1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Meteoroloji kuvvetli yağış için uyardı!

Meteoroloji kuvvetli yağış için uyardı!

Hava durumu 29 Şubat raporu Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yayınlandı. Yapılan son tahminlere göre İstanbul da dahil olmak üzere yurdun batı ve doğu kesimleri şiddetli ve karla karışık yağmurun etkisinde olacak. Öte yandan İstanbul için ise uyarılar yapıldı. Peki, bugün hava durumu nasıl? İşte detaylar...

Hava durumunu merak eden vatandaşlarımıza beklenen haber Meteoroloji'den geldi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından son yapılan açıklamada vatandaşlar sağanak yağışa ve kuvvetli rüzgara karşı dikkatli olması konusunda uyarıldı. Meteoroloji, İstanbul için de sağanak yağış uyarısı yaptı. İşte tüm ayrıntıları ile 29 Şubat 2020 Meteoroloji raporu...

Bugün hava nasıl olacak? İşte 29 Şubat Cumartesi Hava Durumu

METEOROLOJİK GÖRÜNÜM

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, Göller Yöresi, Batı ve Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar, Eskişehir, Yozgat, Kayseri, Niğde, Karaman ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey kesimleri ile Çanakkale'nin doğu, Balıkesir'in kuzey, Antalya’nın doğu ve Konya’nın güney ilçelerinde yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinin dik yamaçları ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsünün bulunduğu yerlerde çığ tehlikesi bulunmaktadır.

HAVA SICAKLIĞI: Batı ve güney kesimlerde 3 ila 5 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara’nın batısı, Ege ile Batı Akdeniz’in batı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

UYARILAR

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey kesimleri ile Çanakkale'nin doğu, Balıkesir'in kuzey, Antalya’nın doğu ve Konya’nın güney ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

KUVVETLİ RÜZGÂR UYARISI: Rüzgârın; Marmara’nın batısı, Ege ile Batı Akdeniz’in batı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu Karadeniz Bölgesinde eğimi fazla dik yamaçlarda çığ düşmesi riski bulunduğundan ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.

bolge gundem

gundem

bolge

bolge

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA

Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; sabah saatlerinde Balıkesir'in kuzey, Çanakkale'nin doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor. Rüzgarın; Marmara’nın batısında kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

EDİRNE °C, 11°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

İSTANBUL °C, 10°C

Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı

KIRKLARELİ °C, 9°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

KOCAELİ °C, 10°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

EGE

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Uşak, Kütahya ve Afyonkarahisar çevrelerinde karla karışık yağmur ve yer yer kar şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

DENİZLİ °C, 10°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

İZMİR °C, 13°C

Çok bulutlu, sağanak yağışlı

KÜTAHYA °C, 5°C

Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı

MANİSA °C, 12°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

AKDENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur ve sağanak, Göller Yöresi'nin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Doğu Akdeniz ile Antalya’nın doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor. Rüzgârın; Batı Akdeniz’in batı kesimlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden kuvvetli ve yer yer fırtına (50-80 km/sa) şeklinde esmesi bekleniyor.

ADANA °C, 17°C

Çok bulutlu ve kuvvetli olmak üzere sağanak yağışlı

ANTALYA °C, 16°C

Çok bulutlu ve sağanak yağışlı, yağışların; doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HATAY °C, 17°C

Çok bulutlu ve kuvvetli olmak üzere sağanak yağışlı

ISPARTA °C, 7°C

Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu

 

İÇ ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, Eskişehir, Yozgat, Kayseri, Niğde, Karaman ve Sivas çevrelerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların; Konya'nın güney ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.

ANKARA °C, 8°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

ESKİŞEHİR °C, 7°C

Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu

KONYA °C, 9°C

Çok bulutlu ve yağmurlu, yağışların; güney ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

SİVAS°C, 9°C

Çok bulutlu, yağmur ve karla karışık yağmurlu

BATI KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.

BOLU °C, 7°C

Çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DÜZCE °C, 12°C

Çok bulutlu, gece saatlerinden itibaren yağmurlu

KASTAMONU °C, 9°C

Çok bulutlu, kıyıları yağmur, iç kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı

ZONGULDAK °C, 9°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; kıyılarda yağmur, iç kesimlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Doğu Karadeniz'in eğimi fazla dik yamaçlarında çığ tehlikesi bulunmaktadır.

AMASYA °C, 14°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

SAMSUN °C, 11°C

Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu

TOKAT °C, 13°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

TRABZON °C, 13°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

DOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, Malatya ve Elazığ çevrelerinin yağmurlu, yağış alan diğer yerlerin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Kuzey ve doğu kesimlerinde buzlanma ve don olayı, yüksek kar örtüsünün bulunduğu yerlerde çığ tehlikesi bulunmaktadır.

ERZURUM °C, 4°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

KARS °C, 3°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

MALATYA °C, 10°C

Parçalı ve çok bulutlu ve yağmurlu

VAN °C, 3°C

Çok bulutlu ve kar yağışlı

GÜNEYDOĞU ANADOLU

Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Adıyaman, Diyarbakır ve Batman çevrelerinde kuvvetli (21-50 kg/m²) olması bekleniyor.

DİYARBAKIR °C, 12°C

Çok bulutlu ve kuvvetli olmak üzere yağmurlu

GAZİANTEP °C, 13°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

SİİRT °C, 12°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

ŞANLIURFA °C, 15°C

Çok bulutlu ve yağmurlu

DENİZLERDE HAVA

Ege ve Batı Akdeniz’de fırtına, Marmara ve Doğu Akdeniz’de fırtınamsı rüzgar bekleniyor.

KARADENİZ

Hava Durumu: Parçalı bulutlu ve yağmurlu, Rüzgâr: Batı Karadeniz’de kuzey ve kuzeydoğudan 4 ila 6 (30-50 km/sa), akşam saatlerinden sonra 3 ila 5 (20-40 km/sa), Doğu Karadeniz’de doğu ve kuzeydoğu, akşam saatlerinden sonra kuzeybatıdan 3 ila 5 (20-40km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,0 ila 2,0m, Görüş; İyi, yağış anında orta.

MARMARA

Hava Durumu: Parçalı bulutlu ve yağmurlu, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğudan 5 ila 7 (40-60 km/sa), öğle saatlerinden sonra 4 ila 6 (30-50km/sa) kuvvetinde, Dalga: 1,5 ila 2,5m, Görüş: İyi, yağış anında orta.

EGE

Hava Durumu: Parçalı bulutlu ve sağanak yağışlı, Rüzgâr: Kuzey ve kuzeydoğu, güneyi kuzey ve kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/sa), akşam saatlerinden sonra 5 ila 7 (40-60km/sa) kuvvetinde, Dalga: 3,0 ila 4,0m, Görüş: İyi, yağış ve fırtına anında orta.

AKDENİZ

Hava Durumu: Parçalı bulutlu sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, Rüzgâr: Batı Akdeniz’de batı ve kuzeybatıdan 6 ila 8 (50-75 km/sa), Doğu Akdeniz’de batı ve güneybatıdan 4 ila 6 (30-50km/sa), öğle saatlerinde 5 ila 7 (40-60km/sa) kuvvetinde Dalga: 2,0 ila 3,0m, batısında 2,5 ila 3,5m, Görüş: İyi, yağış ve fırtına anında orta.

VAN GÖLÜ

Hava Durumu: Çok bulutlu ve karla karışık yağmurlu, Rüzgâr: Doğu ve kuzeydoğudan 2 ila 4 (10-30 km/sa) kuvvetinde, Dalga: 0,25 ila 0,5m, Görüş: İyi.

 

HABERE YORUM KAT