1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Milli iradenin dünyaya ilan edildiği mücadele: Erzurum Kongresi'nin 102. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

Milli iradenin dünyaya ilan edildiği mücadele: Erzurum Kongresi'nin 102. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

Milli Mücadelenin temellerinin atıldığı, ‘Vatan bir bütündür, bölünemez’ gerçeğinin dünyaya haykırıldığı 23 Temmuz Erzurum Kongresi, çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Milli iradenin dünyaya ilan edildiği mücadele: Erzurum Kongresi'nin 102. yıl dönümü coşkuyla kutlandı

Erzurum Kongresi'nin 102. Yıl dönümü protokol üyelerinin havuz başına çelenk götürmesi ile başladı. Gün boyu devam edecek olan programlarda, F16'lar da kongrenin yıl dönümü için Erzurum semalarında havalanarak yaptıkları gösteri ile nefes kesti.

İlk tören Erzurum Havuzbaşı Kent Meydanı'nda Atatürk Anıtı önünde yapıldı. Erzurum Valiliği, 9. Kolordu Komutanlığı ve Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunumunun ardından saygı duruşuna geçilerek ve İstiklal Marşı okundu. 

Milli iradenin dünyaya ilan edildiği mücadele: Erzurum Kongresi'nin 102. yıl dönümü için etkinlikler yapıldı

Günün anlam ve önemine binaen konuşan Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı kahraman yurdun çok kıymetli evlatları, bundan tam 102. yıl önce 23 Temmuz7 Ağustos 1919 tarihleri arasında yapılan Erzurum Kongresi enkaz altında kalan milletimizin yeniden hayata dönmesini sağlayarak, ulusumuzun ebedi varlığını tüm dünyaya göstermiştir. 1914 yılında başlayan, 1918 yılında sona eren 1. Dünya Harbi devletimizin çetin şartları altında geçti. Pek çok cephede savaşıldı. 100 binlercesi şehit oldu, üzerinde yaşadığımız bu toprakları bizlere vatan haline getirdi” dedi.

Dile getirilen duyguların ardından Erzurum Bar ekibi gösteri yaparken, ikinci tören Kongre binasında yapıldı. Tarihi kongrenin canlandırıldığı programda muharip uçak gösterisi izleyenlerin nefesini kesti. Atatürk’ü temsili olarak canlandıran tiyatro sanatçısı Metehan Şahiner, fayton ile geldiği tören alanında vatandaşları selamladı. Kongre binasına girişte dönemin müftüsünü canlandıran oyuncu dua etti. Yapılan duanın ardından Türk bayrağı devir teslim töreni yapıldı.

Milli iradenin dünyaya ilan edildiği mücadele: Erzurum Kongresi'nin 102. yıl dönümü için etkinlikler yapıldı

Tarihi kongrenin canlandırıldığı programda temsili Atatürk, milletvekillerine bilgi verdi. Kongre binasının üzerinde F16’larla yapılan solo uçuş gösterisi nefesleri kesti. Erzurum Valisi Okay Memiş uçuşu gerçekleştiren pilotlarla teşekkür konuşması yaptı. Tören Erzurum Büyükşehir Belediyesinin mehteran ekibinin gösterisi ile son buldu.

Vali Memiş, “Erzurum Kongresi'nin 102. yıl dönümü kutlanıyor. Pandemiye rağmen bu törenleri coşku ile kutladık. Bugün bizim mutlu günümüz. Erzurum Cumhuriyet tarihinin temellerinin atıldığı kenttir. Erzurum olarak gururluyuz. Atatürk Erzurum’a geliyor ve 53 gün kalıyor. Atatürk Erzurum’a geliyor ama ordu ile ilişkisi kesilmiş durumda. Dönemin yönetimi tarafından Atatürk hakkında yakalama ve tutuklama kararı bile verilmiştir. O dönem Kazım Karabekir Paşa en güçlü orduya sahip. Kazım Karabekir Paşa Atatürk’ü görünce 'Ordu olarak emrinizdeyiz paşam' deyince işin şekli değişiyor. Alınan kararlarla manda ve himaye kabul edilmeyecek, millet kendi kaderini yine kendi verir durumuna geliyor. Erzurum Anadolu’nun kapısı durumundadır. Atatürk ve silah arkadaşlarına minnet duygularımı ifade ediyorum. Ülke içerisinde bulunan terör örgütlerine karşı mücadele devam ediyor. Mavi vatanda mücadeleler devam ediyor. Her alanda bağımsızlık mücadelemizi veriyoruz. Dünya 5'ten büyüktür. Pandemiye rağmen üreten ve gelişen bir ülke konumundayız. 24 Temmuz Basın Bayramınızı da tebrik ediyorum. 3 yıla yakındır görevdeyim, her olayı sizlerle paylaştım. Devletin yürüttüğü özel durumlar hariç her konuda sizlerle birlikte oldum” diye konuştu.

Milli iradenin dünyaya ilan edildiği mücadele: Erzurum Kongresi'nin 102. yıl dönümü için etkinlikler yapıldı
Erzurum Kongresi törenlerinde altıncı kez Atatürk’ü canlandıran Erzurum Devlet Tiyatrosu sanatçısı ve aynı zamanda dizi oyuncusu Metehan Şahiner, “Öncelikli olarak Basın Bayramınızı kutluyoruz. Bizler Erzurum Devlet Tiyatrosu teknik ekibi olarak 23 Temmuz 1919 yılında yaşanan olayı canlandırmaya çalışıyoruz. Bizim için onur ve gururdur. Atatürk’ü canlandırmada 6. yılıma girmiş bulunuyoruz. Sanatçı olarak içimdeki hissiyatımı sizlerle paylaşamam ama bunu ancak o anı yaşayan bilir, büyük bir gurur, büyük bir onurdur. Keşke bizler de o dönemlerde yaşamış olsaydık” dedi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT