1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Rusya'nın 'sizi ezecekler' açıklamasına yanıt geldi

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Rusya'nın 'sizi ezecekler' açıklamasına yanıt geldi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nda Suriye mutabakatını değerlendirdi. Çavuşoğlu Rusya'nın sizi ezecekler açıklamasına da yanrıt verdi ve "Rusya hemen sözünü yerine getirmeye başlamış bu önemli." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu canlı yayında Suriye mutabakatını  değerlendirdi ve kendisine sorulan soruları yanıtladı. Çavuşoğlu mutabakat sonrası Rusya tarafından yapılan "Türk Ordusu tarafından ezilir" açıklamasına da cevap verdi.

"RUSYA HEMEN SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMEYE BAŞLAMIŞ"

(ABD Dışişleri Bakanı) Pompeo dün beni aradı ve ABD askeri birimlerinin bizim askeri makamlarımıza yazılı olarak YPG unsurlarını çıkarttık bilgisini teyit etti. Ben de şunu söyledim sahada karşımıza terörist çıkarsa temizleriz. Dün Putin de 'Biz YPG/PKK'ya güçlü ültimatom vereceğiz. Çekilmezse siz gereğini yaparsınız' dedi. Rusya hemen sözünü yerine getirmeye başlamış bu önemli.

RUSYA NE DEMİŞTİ?

Türkiye ile Rusya arasında yapılan mutabakat sonrası Kremlin'den açıklama yapıldı.

Sözcü Dmitriy Peskov tarafından yapılan açıklamada, "ABD, Kürtlere en yakın müttefik oldu. Ancak yine de onları terk ettiler. Esasen onlara ihanet ettiler ve şimdi Kürtleri sınırda tutmaya ve onları Türklerle savaşmaya zorluyorlar. YPG eğer çekilmezse, Suriye sınır güvenliği ve Rus askeri polisi çekilmek zorunda kalır. Türkiye ve Rusya anlaşması çerçevesinde de, YPG Türk Ordusu tarafından ezilir" denildi.

ERDOĞAN VE PUTİN GÜVENLİ BÖLGE KONUSUNDA ANLAŞMIŞTI

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 6 saati aşkın bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşme sonrası iki lider "güvenli bölge" konusunda anlaşmaya vardı.

Bu anlaşma kapsamında Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ile terörden temizlediği yerler TSK'nın elinde kalacak. Sınırın diğer hattında Türk ve Rus askerleri 10 km derinlikte devriye yapacak. YPG ise 30 km'nin dışına çıkartılacak. Teröristlerin çıkartıldığı bölgeye ise Rusya ve Esad güçleri girecek.

Anlaşma sonrası bölgede oluşacak tablo şu şekilde:

Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Rusya'nın 'sizi ezecekler' açıklamasına yanıt geldi

 

HABERE YORUM KAT