1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Metris Kışlası Parkı yıl sonunda hizmete açılacak

Metris Kışlası Parkı yıl sonunda hizmete açılacak

Askeriyenin boşalttığı Metris Kışlası, yıl sonunda '15 Temmuz Şehitler Parkı' olarak hizmet verecek.

Metris Kışlası Parkı yıl sonunda hizmete açılacak

Fetullahçı Terör Örgütü"nün (FETÖ) 15 Temmuz"daki başarısız darbe girişiminin ardından yeni bir karar alınmıştı. Bu karara göre, birlikler şehir dışına taşındı.

PARK İNŞA EDİLECEK

Boşaltılan Metris Kışlası 47. Motorlu Piyade Alay Komutanlığı ile Esenler Belediyesi arasında imzalanan protokol gereği 170 dönümlük arazi park olarak kullanılmaya başlanacak.

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANINDA ÜRETİLEN DÜNYANIN EN BÜYÜĞÜ OLACAK

8.7 milyon metrekare büyüklüğündeki askeri alanda "İnsan Yüzlü Şehir ve Şehir Parkı" projesi hayata geçecek. 3.5 milyon nüfusun yürüme mesafesine ulaşabileceği şehir parkı inşa edilecek.

Şehir parkı, kentsel dönüşüm alanında üretilen dünyanın en büyüğü, alan büyüklüğü itibarıyla ise dünyanın üçüncüsü olma özelliğini elinde bulunduracak.

 

SANAT VE SİMULASYON MERKEZİ DE BULUNACAK

Şehir parkı içinde çeşitli müzeler, sportif alanlar, bisiklet ve yürüyüş alanları, hayvanat bahçesi, botanik bahçesi, seyir terası ve daha pek çok donatı bulunacak. Park, içinde klasik ve dijital kütüphanelerin de bulunduğu dev bir Kütüphane Vadisi"ne de inşa edilecek.

Dünyanın en büyük sanat merkezinin de yer alacağı parkı her yıl 10 milyon turistin ziyaret etmesi bekleniyor. Ayrıca bu parkta 15 Temmuz Simülasyon Merkezi"nin de inşa edileceği belirtildi.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT