1. HABERLER
  2. HAYAT VE YAŞAM
  3. Milli Piyango bileti satan marketler | Milli Piyango bileti satan yerler

Milli Piyango bileti satan marketler | Milli Piyango bileti satan yerler

Yılbaşına sayılı günler kala Milli Piyango bileti satan yerlerin önünde uzun uzadıya süren kuyruklar ve heyecanlı bekleyişler devam ediyor. Her yıl gelenek haline gelen çekiliş, 2022 yılına girerken de vatandaşlar için umut kaynağı haline geldi. Peki Milli Piyango bileti satan marketler hangileri? İşte detaylar...

Milli Piyango bileti satan marketler | Milli Piyango bileti satan yerler

Yeni yıla girmemize sayılı günler kala, 2021'nin uğursuz yıl olduğunu düşünerek bu yıldan zengin ayrılmayı planlayanlar, soluğu Milli Piyango bileti satış noktalarında alıyor. Çeyrek, yarım ve tam olmak üzere 3 fiyatla satılan Milli Piyango biletlerinin bu yıl hangi şanslıya çıkacağı merak konusu olurken vatandaşlar tarafından araştırılan bir diğer husus da hangi marketlerde Milli Piyango satılıyor? sorusu oldu. 2022'nin en şanslı insanı olmak için siz de bir bilet almayı planlıyorsanız işte bilet satan noktalar ve Milli Piyango hakkında tüm detaylar...

MİLLİ PİYANGO BİLETİ SATAN MARKETLER 2022

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından verilen fetvanın ardından Milli Piyango biletlerine olan ilgi bir miktar azalmış olsa da bazıları bunu, yıllar süren bir gelenek olarak görüyor. Öyle ki 'Zaten bana çıkmaz' diyerek bilet alanların sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Her yılın sonunda o heyecana kapılmak isteyen vatandaşlar, 2022'ye girerken de en şanslı kişi olmak için yarışırken bilet satan marketler de merak konusu oldu. 

Milli Piyango bileti satan marketler | Milli Piyango bileti satan yerler

MİGROS

Migros'tan yapılan açıklamaya göre, Migros, müşterilerinin market alışverişlerini yaparken Milli Piyango yılbaşı biletlerini de hızlı, kolay ve güvenli bir şekilde alabilmeleri için kasalarında bilet satışına başladı. 61 milyon TL'lik büyük ikramiyesiyle yılbaşı biletleri Migros, 5M, Migros Jet ve Macrocenter mağazalarında yerini aldı.

Nakit ve kredi kartı ile ödeme seçenekleri bulunan yılbaşı biletleri mağaza kasalarından temin edilebilir. Biletlerin kredi kartı ile satın alımlarında komisyon alınmayacak ve taksitlendirme yapılmayacak. Milli Piyango yılbaşı biletleri 31 Aralık'a kadar Türkiye çapındaki mağazalarında talihlilerini bekliyor.

Milli Piyango bileti satan marketler | Milli Piyango bileti satan yerler

CARREFOURSA

Her ayın 9, 19 ve 29’uncu günlerinde yapılan Milli Piyango çekilişi, her yıl 31 Aralık günü yılbaşı özel çekilişi olarak düzenleniyor. Büyük ikramiye kazanma şansı için CarrefourSA’lardan yaptığınız alışveriş sonrası kasalara uğramayı unutmayın. 

Yılbaşı hediyesi olarak sevdiklerinize Milli Piyango bileti alabilir, hayallerinin ve umutlarının yeşermesini sağlayabilirsiniz.

MİLLİ PİYANGO BİLETİ SATAN YERLER 2022

Biletler internet üzerinde çeşitli Tuttur.com, Nesine.com gibi iddaa üzerinde kurulmuş web adresleri üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Bu şekilde hiç bayilerle uğraşmak istemiyorsanız biletinizi hemen internetten alabilir ve biletinize piyango çıkarsa da yine internet üzerinden alabilirsiniz. Bunun haricinde yetkili bayilerden de Milli Piyango biletleri satın alınabilir. Bu bayiler gezici yani sokaklarda dolaşarak bilet satan kişiler ve sabit yani dükkanlarda, marketlerde bilet satış işlemlerini gerçekleştiren kişilerdir.

Milli Piyango bileti satın almak için ayrıca PTT bayilerini de tercih edebilirsiniz. Ancak biletinizi nereden alırsanız alın sahte bilet satan kimselere dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Bu kişileri gördüğünüz anda hemen ihbar edebilirsiniz.

ONLİNE BİLET ALMAK İÇİN TIKLAYIN

ÜNLÜ MİLLİ PİYANGO BİLETİ SATICILARI

Tayyare Piyangosu başlangıçta, Tayyare Cemiyeti'nin tüm yurda dağılmış 425 şubesi ve seyyar satıcılar tarafindan satılıyordu. 1939 yılında ise İstanbul'da 193, Ankara'da 27 bayi bulunmaktaydı. İstanbul' daki bayiler arasında en ünlüleri Nimet Abla, Tek Kollu Cemal, Uzun Ömer ve Cüce Simon' du...

Milli Piyango bileti satan marketler | Milli Piyango bileti satan yerler

NİMET ABLA
İstanbul'da Eminönü'nde küçücük bir dükkanda eşiyle birlikte bilet satan Nimet Abla, piyango tiryakilerinin en çok sevdiği kişiydi. Özellikle yılbaşı çekilişIerinde bilet almak isteyenler dükkanın önünde uzun kuyruklar oluştururdu. Birçok İstanbullu Nimet Abla'dan alınan biletin numarasına çekiliş öncesi bakmanın uğursuzluk getirdiğine inanır, alınan bilet, numarasına bakılmadan cebe konurdu. Bazı müşteriler de onun elinin uğurlu olduğuna inandıkları için bileti ona çektirirlerdi. Nimet Abla bilet satışından kazandığı para ile İstanbul Esentepe'de bir cami yaptırmış, 1978 yılında aramızdan ayrıldığı zaman cenazesine ondan bilet alarak şansım deneyen çok sayıda İstanbullu katılmıştı...

Nimet Abla (Özden) piyangoculuğa Tayyare Piyangosu'nun ancak 23.cü tertibinde (1937 de) başlamış olmakla birlikte kısa sürede bütün ülkenini en tanınmış bayi haline geldi.Bu üne erişebilmek için, müşterileriyle yakından ilgilenmiş, ikramiyeleri kendi eliyle ödemiş, resimli zarflar bastırmış vr reklama büyük önem vermişti. Kendisiyle aynı adı taşıyan ve bugün de onun başlattığı işi sürdüren yeğeninin albümünden bazı fotoğraflar.

Milli Piyango bileti satan marketler | Milli Piyango bileti satan yerler

TEK KOLLU CEMAL
Tek Kollu Cemal de Nimet Abla'nın kapı komşusuydu. Astsubay iken geçirdiği kaza sonucu tek kolunu kaybedince çok sevdiği ordudan ayrılmak zorunda kalmış, bilet satıcılığına başlamıştır. O da hanımı ile birlikte bilet satardı.

Nimet Abla'ya gelenler bir bilet de ondan almadan edemezlerdi. Çekiliş sonrası kazanan talihlileri bulur, yanından ayırmadığı gıcır gıcır paraları avucunda sayar, sattığı biletlerden hangisine ikramiye çıktığını belirledikten sonra bunu gazetelerde halka duyururdu...

1950'li yıllarda ünlenen cüce simon ve Uzun Ömer'den çeyrek yüzyıl önce bazı piyango bayileri öne çıkmaya başlamışlardı. Bunlardan biri, Tek Kollu Cemal'di. Bu bayiler, sattıkları biletleri içine koydukları reklam zarfları da bastırmışlardı. Anlaşılan, bu zarflarla taşradaki müşterilerine de bilet postalamaktaydılar.

Milli Piyango bileti satan marketler | Milli Piyango bileti satan yerler

UZUN ÖMER
2 Metre 25 santimlik boyuyla Uzun Ömer, eski İstanbul'un çok rağbet gören bilet satıcıları arasında yer almaktaydı. Basket takımı koçları bugün yaşasaydı, onu kapmak için birbirleriyle yarış ederlerdi ama o uzun boyundan zaman zaman yakınırdı. Uzun Ömer, önceleri Karaköy Postanesi'nin yanındaki küçücük bir dükkanda satış yapıyordu. Daha sonra bu bina yıkılınca Köprüaltına taşındı. Ve ömrünün son yıllarına kadar yazın sıcağında, kışın ayazında burada umut ve şans satışı yaptı.

CÜCE SİMON
Uzun Ömer'in tam tersi, küçücük boyu, ince tiz sesiyle yıllarca seyyar bayi olarak çalışmıştı. Her zaman şık giyinir, şapkasını başından, boyuna gelen bastonunu da elinden eksik etmezdi. Öyle sürekli işe de çıkmazdı. Arada ceplerine doldurduğu biletlerle dolaşmaya çıkar, biletleri birkaç saat içinde tüketiverirdi.

Milli Piyango bileti satan marketler | Milli Piyango bileti satan yerler

MİLLİ PİYANGO ÇEKİLİŞİ 2022

Milli Piyango çekilişleri her ayın 9, 19 ve 29’unda gerçekleştirilir. Ayrıca 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos, 29 Ekim, 31 Aralık Yeni Yıl Çekilişi ve belirlenebilecek diğer özel gün çekişleri gerçekleştirilir.

Biletinde seçmiş olduğun numaralar, çekiliş günü küreden çıkan numaralarla eşleşirse ikramiye kazanmış oluyorsun. İkramiye dağıtımlarını ise şöyle kategorilendiriyoruz:

Her bir kazanılacak ikramiye kategorisine ilişkin, kazanan numara hane sayısı
Her bir kazanılacak ikramiye kategorisine ilişkin, kazanan farklı numara sayısı
Amorti rakamları: Milli Piyango biletinin son rakamları olarak bilinir. 2 tane amorti rakamı çekilir. Çekilen 2 rakamdan biri Milli Piyango biletinin son rakamı ise, biletine amorti çıkmış olur. Amorti çıkan biletler, bilet bedelini sahibine kazandırır.

Teselli İkramiyesi: Büyük ikramiyeyi kazanan numaran yalnızca tek bir rakamla farklı olan bir biletin varsa da üzülme, teselli ikramiyesi kazanacaksın.

Her ikramiye kategorisi için, son rakamları, o kategorinin kazanan numaralarından birine eşit olan tüm numaralar, bahse konu ikramiye kategorisine yönelik ikramiyeyi kazanır.

Kazanan sıralı numara tam bilet üzerine basılı ise, söz konusu bilet ilgili ikramiyenin tamamını kazanır. Yarım bilet üzerine basılı ise, söz konusu bilet ilgili ikramiyenin yalnızca yarısını kazanır; kazanan sıralı numara çeyrek bilet üzerine basılı ise, söz konusu bilet ilgili ikramiyenin yalnızca çeyreğini (dörtte birini) kazanır.

Milli Piyango bileti satan marketler | Milli Piyango bileti satan yerler

Milli Piyango biletinizi sorgulamak için tıklayın

MİLLİ PİYANGO İDARESİ

Millî Piyango İdaresi, Türkiye'deki şans oyunlarını yürütmesi için, 5 Temmuz 1939 tarih ve 3670 sayılı kanunla kurulmuş kamu kurumudur. 2021 yılında şans oyunlarını yürütme yetkisi Sisal Şans'a verilmiştir. İdare yalnızca oyunlara ilişkin izleme ve denetleme yetkisine sahiptir.

Milli piyango bileti haram mı Diyanet | Piyango helal mi haram mı?

TARİHÇE

710 sayılı kanun gereği 9 Ocak 1926 tarihinden itibaren Türk Hava gücüne katkı sağlamak amacıyla, "Tayyare Piyangosu" adı altında, Türk Tayyare Cemiyeti tarafından çekilişler düzenlenmekteydi.

2017 yılında çıkan 680 sayılı KHK ile Millî Piyango İdaresi, Türkiye Varlık Fonu'na devredildi. 2020 yılında ise Türkiye Varlık Fonu ile Sisal Şans arasında imzalanan sözleşme kapsamında, Millî Piyango İdaresi tarafından yürütülen şans oyunları Sisal Şans'a devredildi. Devir işleminin ardından Millî Piyango İdaresi, oyunlar hakkında izleme ve denetleme yetkisine sahip oldu.

GELİR DAĞITIMI

Çeşitli yasalarla yapılan düzenlemelere göre İdare'nin gelirleri şuralara dağıtılmaktadır:

  • Gayrisafi hasılatın % 10'u Tanıtma Fonu,
  • Aylık hasılatın % 1'i Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü,
  • Kârın % 5'i Olimpiyat Oyunları Hazırlık ve Düzenleme Kurulu,
  • Kârın % 95'i Savunma Sanayii Destekleme Fonu.

DEMİRÖREN'E DEVRİ

Türkiye Varlık Fonu (TVF) tarafından bugüne kadar Milli Piyango İdaresi’nce düzenlenen şans oyunları için yürütülen teklif alma süreci tamamlandı ve en iyi teklifi veren Sisal - Şans Ortak Girişimi ile sözleşme imzalandı.

TVF'den yapılan açıklamaya göre, TVF ile Sisal - Şans Ortak Girişimi arasında Milli Piyango oyunlarının düzenlenmesine yönelik sözleşme imzalandı. Gelir paylaşımı esasına dayanan 10 yıl süreli sözleşmeye göre, Demirören Holding iştiraki olan Şans Dijital ve İnteraktif Hizmetler Teknoloji Yatırım AŞ'nin yüzde 51 ve İtalyan Sisal S.p.A'in yüzde 49 katılımıyla kurulan Sisal - Şans Ortak Girişimi, Milli Piyango'da elde edilen hasılatı 2020 yılı için en az 9 milyar 320 milyon TL'ye çıkarmayı taahhüt etti. 2018'deki hasılat ise 3,4 milyar TL seviyesinde gerçekleşti.

Milli Piyango bileti satan marketler | Milli Piyango bileti satan yerler

Sisal - Şans Ortak Girişimi ayrıca her yıl hasılatı sözleşmede belirtilen oranlarda artırmakla da yükümlü olacak. Yeni modelle Milli Piyango'nun cirosu sadece ilk yılda yaklaşık 3 katına çıkarken maliyetler de azalacak. Sisal - Şans Ortak Girişimi, operasyonları bayi komisyonları da dahil olmak üzere yüzde 9,5 komisyon oranıyla yürütecek. Ayırca bayilerin hem sayısı ilk iki yılda 10 bine çıkacak, hem de gelirleri artacak

Sisal - Şans Ortak Girişim Grubu'nun sözleşmeye göre en geç 9 ay içerisinde devralacağı operasyon Milli Piyango, Hemen Kazan ve Sayısal oyunlarını kapsıyor.

Açıklamaya göre, Milli Piyango lisansı 2017'de 49 yıllığına Türkiye Varlık Fonu'na devredilmişti. Bu modelle Milli Piyango lisansı Türkiye Varlık Fonu'nda kalmaya devam edecek ve 10 yıllık sözleşme süresi sonunda model tekrar değerlendirilecek.

22 Haziran'da başlayıp 9 Ağustos'ta biten teklif toplama sürecinde Sisal - Şans Ortak Girişim Grubu, Doğan - Intralot Ortak Girişim Grubu, SAZKA Group a.s. ve IGT Austria GmbH firmalarından toplam 11 teklif alınmıştı.

En iyi teklifi veren Sisal - Şans Ortak Girişimi’nin taahhüt ettiği 10 yıllık hasılattan kamuya kalacak olan meblağın net bugünkü değeri en az 28 milyar 119 milyon TL olarak hesaplandı.

Süreçteki en düşük teklif 18,1 milyar TL net bugünkü değer üzerinden gerçekleşmişti. Böylece rekabetçi teklif süreci ile kamuya ek 10 milyar TL kazanç sağlandı.

Sisal-Şans ortak girişim grubunda Demirören Grubu'nun yüzde 51, İtalyan Sisal'ın ise yüzde 49 ortaklığı bulunuyor.

Demirören Grubu daha önce de ABD'li Scientific Games ile ortaklaşa İddaa ihalesini kazanmıştı.

Berna Akkaya
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
1
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT