1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Mezarsız Ölüler oyunu sahnelendi

Mezarsız Ölüler oyunu sahnelendi

Danışmanlığını Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğr.

Mezarsız Ölüler oyunu sahnelendi

Danışmanlığını Düzce Üniversitesi Sanat Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Öğr. Gör. Naciye Aksoy'un yaptığı Tiyatro Topluluğu, Dünya Tiyatro Günü kapsamında "Mezarsız Ölüler" adlı oyunuyla sanatseverlere unutulmayacak dakikalar yaşattı.

Varoluşçu felsefenin dışavurumu olarak 1946 yılında Jean Paul Sartre'ın yazdığı Mezarsız Ölüler adlı oyun, İstiklal Konferans Salonunda Tiyatro Topluluğu öğrencileri tarafından başarıyla tiyatro sahnesine aktarıldı. II. Dünya Savaşı sırasında Fransa'da Vichy hükümeti döneminde geçen oyunda, karakterlerin ölümle yüz yüze olmaları, yalnızlıkları ve suçlulukları gibi temel eylemleri tiyatro diliyle anlatıldı. Oyun kişilerinin, zor koşullar altında gerçekleştirdikleri eylemlerinde nedensellikten ziyade, o eylem içinde nasıl bir tavır geliştirdikleri etkileyici bir dille ifade edildi.

Bireyselliğe, evrensel olana yani insanlığa vurgu yapan "Mezarsız Ölüler" adlı tiyatro oyunu ile Düzce Üniversitesi öğrencileri, insanlığın varoluş sorununu seyirciye felsefi bir çağrı şeklinde anlatarak sanatseverlerden büyük beğeni topladı.

Program, tiyatro gösteriminde emeği geçenlere teşekkür belgelerinin takdim edilmesiyle sona erdi.

Mezarsız Ölüler oyunu sahnelendi

Mezarsız Ölüler oyunu sahnelendi

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT