1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Milletvekili Abdulkadir Yüksel’den 8 Mart Kadınlar günü kutlaması

Milletvekili Abdulkadir Yüksel’den 8 Mart Kadınlar günü kutlaması

AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel, 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlayarak, "Başta kurtuluş savaşı mücadelesi olmak üzere Antep savunması...

Milletvekili Abdulkadir Yüksel’den 8 Mart Kadınlar günü kutlaması

AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdulkadir Yüksel, 8 Mart Dünya Kadınlar gününü kutlayarak, "Başta kurtuluş savaşı mücadelesi olmak üzere Antep savunması ve 15 Temmuz gecesi kadınlarımızın ortaya koyduğu cesaret ve fedakarlık takdire şayandır" dedi.

AK Parti Gaziantep Milletvekili Abdülkadir Yüksel, 8 Mart dünya kadınlar günü nedeniyle yaptığı açıklamada, Kurtuluş Savaşı'nda kadınların ortaya koyduğu fedakarlık ve cesarete dikkat çekti. Kadınlara daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirten Yüksel, "Gerek Kurtuluş savaşında gerekse Antep savunmasında kadınlarımızın ortaya koydukları fedakarlık ve cesaret takdire şayandır. Onların o günkü emek ve cesareti bize bugün bağımsız ve özgür bir ülkede yaşama fırsatı verdi. Bizler de ülke olarak daha medeni ve büyük bir devlet olmak istiyorsak kadına daha çok değer vermeliyiz. Sevgi ve saygıyı ilk hak edenlerin başında gelen kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü tebrik ediyorum" dedi.

Değişiklik kadınla başladı

AK Parti'nin 14 yıllık iktidarında Türkiye'deki değişikliklerin kadın ile başladığını belirten Milletvekili Yüksel, başta eğitim olmak üzere kadının her alanda daha aktif ve daha söz sahibi olması için çalıştıklarını ifade etti. Yüksel, "Ak Parti iktidarından önce hem eğitimde hem siyasette hem iş dünyasında kadının nerede olduğu bugün ise nerelere geldiği açık bir şekilde ortadadır. Elbette biz bunun yeterli olduğunu savunmuyoruz. Ancak her yıl bu yükseliş giderek devam edecektir" şeklinde konuştu.

"İslamiyet kadına miras hakkı vermiştir"

Milletvekili Yüksel, "Biz kadim bir geçmişi olan ve Dünya'ya 700 sene hüküm sürmüş bir imparatorluğun çocuklarıyız" diyerek, İslamiyetin kadına miras hakkı verdiğini hatırlattı. Yüksel, "İslamiyet, küçük olsun, büyük olsun, evli olsun bekar olsun, isterse annesinin karnında bir kız çocuğu olsun, ona her durumda miras hakkı vermiştir. Hal böyle olunca Osmanlı'da kadına böyle bakmış ve ona en yüksek değeri vermiştir. Bizim de kadına bakışımız budur. Öyle ki İslam eşler arasında hakları tanzim etmiş, kadına da erkeğin hakları gibi haklar tayin etmiştir. İslam erkeğin kadının üzerinde bulunan haklarından bahsettiği gibi kadının da erkek üzerindeki haklarından bahsetmiş ve bu hakları her iki tarafa yapmaları ve yapmamaları halleri emretmiştir. İslam, boşanma konusunda bile kadına verdiği hakları bu gök kubbenin altında başka bir din ve düzen hala verememiştir" ifadelerini kullandı.

"Yeni sistem için de kadınlar aktif rol alacaklar"

Yüksel, Türkiye'nin Cumhurbaşkanılığı sistemine geçmesinde de kadınların aktif rol alacağına inandığını vurgulayarak, "Biz Batı'nın başta Roma dönemi olmak üzere bugüne kadar süre gelen zamanda kadına nasıl baktığını da çok iyi biliyoruz. Bunun için ben kadına en büyük değerin İslam tarafından verildiğine inanan biriyim. Yaklaşan referandumda kadınlarımızın Türkiye'nin Cumhurbaşkanı sitemine geçmesinde aktif rol alacaklarına inanıyorum. Bu vesile ile 8 Mart dünya kadınlar gününü bir kez daha kutluyorum" diye konuştu.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT