerçekleştiriyoruz" dedi.

Çörtük, "Bu faaliyet kışın ilk başladığından bitinceye kadar devam ediyor. Tabi ilimiz bio çeşitlilik anlamında çok zengin. Hem memeli hayvanlar bakımından hem kanatlılar olarak tüm yaban hayvanları için bu faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Bu yıl 4 bin kilogram yem bıraktık ve şuanda halen devam ediyor, bırakmaya da devam edeceğiz" diye konuştu.

Çalışmaların Mersin'in bütün ilçelerinde yürütüldüğünü anlatan Çörtük, doğaya kuşlar için çimlenmesi mümkün olmayan haşlanmış buğday, mısır, Tarsus civarındaki Yılkı atları için ve yaban keçileri için saman, yonca, besi yemleri, ekmek, tavşanlar için ise havuç ve pazar artıkları bıraktıklarını da kaydetti.

Erdemli Orman İşletme Müdürü İsmail Çelik'te, "Özellikle bu yıl şiddetli bir kış mevsimi geçti. Yaban hayvanları besinlerini sağlamakta güçlük çekiyorlar. Bunu farkettiğimiz andan itibaren yemleme ve besinlerine katkı sağlamaya çalışıyoruz" dedi.

Avcı dernekleri adına konuşan Faruk Ercan ise "Ekolojik dengenin korunması ve sürdürülebilir olması için mutlaka yaban hayatının korunması lazım" diye konuştu.

Mersin’de yaban hayvanları için doğaya yiyecek bırakıldı

Mersin’de yaban hayvanları için doğaya yiyecek bırakıldı

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT