1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Mhp'nin 3 Mayıs Bayramı

Mhp'nin 3 Mayıs Bayramı

Mhp'nin 3 Mayıs Bayramı

lk olarak 1945 yılında kutlanmaya başlanan Türkçülük Günü, 1992 yılından sonra Alparslan Türkeş tarafından Milliyetçiler Günü olarak anıldı. Bugün 70. yılına giren güne özel Türkiye genelinde MHP ve Ülkü Ocakları tarafından çeşitli etkinlikler düzenleniyor.

ANITKABİR ZİYARETİ

3 Mayıs Milliyetçiler Günü ve Gençlik Kurultayı öncesinde toplanan Ülkü Ocakları'na bağlı kalabalık bir grup Anıtkabir'i ziyaret etti. Grup Anıtkabir ziyaretinin ardından Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'na yürüyüşe geçti.

mayis_4436

3 MAYIS'IN TARİHÇESİ

Irkçılık-Turancılık davasının gerekçelerinden biri olarak gösterilen Hüseyin Nihal Atsız-Sabahattin Ali davasının 3 Mayıs 1944 tarihli duruşmasından sonra yaşanan 'Ankara olayları'nı anmak amacıyla, ilk defa 3 Mayıs 1945 tarihinde Tophane Askeri hapishanesinde Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkum tarafından kutlandı. Daha sonraki senelerde de devam eden toplantılar Türkçülük Günü adını aldı.

1944 te başlayan 3 Mayıs Türkçüler Günü 1992 yılından sonra Alparslan Türkeş tarafından Milliyetçiler günü olarak kutlandı.

HABERE YORUM KAT