1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. Mike Pompeo'dan Yunanistan ve Türkiye'ye gerilim çağrısı

Mike Pompeo'dan Yunanistan ve Türkiye'ye gerilim çağrısı

ABD Dışıişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye ve Yunanistan'a Doğu Akdeniz'deki gerlimi azaltma çağrısında bulundu. Pompeo, ''Tarafları geri çekilmeye ve diplomatik görüşmeler başlatmaya çağırıyoruz." ifadelerini kullandı.

Mike Pompeo'dan Yunanistan ve Türkiye'ye gerilim çağrısı

ABD Dışıişleri Bakanı Mike Pompeo, Türkiye ve Yunanistan'a Doğu Akdeniz'deki gerlimi azaltma ve diplomatik görüşmeler başlatma çağrısında bulundu. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Doğu Akdeniz'de Türkiye ile Yunanistan arasındaki gerilime yönelik yaptığı açıklamada, "Tarafları geri çekilmeye, gerilimleri azaltmaya ve diplomatik görüşmeler başlatmaya çağırıyoruz" dedi.

Mike Pompeo'dan Yunanistan ve Türkiye'ye gerilim çağrısı

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz'de gerilimi yükselten anlaşmazlıklara yönelik ABD'den açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo gerçekleştirdiği basın toplantısında ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile görüştüğünü hatırlattı. Pompeo, "Tarafları geri çekilmeye, gerilimleri azaltmaya ve Doğu Akdeniz'de var olan güvenlik, enerji kaynakları ve denizcilik anlaşmazlıkları hakkında diplomatik görüşmeler başlatmaya çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

DİPLOMATİK GÖRÜŞME ÇAĞRISI

Türkiye ve Yunanistan'ı işaret eden Bakan Pompeo, "Oturup bunun hakkında konuşmaları ve sorunları diplomatik yola çözmeleri gerekiyor. Bölgede askeri tansiyonu yükseltmekte fayda yok. Bundan yalnızca olumsuz şeyler çıkabilir" açıklamasında bulundu.

ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY) yönelik uygulanan silah ambargosunun kaldırma kararı hakkındaki soruları yanıtlayan Pompeo, "Bunun uzun zamandır planlandığını" ifade etti. Pompeo, "Bu kararın Doğu Akdeniz'de artan gerginlikler sırasında açıklandığını biliyoruz. Ama bunun doğru bir karar olduğunu düşündük" diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT