1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den, Kudüs açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den, Kudüs açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Donald Trump'ın Kudüs planına tepki gösterdi ve Kudüs konusuna açıklık getirdi. Oldukça sert konuşan Bahçeli'nin konuşmasından satır başları ise şu şekilde...

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den, Kudüs açıklaması

MHP lideri Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, ABD ve İsrail'in ateşle oynadığını, Türk ve İslam aleminin sabırlarını, tahammül sınırlarını zorladığını bildirdi. Filistin'in tarihi hakları ihlal edilerek, imhanın eşiğine kadar getirildiğini kaydeden Bahçeli oldukça sert konuştu. 

Bahçeli'nin sözlerinden satır başları ise şu şekilde:

TRUMP VE NETANYAHU HAKKINDA SERT AÇIKLAMALAR YAPTI

"ABD Başkanı Trump'ın İsrail Başbakanı Netanyahu'yla 28 Ocak 2020 tarihinde alkışlar ve gülücükler eşliğinde açıkladığı sözde barış, gerçekte ise batış planının hiçbir hukuki, ahlaki ve vicdani temeli yoktur. Misak-ı Milli'nin yüzüncü yıldönümünde böylesi bir küstahlığın tezahürü oldukça düşündürücüdür. 'Yüzyılın antlaşması' diye yutturulmaya çalışılan zulüm planı inanç ve insan haklarına büyük bir saygısızlık, aynı zamanda da karşı saldırı ve sabotajdır. Oldubittilerle İsrail'in fiili hâkimiyet alanı kağıt üstünde genişletilirken Kudüs'ün ve Filistin'in hayat damarları kesilip kopartılmaktadır. 'Barıştan refaha' başlığıyla tavzih ve tevcihi yapılan cani plan Filistinli kardeşlerimiz için ölüm, Kudüs için yıkım demektir" dedi.

bolge gundem

"İSTANBUL NEYSE KUDÜS ODUR"

"İsrail-Filistin arasındaki kalıcı çözüm ve barışın yegâne yolu, 1967 sınırlarına riayet eden, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız, egemen ve coğrafi süreklilik içinde bir Filistin devletinin kurulması, bunun da tanınmasıdır" diyen Bahçeli, "Milliyetçi Hareket Partisi'ne göre başkaca bir çözüm arayışı beyhudedir. TBMM'de grubu bulunan siyasi partilerin batış planına ortak iradeyle tepki göstermeleri Türkiye'nin tutum ve duruşunu ihsas, ibra ve ispat etmesi bakımından muazzam değer ve önemdedir. İstanbul neyse Kudüs odur, Mescid-i Haram ile Mescid-i Aksa arasındaki bağ asla koparılamayacaktır. Kudüs'ü terk etmek demek Haçlı emellerine boyun eğmek, asırlar boyunca devam eden tarihsel ve barbar hesaplara teslim olmak demektir. Bunun da mümkünü yoktur" ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT