1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan rehber kitaptaki çizimlere ilişkin açıklama

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan rehber kitaptaki çizimlere ilişkin açıklama

Bakan Selçuk, rehber kitapta yer alan çizimlere ilişkin "Yararlı içerikler var, bütünü görmeden detayı eleştirmek yanlış ama çizimlerde kasıt varsa onaylamayız, nitekim inceleme başlattık. Kadın baş tacıdır, kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım." açıklamasında bulundu.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan rehber kitaptaki çizimlere ilişkin açıklama

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, rehber kitapta yer alan çizimlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada 3 sene önce rehber öğretmenlere hizmet içi eğitim programı kapsamında hazırlanan ’Psikososyal Önleyici Destek Programı’ kitabındaki çizimlerle ilgili eleştirilere cevap verdi.

Kitabın içeriğini tek tek incelediğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Öncelikle çocuğun gördüğü bir kitap değil. UNICEF ile hazırlanan ve 7 ayrı kitaptan oluşan sette son derece yararlı içerikler var. İçinde başı açık anneler de var, başı açık ve kapalı annelerin bir arada olduğu çizimler de var. Genellikle pozitif örnekler bulunuyor, 150’nin üzerinde resimden sadece ikisinde olumsuz örnek çizim var, ikisi de başı açık çizilmiş. Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık" dedi.

Kadının önemine işaret eden Selçuk, "Aksi de olabilirdi, eşit de çizilebilirdi. Bu yapılan, kitapları incelemeden bütünün içinden parçaları cımbızlayarak insanları ayrıştırmaktır. Kadın baş tacıdır, insan baş tacıdır. Artık okumadan, bütünü görmeden detayı eleştirmenin, kadınlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım. Bu çok zor bir şey değil. Kavgaya değil birlikte olmaya ihtiyacımız var" ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk'tan rehber kitaptaki çizimlere ilişkin açıklama

NE OLMUŞTU?

Bazı gazetelerin "MEB kitaplarında başı açık annenin kötü, başörtülü anneyi iyi gösterildiği" iddiasıyla yaptığı haberlerin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmıştı. Bakanlıktan açıklama gelirken kitapta yer alan fakat söz konusu gazetelerin yayınlamadığı görsellerde durumun anlatıldığı gibi olmadığı görülmüştü.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kitabın bazı haber sitelerinde iddia edildiği gibi öğrencilere yönelik değil, rehberlik öğretmenlerinin mesleki gelişimine kaynak olarak hazırlandığı bildirilmişti.

FARKLI GÖRSELLERİN BİRLEŞTİRİLDİĞİ BELİRTİLMİŞTİ

Açıklamada, "Söz konusu haberde, kitapta yer alan 150'nin üzerindeki görsel içerisinden yalnızca 4 görsel bir araya getirilerek bütünü yansıtmayan maksatlı bir algı oluşturulmak istendiği görülmektedir. Hazırlanan kitap içeriğinde söz konusu haberde iddia edildiği gibi bir algının oluşup oluşmadığının araştırılması için ön değerlendirme ve inceleme çalışmaları başlatılmıştır." ifadelerine yer verilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT