1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Mesleki yeterlilik belgesi almak için ter döktüler

Mesleki yeterlilik belgesi almak için ter döktüler

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) ile Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri(MEYBEM) işbirliği ile gerçekleşen "mesleki yeterlilik belgesi" sınavları...

Mesleki yeterlilik belgesi almak için ter döktüler

Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası (FATSO) ile Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri(MEYBEM) işbirliği ile gerçekleşen "mesleki yeterlilik belgesi" sınavları dördüncü kez ilçede yapıldı.

Sınav alanını ziyaret eden FATSO Yönetim Kurulu Başkanı Tayfun Karataş, yapılan sınavların önemini vurguladı. Başkan Karataş yaptığı açıklamada, "Mesleki yeterlilik belgesi düzenlenmesi ile ilgili yaptığımız girişimler sonucu iş dünyasındaki birçok çalışanımıza ve iş yerlerimize mesleki yeterlilik belgesi konusunda belge hizmeti vermeye devam ediyoruz. Bu çalışmalarda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Hepinize bundan sonraki çalışma hayatlarınızda başarılar, kazasız belasız çalışmalar diliyorum. İnşallah bu çalışmalara diğer firmalar ve diğer çalışanlarımızla birlikte devam edeceğiz" dedi.

Sınav alanında sınavı izleyen FATSO Genel Sekreteri Hamdi Karamustafa yaptığı açıklamada, "Mesleki yeterlilik belgelerinin verilmesi konusunda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin başlatmış olduğu bir çalışma sonucunda Fatsa Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konu üzerinde yoğunlaştık. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin iştiraki olan Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Merkezleri A.Ş (MEYBEM) ile birlikte riskli gruplar üzerinde bulunan işlerin belgelendirilmesi konusunda yaptığımız çalışmalarla Ordu ilinde en çok sınav ve belgelendirme yapılan ilçe ve oda konumundayız. Yeni talepler de gelmeye devam ediyor. FATSO olarak 2016 Mayıs ayından bugüne kadar düzenlediğimiz sınavlar başarıyla tamamladı ve sınavı geçenler belgelerini aldı" diye konuştu.

Mesleki Yeterlilik Belgelendirmesi zorunlu tutulan mesleklerde yapılan düzenleme ile belgesiz çalışmanın mümkün olmadığını hatırlatan Genel Sekreter Karamustafa, 2017 yılından itibaren belgesiz çalıştığı bakanlıkça tespit edilen iş yerlerine işçi başı 500 TL idari para cezası uygulanacağı uyarısında bulundu. Mesleki yeterlilik belgelendirme sisteminin katma değerli üretime, istihdama ve rekabetçiliğe güç katacağını belirten Karamustafa, "Sınavlarda başarılı olan kişilerin 2017 yılı sonuna kadar belge masrafı ile sınav ücretinin tamamı İŞKUR'un İşsizlik Sigortası Fonu'ndan karşılanacak. İşçi ve işverene herhangi bir maddi yük getirmiyor. Çalışanı mesleki yeterlilik belgesi alan işveren, 12 ay boyunca SGK sigorta işveren payını ödemiyor. Belgesi olan birini işe alırsa 4,5 yıla varan sigorta işveren payını ödemiyor" şeklinde konuştu.

Mesleki yeterlilik belgesi almak için ter döktüler

Mesleki yeterlilik belgesi almak için ter döktüler

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.