1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Metin Akpınar Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla adliyeye götürülüyor| Metin Akpınar Erdoğan'a ne demişti?

Metin Akpınar Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla adliyeye götürülüyor| Metin Akpınar Erdoğan'a ne demişti?

Sanatçı Metin Akpınar, bir televizyon programında söylediği sözler nedeniyle polis eşliğinde adliyeye götürülüyor. Metin Akpınar kimdir? Metin Akpınar neler söyledi?

Metin Akpınar Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla adliyeye götürülüyor| Metin Akpınar Erdoğan'a ne demişti?

"Halk Tv'de yayınlanan 'Halk Arenası' programında yaptıkları açıklamalar nedeniyle sanatçılar Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında soruşturma başlatıldı. Metin Akpınar'ın Kadıköy'deki evine sabah saatlerinde polis ekibi geldi. Polislerin içeriye girmesini ardından Akpınar tek başına dışarıya çıktı. Metin Akpınar, "Savcı bey çağırdı. İfade vermeye gidiyoruz" dedi. Metin Akpınar, sivil aracına bindi. Akpınar, polis aracıyla Anadolu Adalet Sarayı'na götürülüyor.

metin-detay1.jpg

METİN AKPINAR ERDOĞAN'A NE DEMİŞTİ?

Halk TV'de Uğur Dündar'ın sunduğu Halk Arenası programına konuk olan ünlü sanatçı Metin Akpınar burada yaptığı konuşmada "Demokrasiye ulaşamazsak belki lideri ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki de başka liderlerin yaşadığı kötü sonları yaşayabilirler" ifadesini kulanmıştı.

Erdoğan’ı ipe çekmeye meraklı meğer ne çok “sanatçı” varmış. Metin Akpınar, Erdoğan’ın ipe çekilerek ya da mahzenlerde zehirlenerek öldürülebileceğini ifade ederken hiç de şaka yapmıyor aslında. Düşüncesini, temennisini gizlemiyor sadece. O günü görmeyi o kadar çok ister bir hali var ki, elinden gelse Erdoğan için cellat bile yazılacak!

Erdoğan’ı ölümle tehdit eden isimlerin çoğunun sanatçı, oyuncu, gazeteci, veya akademisyen olması doğrusunu isterseniz şaşırtıcı. Bir edebiyatçı-gazeteci vardı, darbeden bir gün önce FETÖ kanalında Erdoğan’ın öldürülüp çöpe atılacağından bahsediyordu, ağzı sulanarak. Bugüne dek adı “Duayen gazeteciye” çıkan nice ünlü isim üstüne vazifeymiş gibi Erdoğan’ı ölümle tehdit edip durdu.

metin-akpinar-detay2.jpg

Demem  o ki, askerler, siyasetçiler, örgüt mensupları dururken Erdoğan’ı ölümle tehdit edenlerin çoğunun sanatçı, oyuncu, edebiyatçı, akademisyen, gazeteci olması üzerinde düşünmek gerekiyor. Nedir bu ülkenin sanatçılarının bu kadar ipe çekme hevesi? Üstelik, kanlı 27 Mayıs darbesini referans göstererek, Adnan Menderes’in akıbetini hatırlatarak yapıyorlar bu ölüm tehdidini. Peki kimdir bunlar? Neyin davasını güdüyorlar? Erdoğan ile alıp veremedikleri nedir?

Bu soruların doğru yanıtını bulmak için arkalarındaki güce, iradeye, akla bakmak gerekiyor. Kişisel bir dava gütmedikleri ortada. Yıllardır bu ülkeyi dışarıdan kumandayla yöneten güçlerin maşası görevini yürütüyorlar zaten. Bunları konuşturana, oynatanlara bakmalıyız aslında.

Söz konusu tehdidin yapıldığı programın sahipleri Uğur Dündar ve Yılmaz Özdil. Bu ikili uzun süredir toplumsal kutuplaşmayı körüklemek için planlı bir yayın çizgisi izliyor. Sistemli bir şekilde dindarları hedef alan, kışkırtan nefret yayınları yapıyorlar. Bu haftaki bölümünde de Erdoğan’ın nasıl ipe götürüleceği anlatıldı güle oynaya.

Ülkenin Cumhurbaşkanı’nı ölümle tehdit eden, toplumu birbirine karşı nefretle doldurmaya çalışan bu program şimdi bir televizyonculuk faaliyeti olarak mı değerlendirilecek?

Sokağı kışkırtmak, seçilmiş cumhurbaşkanını ölümle tehdit etmek, ailesini aşağılamak, küfürler savurmak, demokratik bir hak mı?

Böyle mi görülmeli gerçekten?

metin-akpinar-detay.jpg

Kimin adına, hangi gücün adına bu tehditlerin yapıldığını herkes az çok tahmin edebilir. Bu televizyonların da, programların da, söz konusu kişilerin de gerçek sahipleri dışarıda. Bunların tehdit ettiği, nefret duyduğu -Cumhurbaşkanı Erdoğan şahsında- asıl Türk devleti ve milletidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’de büyük bir başarıya imza atmasının ardından “ölüm tehditleri”yle karşılaşması hiç tesadüf değil. Erdoğan, Irak ve Suriye’de oyunları bozunca, terör koridorunu başlarına geçirince adeta çılgına döndüler. İçerideki adamlarını şimdi Erdoğan’ın üzerine salıyorlar. Ama bu tehditler büyük bir zafiyeti ele veriyor; Türkiye’yi ellerinden kaçırdılar, Türk devleti üzerindeki etki ve güçlerini kaybettiler. Ankara’yı artık istedikleri gibi yönetemiyorlar. İşte bu gerçek onları kahrediyor.

Şüphesiz devletin eli armut toplamıyor; sanatçı kılıklı bu müsveddeler için gereği mutlaka yapılacaktır.

Metin Akpınar Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla adliyeye götürülüyor

METİN AKPINAR KİMDİR?

Metin Akpınar, 2 Kasım 1941 yılında, İstanbul’da dünyaya geldi. Annesi Nadide Hanım, babası Mustafa Bey’dir. Pertevniyal Lisesi'nde eğitimi tamamladı. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’yle Edebiyat Fakültesi'nde okudu.

Sahneye ilk kez ortaöğrenimi sırasında çıkan Metin Akpınar, o senelerde çeşitli amatör topluluklarda çalıştı. Yeşil Sahnede İşler Karıştı, On Küçük Yaramaz ve Yağmurcu adlı oyunlarda rol aldı. MTTB Birlik Tiyatrosunu yönetti ve Karaların Memetleri, Kulaktan Kulağa, Antigone adlı oyunlarda oynadı. 1964 yılında Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparımla ilk profesyonel oyununa imza atan Akpınar, aynı tiyatroda Ben Devletim ve Hababam Sınıfı oyunlarında da rol aldı. 1966 yılında Zeki Alaysa ile Gen-Ar Tiyatrosunda bir grup oluşturdu. 1967 yılında Haldun Taner’in öncülüğünde Ahmet Gülhan ve Zeki Alaysa ile birlikte, ülkemizin ilk kabare tiyatrosu olan Devekuşu Kabare’yi kurdu. Topluluk, oyunlarında sosyal ve politik taşlamaya ağırlık verdi.

Metin Akpınar, kendine özgü üslubuyla, kabare türünün Türkiye'deki önemli temsilcilerinden biri olarak geniş bir izleyici kitlesini oyunlarına çekmeyi başardı. Devekuşu Kabare’nin tüm oyunlarında oyuncu olarak görev aldı; bazı oyunların yönetmenliğini de yaptı. Aynı zamanda Devekuşu Kabare’nin idari müdürlük görevini de sürdürdü.

1972 Yılında, Tatlı Dillim filmi ile sinema hayatına başladı. Birçok filme de imza atan sanatçı, Zeki Alasya ile ikili oluşturarak, yıllarca birçok oyun, film ve televizyon programında toplumsal içerikli mesajlar veren rollerde seyirci karşısına çıktı. 1999’da, yönetmenliğini Sinan Çetin’in yaptığı Propaganda filminden sonra, farklı rollerde oynayacağını açıklayarak dram aktörlüğünü denedi.

Metin Akpınar Erdoğan'a hakaret suçlamasıyla adliyeye götürülüyor

METİN AKPINAR'IN OYNADIĞI TİYATRO OYUNLARI NELERDİR?

Gözlerimi Kaparım Vazifemi Yaparım, Vatan Kurtaran Şaban, Astronot Niyazi, Ha Bu Diyar, Haneler, Keşanlı Ali Destanı, Aşk Olsun, Deliler, Geceler, Yasaklar, Beyoğlu Beyoğlu, Reklâmlar, Dün Bugün…

METİN AKPINAR'IN ROL ALDIĞI YAPIMLAR NELERDİR?

Papatyam (2009), Eve Giden Yol 1914 (2006), Kısık Ateşte 15 Dakika (2006), Amerikalılar Karadeniz’de 2 (2006), Döngel Kerhanesi (2006), Çat Kapı (2005), Eğreti Gelin (2004), Lorkestra (2002), Rus Gelin (2002), Güler misin Ağlar mısın? (2000), Abuzer Kadayıf (2000), Baykuşların Saltanatı (2000), Güle Güle (1999), Propaganda (1999), Yerim Seni (1998), Biz Bize Benzeriz Biz Bize Benzeriz (1992), Namus Düşmanı (1986), Patron Duymasın (1985), Yanlış Numara (1985), Davetsiz Misafir (1983), Dönme Dolap (1983 ), Baş Belası (1982), Şaka Yapma (1981), Vay Başımıza Gelenler (1979), Köşe Kapmaca (1979), Petrol Kralları (1978 ), Cafer'in Çilesi (1978 ), Sivri Akıllılar (1977 ), Aslan Bacanak (1977 ), Hasip İle Nasip ( 1976 ), Her Gönülde Bir Aslan Yatar ( 1976 ), Nereye Bakıyor Bu Adamlar? (1976), Güler Misin Ağlar Mısın? (1975), Nereden Çıktı Bu Velet? (1975 ), Beş Milyoncuk Borç Verir Misin? (1975), Hasret ( 1974 ), Mirasyediler (1974 ), Mavi Boncuk (1974 ), Köyden İndim Şehire (1974), Salak Milyoner (1974 ), Oh Olsun (1973), Canım Kardeşim ( 1973 ), Yalancı Yârim (1973 ), Tatlı Dillim (1972)…

OYNADIĞI TELEVİZYON DİZİLERİ

Hastane (1993 ), Papatyam (2009 )

ÖDÜLLERİ: “Devlet Sanatçısı”, T.C.Kültür Bakanlığı, 1998¸”En İyi Sinema Filmi Erkek Oyuncusu”, Magazin Gazetecileri Derneği (MGD), 2000; “Mizaha Emek Verenlere Saygı”, Özel Doğuş Okulları, 2002; “Tiyatroya Destek Yılı Özel Ödülü”, 34.Altın Kelebek TV Yıldızları Yarışması, 2007; “Yaşam Boyu Onur Ödülü”, 20. Uluslararası Kâtibim Kültür ve Sanat Şenliği, 3.İsmail Dümbüllü Ödülleri, Üsküdar Belediyesi, 2008;  “Altın Mikrofon ve Altın Kamera Ödülü”, TRTEMDER, 2009; “Yılın Esnaf Sanatçısı”, İstanbul Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İSTESOB), 2009.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

1 Yorum