1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Mesleki eğitim merkezlerinde yeni düzenleme

Mesleki eğitim merkezlerinde yeni düzenleme

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, 19 yaş ve üstü kişilerin mesleki eğitim merkezlerine kayıt olabileceğini dile getirdi.

Mesleki eğitim merkezlerinde yeni düzenleme

Kütahya İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, 19 yaş ve üstü kişilerin mesleki eğitim merkezlerine kayıt olabileceğini dile getirdi.

"Kalkınmanın en önemli unsurlarından birisi nitelikli insan sahibi olmaktır" diyen Dülger, "Nitelikli insan sahibi olmanın en önemli belirleyicisi ise meslekî ve teknik eğitime verilen önemdir. Öğrencilerimize gerekli bilgi, beceri, davranış ve birlikte iş görme alışkanlığı kazandırarak hayata hazırlamak ve kendilerini mutlu kılacak, toplumun mutluluğuna katkıda bulunacak bir meslek sahibi olmalarını sağlamak hedeflerimiz arasındadır. Millî birlik ve bütünlük içinde iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınmayı desteklemek ve hızlandırmak', sektörün ihtiyaç duyduğu iş gücünü yetiştirmek bizim için önemlidir.Çıraklık eğitimi zorunlu eğitim kapsamına alınmıştır. Bu sayede ekonomimizin temel yapı taşı olan esnaf ve sanatkârların çırak ihtiyacının karşılanması ve meslekî eğitim merkezi öğrencilerimizin ahilik kültüründen gelen usta-çırak ilişkisi ile mesleklerini yerinde öğrenmeleri sağlanmıştır. Bu kapsamda ortaokulu tamamlayan öğrenciler tercihleri doğrultusunda ustalık eğitimine kaydolabilecektir. Ustalık eğitimini başarılı bir şekilde bitiren öğrencilere ustalık belgesi ve iş yeri açma belgesi verilerek kendi işlerini kurma imkanı sunulmuştur. Ayrıca iş yeri açan mezunlara KOSGEB tarafından ilgili mevzuat çerçevesinde 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi verilebilmektedir. İşletmede staj yapan öğrencilerin bilgi ve becerilerinin ölçülmesi amacıyla sektör temsilcilerinin de yer aldığı beceri sınavı getirilmiştir. Meslekî eğitimlerini çeşitli nedenlerle tamamlayamayanlara tamamlayıcı eğitim programı açılacaktır. Teknik öğretmenlere mühendis olma yolu açılmıştır" şeklinde konuştu. (EFE)


Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.