1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan açıklama: Okulların tatil süresi uzayacak mı?

Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan açıklama: Okulların tatil süresi uzayacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'a Haber Global canlı yayınında "EBA TV'deizletilen Adnan Menderes'in idam görüntüleri, okulların açılma tarihi, LGS ve YKS sınavlarının ne olacağı, sınıf geçmenin nasıl olacağı" gibi sorular soruldu. İşte Ziya Selçuk bu konulardaki açıklamaları.

Mili Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan açıklama: Okulların tatil süresi uzayacak mı?

Uzaktan eğitim süreci dün itibariyle başladı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, katıldığı Haber Global canlı yayınında eğitimin gündemindeki önemli soruları yanıtlıyor.

Bakan Selçuk'un açıklamaları şöyle;

"Uzaktan eğitim ile kastettiğimiz içerik televizyon yayını. Peki, bilişim ağı yani EBA hangi fonksiyonu görecek? Çocuklarımız konu tekrarı yapmak isterlerse, TV'deki programları kaçırırlarsa böyle bir yoğunluk olabilir. Bir öğrenci iki saat kalıp orada videolar izleyebilir, binlerce deney var. Deneyleri izleyebilirler, öğretmenleri ile etkileşime girebilirler. EBA bir sosyal medya platformu. Bir haftada 3 kanal kurup bunun içeriklerini oluşturup bütün ülkenin ihtiyacını giderebilmek bizim için büyük bir proje. Ben bütün ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. MEB'in bu projede çalışan ekibine ben tekrar teşekkür ediyorum."

ADNAN MENDERES'İN İDAM ANİMASYON GÖRÜNTÜLERİ HAKKINDA

(Adnan Menderes'in idamına ilişkin görüntüler) "Ben bu işe Ziya öğretmen olarak bakıyorum. Pedagojik olarak bakıyor Ziya öğretmen. Bu ders aralarındaki bir etkinlik kuşağı ile ilgili. Bir inceleme başlattım. Bu ekip öylesine ummalı bir çalışma içinde ki, benim hepsini tek tek izlemem mümkün değil. Prensip olarak neyi nasıl yapacağımızla ilgili arkadaşlarımızın yüzlercesi bu konuya eğiliyor. Bu çalışma sırasında bir program yerine başka bir içerik konuluyor yanlışlıkla. Burada şöyle bir şey var. Bizim ekiplerimiz kontrollü olarak içeriklere bakıyor. Kontroller sırasında bir hata olmuş. Projenin tamamını kötülemek anlamında bir şey değil. Hukuksal bir konu süreci beklememiz lazım."

 

İKİNCİ DÖNEM UZAKTAN EĞİTİMLE Mİ KAPANACAK?

"Dönemin kapatılacağı bir durum da olabilir." diyen Selçuk, "Biz şikayet makamı değiliz. Çözüm makamıyız" dedi..

OKULLARIN TATİL SÜRESİ UZAYACAK MI?

"Hastalıkla ilgili ne zaman pik yapacağı vs bizim konuşmamız doğru değil, bu bir bilim alanı. Bilim Kurulu ile istişare halindeyiz, yarın bir toplantımız olacak. Toplantı sonucunda bir değerlendirme yapılır. Önemli olan veriye dayalı yapılması. Somut verilere göre bir karar vereceğiz."

MESLEK LİSELERİNİN MASKE ÜRETMESİ

(Meslek liselerinde maske üretimi) "Bizim geldiğimizden beri artık meslek liselerinde bakış açısı pardigmal olarak dönüşüyor. Meslek liselerini üretimin içine sokmamızın nedeni de bu zaten.

Sınıf geçme ile ilgili de çalışılıyor. Tüm sorular masada çözümleri de çalışılıyor. Birden bire bütün senaryoları açıklamak bir karmaşa yaratır, şimdi hiç gerek yok."

YKS VE LGS ERTELENECEK Mİ?

(Üniversite sınavları) "LGS MEB ile ilgili, YKS ÖSYM ile ilgili. MEB'in ilgisi hangi konulardan sınav yapılacak konusu ile ilgili. Bu konuda da bizim paketimiz hazır. LGS ile ilgili öğrencilerimizin neye ihtiyaçları olduğuna bakıyoruz. Yüz yüze işlenen konular neyse onlardan soru soracağımızı söyleyerek, ki sınav tarihimiz belli olursa -bizim ertelemek gibi bir niyetimiz yok- sınava giren 12. ve 8. sınıf öğrencilerine bir şey söylemek isterim. Sınav senesinde olmayan öğrenciler MEB'in konularını izliyor. Sınav senesinde olan öğrencilerimiz sınavın içinde çıkması muhtemel konularla ilgili içeriklerle karşılaşacaklar. Bu nedenle EBA'yı takibi ihmal etmesinler."

YKS ERTELENDİ

 

YÖK Başkanı Yekta Saraç YKS tarihi ile ilgili merak edilen konuya açıklık getirdi. Yekta Saraç'ın açıklamaları şu şekilde:

"YKS'nin 25-26 Temmuz'da yapılması kararlaştırıldı. Soruların kapsamı ve alanları Milli Eğitim Bakanlığı ile uyum içinde, onlardan gelen tekliflere göre şekillenecek.

Sınava girecek öğrencilerimiz rahat olsun, daha önce yapılan çerçevede bir sınav olacaktır."

MEB'DE KORONAVİRÜS YAKALANAN VAR MI?

"Vücut ısılarını ölçüyoruz. Meslek liselerinin maskelerini tek kullanımlık olarak kullanıyor, atıyoruz. Dezenfektanlar her alanda var. Bu süreçte meslek lisesi hayatın içine girdi. Elbise, maske, cihaz, cerrahi maske üretiyoruz. Meslek lisesi yapması gerekeni yapıyor, çok mutluyuz. Duruma bağlı olarak maske kullanıyorum. Genelde dijital ortamda toplanıyoruz. Maske ile toplantı yapıyoruz. Çay servisi falan iptal edilerek yapılıyor toplantılarımız. Çay ocaklarının tamamı kapandı." dedi..

UZAKTAN EĞİTİMDE SINIF GEÇME NASIL OLACAK?

"İlk dönem ki notları var. İkinci dönemden bazı veriler var. Bunların hepsi masada. Çocukları yerleştirmek için bir sınavı mutlaka yapacağız. Tüm senaryolar masada. Kararları zamanla açıklayacağız".

HABERE YORUM KAT